31 / 01 / 2023

Konutta yaz fırsatları hız kesmeden devam ediyor!

Konutta yaz fırsatları hız kesmeden devam ediyor!

Piyasada 2009 sonundan beri başlayan hareketlilik, baş döndürücü bir şekilde devam etmeyi sürdürüyor. 15 Haziran'ı geçmiş olmamıza rağmen kampanyalar hız kesmiyorBir taraftan şirketler yeni projelerinin lansmanını yaparken, diğer taraftan da BDDK'nın konut kredilerini mercek altına almış olmasına rağmen cazip kampanyalar yapmaya devam ediyorlar.

Firmalar yazın geleneksel sezon durgunluğunu aşmak için birbirinden cazip kampanyalar yapmaya başladılar. Seçim döneminin yanı sıra ağustosun da Ramazan ayı olması gibi nedenlerle durulan konut sektöründe, konut firmaları önümüzdeki iki ayı değerlendirmek için kampanyalara ağırlık verdi.

Peşin ödemede indirim ve kendi bünyelerinde 120 aya kadar vade uygulayan bazı firmalar, düşük faiz oranlan uygulayarak bankalara rakip oldu. Satışların durmaması adına birçok konut üreticisi, ödeme planım değiştirdi. Bazılan da, bu ay içerisinde bankaların faiz artırışını tüketiciye hissettirmeyecek yollar aramaya başladı.

Ağırlıklı olarak yaz sonuna kadar sürecek bu kampanyalarm özellikle yatırımcüarın dikkatini çekmesi bekleniyor. Zira inşaat firmalarının konut sezonunun ikinci döneminde maliyetlerindeki artışı fiyatlara yansıtacağı beklentisi ile bu birkaç ay alım fırsatı olarak görülüyor. Özellikle yaz döneminde yavaşlayacak olan konut sektörü bu sene Ramazan'ın da etkisiyle birkaç ayda hız kesecek. Bu hızın konut kredisindeki faiz oranlarından etkilenmesinden korkan şirketler ise yeni modellerle tüketicileri ev sahibi olmaya yönlendiriyor.

Seda Tabak/Hürriyet Emlak
Geri Dön