Konutta yüzde 25 pazarlık payı var!

Konutta yüzde 25 pazarlık payı var!

Bu görüş yarım asırdır emlak sektörünün içinde olan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş'e ait. Ateş, "Gayrimenkulde talep bıçak gibi kesilince birbiri ardına yapılan lüks konut projelerinde arz fazlası oluştu. Müteahhitler bazı projelerde 200-300

KONUT sektöründe yaşanan plansız üretim furyası lüks konut sınıfında arz fazlası yaratınca yüzde 25'lik indirimler gelmeye başladı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş toplamda 250 bin lüks konutun satışta olduğunu ancak satışların iyi gitmediğini söyledi. Lüks konut alıcılarının doyma noktasına geldiğini söyleyen Ateş `Hemen hemen herkes inşaat işine girdi. Emlak sektöründe son 10 yılın en büyük arzı bulunuyor' dedi. Ateş lüks konut sınıfında 200 bin 300 bin YTL'lik konutlarda yüzde 25'e varan indirimler yapıldığını' söyledi.


LÜKS DOYDUK


`HER önüne gelen inşaat işine girerse böyle olur' diyen Ateş yakında emlaktaki köpüğün ineceğini söyledi. Ateş `Türkiye genelindeki konut furyası İstanbul'da kendini daha çok hissettiriyor. Bir dönem herkes konut kredisi alıp evlere hücum ederken şimdi piyasa durdu. Kimse ev almak istemiyor. Bu nedenle de yapılan evlerin önemli bir bölümü satılmadan bekliyor. Ödemeye sıkışan müteahhitler de yüzde 25 indirime razı oluyorlar' dedi. Konut kredilerinde de aşağı doğru bir inişin başladığını ancak yeterli olmadığını söyleyen Ateş `Kredi faizlerinin yüzde 1'lerin altına inmesinden sonra alınan krediler tüketici için verimli olacak. Yoksa yüksek faiz ve uzun vadede alınan kredilerde kazanan bankalar oluyor' dedi.


YENİ HEDEF ORTA GELİR


KOÇOĞLU İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu ise `Bence konutlara zam değil indirim gerekli' dedi. Türkiye'de sanıldığını gibi konut açığı olmadığını söyleyen Şükrü Koçoğlu `Özellikle orta gelirin üstü kesimler için üretilen konutlarda arz fazlası var. Bu da konut fiyatlarını indiriyor' dedi. Henüz mortgage'ın devreye girmediğini bu nedenle üretilen çok sayıdaki konutun aynı hızla satılmadığını söyleyen Koçoğlu `Tüm yap-sat'çılar bu tür güven ortamlarını lehlerine değerlendirmeyi severler' diye konuştu.


 


Fuarda yüzde 10 indirim


 


Konutta indirim ile ilgili adımlar da atılmaya başlandı. Bunların ilk örneklerinden birisi de Hisar Yapı tarafından geldi. Dün açılan Emlak Fuarı'nda açıklama yapan Hisar Yapı Başkanı Hayri Ekinci, TriadPark projesinde fuar nedeniyle yüzde 10 indirim yaptıklarını söyledi. Ekinci `Dairelerin kampanya fiyatı 135 bin YTL ile 330 bin YTL arasında değişiyor' dedi. Talebin en az yüzde 50-60 oranında daraldığını söyleyen Ekinci `Öz kaynakları güçlü olan firmalar bu talep daralmasından olumsuz etkilenmedi ama ödeme güçlüğüne giren firmalar oldu' dedi.


(Star)