04 / 12 / 2022

Konya Mevlana'da otelde geceleme fiyatları arttı!

Konya Mevlana'da otelde geceleme fiyatları arttı!

Mevlana Haftası, Konya’daki fırsatçıları harekete geçirdi. Geceleme fiyatını 11 bin TL’ye kadar çıkaran bazı oteller Konyalıların tepkisini çekti. Turizmciler şehre kötülük yapıldığını belirtti.Konya otellerinde Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus fırsatçılığı yaşanıyor. Mevlana’nın Kandil yakma ve sevgi yürüyüşü ile başlayan 742. Vuslat Yıldönümü törenleri devam ediyor. 7-17 Aralık tarihleri arasında süren sema törenleri nedeniyle şehre turist akını yaşanıyor.


Törenlere 70 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu durumu fırsat gören bazı otellerin gecelik fiyatlarını 11 bin TL’ye kadar çıkartması ise herkesi şaşkına çevirdi.


Konya TÜRSAB Başkanı Kazım Yanar, şehirde çok düzgün ve kurumsal oteller bulunduğunu ancak bazı fırsatçıların da bulunduğunu söyledi. Milliyet Gazetesi'nden Hanife Baş'a konuşan Yanar, “Şehirde normal dönemde dört ve beş yıldızlı otellerde geceleme fiyatları 130-140 TL düzeyinde. Etkinlik dönemlerinde her şehirde olduğu gibi burada da normal oteller iki ya da en fazla üç katına fiyatlarını çıkartıyor. Ancak bu yıl bazı fırsatçı otellerde bir gecelik fiyatların 11 bin TL’ye çıktığını gördük. Bu odaları da bu fiyattan sattılar. Maalesef bu tarz işletmeler şehrimize zarar veriyor” dedi.


‘Şehre kötülük’


Şehirdeki kurumsal otellerin kesinlikle fırsatçılık yapmadığını ve günler öncesinde rezervasyonlarının dolduğunu dile getiren Yanar, “Özellikle Mevlana civarındaki oteller bu fırsatçılık yapıyor. Geçen yıllarda 2 bin TL’lik geceleme fiyatlarını görmüştük ama bu yıl ilk kez 11 bin TL’ye oda satan otel var. Serbest piyasa ekonomisi olduğu ve internet üzerinden bir online rezervasyon sitesi üzerinden satıldığı için bir müdahelede bulanamıyoruz. Yaptırım gücümüz yok” diye konuştu.


Kazım Yanar, yapılanları Konya’ya kötülük olarak nitelerken, bu yıl törenler için otellerde dolulukların yüzde 70’lerde bulunduğunu, geçen yılların doluluklarını da aradıklarını vurguladı. Yanar, fırsatçıların turisti kaçırdığının, geçen yıllarda otel doluluklarının yüzde 80’lerin üzerinde olduğunun altını çizdi.


Cumhuriyet
Geri Dön