Konutta rotayı koronavirüs belirledi!

Konutta rotayı koronavirüs belirledi!2020’de konut satışlarında tüm zamanların rekorunun kırılması bekleniyor.  Pandemi etkisi altında geçen bu zamanda  özellikle tatil bölgelerinde konut satışlarını bir hayli arttırdı. 


2020 yılı pandemi gölgesinde geçmesine rağmen konut satışlarında tüm zamanların rekorunun kırılması bekleniyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Ocak-Kasım döneminde 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı yapıldı. 

Son ay içerisinde 16 bin konut daha satılırsa 1 milyon 409 bin 314 adet ile tüm zamanların konut satış rekorunu sağlayan 2017 yılı geçilmiş olacak. Koronavirüs salgınıyla bazı bölgelerde konut satışları bir hayli arttı. İşte konut satışlarının arttığı o bölgeler...

Güneşe yolculuk 

Pandemiyle birlikte en büyük değişiklik çalışma hayatımızda yaşandı. Home office sisteminin hayatımıza girmesiyle büyükşehirlerin yoğunluğundan kaçmak isteyenler daha az yoğunluklu bölgeleri tercih etti. Göçler, Ege ve Akdeniz kıyısında, günlük ihtiyaçların giderilmesine yönelik imkanları bulunan, gelişmiş ulaşım ağına sahip, il merkezine yakın ilçelere kayarken, buralarda gayrimenkul fiyatları da arttı. 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, 2019 ve 2020 yılı 3. çeyrek karşılaştırmasında, ilçe bazındaki konut satışlarına dair verileri paylaştı. Bu verilere göre; Mersin’in Mezitli, Muğla’nın Bodrum ve Balıkesir’in Edremit ilçelerinde konut satış artış oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Ünsal, Mezitli için şu açıklamaları yaptı. 

“Mezitli’nin, Mersin’in yazın tercih edilen tatil bölgesi Erdemli’ye yakın olması ilçeyi ön plana çıkardı. Erdemli’de konut sayısında doygunluğa ulaşılması ve stokların azalması ile Mezitli daha fazla tercih edilmekte.”


Ocak-Kasım döneminde  Türkiye geneli konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 28 oldu. 

Gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa'nın verilerine göre, salgının etkilerinin Türkiye’de ilk görüldüğü Mart'tan sonra gelen karantina önlemleri ile yazlık bölgeler, bahçeli ve müstakil evlere talep arttı. 

Özellikle yazlık bölgelerde konut değer artışı yaşandı. Bu yıl konut değerleri Muğla’da yüzde 47, Antalya’da yüzde 38, Muğla Bodrum’da ise yüzde 38 artış yaşadı. 


Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt, yazlık bölgelerde öne çıkan bu yüksek artış oranlarına rağmen, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de değer artış oranlarının Türkiye ortalamasının altında kaldığını belirtti. 2020’de İstanbul’da konut satış fiyatları yüzde 18 artış gösterirken; Bursa’da yüzde 20, Ankara’da yüzde 22, İzmir’de ise yüzde 25 artış yaşadı.

Yeni konuta talep 

İstanbul’da kamu bankalarının düşük faizli konut kredisinin etkisi başta olmak üzere, deprem endişesiyle de yeni konut piyasasına ilgi arttı. Yeni konut fiyatlarında 10 - 25 artış yaşandı.  EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, Avrupa yakasında Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Küçükçekmece; Anadolu yakasında Kadıköy, Pendik, Sancaktepe, Ümraniye, Maltepe ve Kartal ilçelerinin 2020’de en çok konut satışı yapılan ilçeler olduğunu dile getirdi. 

2020 Kasım'da 112 bin 483 konut satıldı!

Kasım'da 4 bin 962 konut satıldı!