Konya'da 41 dev projenin temeli atıldı!

Konya'da 41 dev projenin temeli atıldı! Konya'da 41 dev projenin temeli atıldı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Kongre Merkezi'nde 41 dev projenin temel atma töreninde konuştu. İşte Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Kongre Merkezi'nde 41 dev projenin temel atma töreninde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

- Konya Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin adresidir.

- 1 Kasım seçimlerinden sonra bu ülkenin her yerinde huzuru barışı tesis etmek için bu politikaları uygulayacağız.Türkiye birdir dirdir ve her zaman başı dik olacaktır.

- Cumhurbaşkanımız fahri Konyalıdır. Ben de her zaman fahri Rizeli olduğumu söylüyorum.

- Bugüne kadar 3,5 milyar adet fidan diktik.

- Ağaç kaybına izin vermeyeceğiz, yanlış uygulama olursa gereğini yaparız.

- Türkiye'nin kalkınması temel hedeflerimizden. Yeni yollar, barajlar inşa edeceğiz.

Cerattepe'de durdurma kararı

- Cerattepe'den çıkarılacak maden taşınarak işlenecek. Çıkarılan maden kara yolu ile değil teleferikle taşınacak

- Cerattepe'de mahkeme sonuçlanana kadar çalışmalar durdurulacak
Yeni Şafak
Bu haber AA'da şöyle yer aldı:


Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kim ne derse desin, hangi zalim odaklar ne plan yaparlarsa yapsınlar işte bu topraklardaki payitahtımızdan, Selahaddin’in, Alparslan’ın torunlarından tek bir sesle sesleniyoruz, Türkiye birdir, bir olacaktır, diridir, diri olacaktır ve her zaman başı dik olacaktır" dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen açılış ve temel atma törenine katıldı.


Davutoğlu, salondaki vatandaşları, "Ruhumun yoğrulduğu, bedenimin var olduğu aziz Konya. Hikmetin, irfanın, rahmetini bereketin diyarı mübarek şehir. Bu topraklardaki ilk payitahtımız. Merkez ülkenin merkez şehri, başkentler başkenti mübarek Konya" diye selamladı.


Geçtiğimiz haftalarda, ilk fırsatta bütün şehirlere teşekkür ziyareti yapacağını açıkladığını anımsatan Davutoğlu, teşekkürlerin en kalbi olanını hak eden Konya'ya teşekküre geldiğini ifade etti.


1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 49,5 oy aldığını hatırlatan Davutoğlu, "O gün bizi hüzünle ağırlayan Konya, 1 Kasım'da Hz. Mevlana'nın huzurunda bizim yanımızda durarak bütün dünyaya en büyük mesajı verdi" dedi.


Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 74,5 oy aldıkları Konya’dan güç almaya geldiklerini belirterek, "Konya’yı arkamızda görerek önümüzdeki 4 yıl inançla, kararlılıkla yola devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyorum" diye konuştu.


Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri sonrasında hükümeti kurduklarını ve hızlı bir şekilde vaatlerini gerçekleştirmeye başladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:


"1 Kasım gecesi size selam vererek ayrıldığım huzurunuzda, şimdi vaatlerinin yüzde 75’ini, reformlarının yüzde 50’sini ilk üç aydaki gerçekleştirmiş bir başbakan olarak huzurunuzdayım, gurur duyuyorum çünkü verdiğimiz sözün hepsini yerine getirdik, yapacağımız vaatlerin hepsini inşallah tamamlayacağız.


Biz bu aşkla yola çıkmışken, biz bu kararlılıkla bütün bir millet için tarihi bir yürüyüşe çıkmışken, bu fitne odakları 7 Haziran sonrasında 'Türkiye’de hükümet bunalımı var' düşüncesiyle 20 Temmuz'da bir terör sarkacının içine Türkiye’yi sokmaya kalkıştılar. 23 Temmuz'dan itibaren de bütün ülke sathında birliğimiz, beraberliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz için huzur ve demokrasi operasyonlarını başlattık. 1 Kasım seçimlerinden sonra kararlılıkla Türkiye’nin her yerinde, Türkiye’de huzur ve demokrasiyi inşa edebilmek için bu politikaları devam ettirdik."


Mardin’e 2 hafta önce hem teşekkür etmek hem de birlik, huzur ve demokrasi sürecinde atacakları adımları ilan etmek için ziyarette bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, "Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir olduğunu, Türkiye’nin merkez şehrinden ilan etmek için bugün buradayız. Kim ne derse desin, hangi zalim odaklar ne plan yaparlarsa yapsınlar işte bu topraklardaki payitahtımızdan, Selahaddin’in, Alparslan’ın torunlarından tek bir sesle sesleniyoruz, Türkiye birdir, bir olacaktır, diridir, diri olacaktır ve her zaman başı dik olacaktır" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu, Konya'nın, Türkiye’nin birliğinin beraberliğinin adresi olduğunu vurgulayarak, "Bütün bir ülkeyi adım adım dolaşarak, bütün dağlarımızı, bütün şehirlerimizi adım adım dolaşarak birliğimize, beraberliğimize kast edenlere karşı omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Buradan bu kutsal mücadelede, bu ulvi davada şehit düşen şehitlerimize bir kez daha Rabbimizden rahmet niyaz ediyorum, yakınlarına taziyelerimizi arz ediyorum" dedi.


Vatandaşların, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde tezahüratları üzerine Davutoğlu, "Aziz Konyalılar, bu 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' nidalarını Mardin’de de kardeşlerimiz seslendirdi. Türk'üyle, Kürt'üyle Arap'ıyla, Sünni'siyle, Alevi'siyle bütün kardeşlerimiz bu sesle sesleniyor. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin, Allah devletimize, milletimize zeval vermesin, Allah bu ülkenin yükselen gücünü kıskananlara, bunu engellemeye çalışanlara karşı bizlere güç ve kudret versin" diye konuştu.


Konya’ya ziyaretinin bir sebebinin de vatandaşları hizmetlerle buluşturmak olduğunu belirten Davutoğlu, baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan ve 1 milyar 171 milyon liralık 42 tesisin 19’unun açılışını yapacaklarını, 23’ünün de temelini atacaklarını dile getirdi.


Davutoğlu, her şeye birer emanet gözüyle bakmanın icap ettiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:


"Makamlarımızın, mevkilerimizin, malımızın, evlatlarımızın ve hatta kendi canlarımızın dahi sahibi biz değiliz. Onun sahibi bütün mülkün sahibi olandır. Üzerinde yaşadığımız bu dünya, ayağımızın altındaki şu toprak, nefes alıp verdiğimiz şu hava, hayat kaynağımız olan şu su hepsi bize birer emanettir. Biliyorsunuz su azizdir, çünkü su hayattır. Büyükler ne güzel söylemişler ‘su gibi aziz ol’, ben ekliyorum, ‘Konya gibi de aziz ol’. Su gibi aziz olmak için suyun kıymetini bilmek lazım." 


- "Yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak" 


Önceki hükümetler tarafından Konya Ovası Projesi'nin (KOP) unutulduğunu belirten Davutoğlu, alan olarak Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Konya'nın su kaynaklarının kısıtlı olduğunu, Konya Ovası'nı suyla buluşturmak üzere Osmanlı'nın rüyasını gerçekleştirdiklerini anlattı. 


KOP ile başta Konya olmak üzere Aksaray, Karaman ve Niğde kentlerini kapsayan bölgenin kalkındığını, Türkiye'de sulanabilir arazilerin yüzde 13'ünün KOP kapsamında olduğu bilgisini paylaşan Davutoğlu, proje tamamlandığında 1,1 milyon hektar arazinin suyla buluşacağını, Konya Ovası'nın KOP ile suya olan hasretini dindireceğine işaret etti. 


Davutoğlu, Konya'nın "Mavi Rüyası" olarak bilinen projenin 17 bin metre uzunluğunda, 4.6 metre çapında bir tünel olduğunu aktardı.


Başbakan Davutoğlu, "Bu projeyle, Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz'e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu tesislerden Mavi Tünel ile Bağbaşı barajlarının inşaatlarını tamamladık, Karaman-Ermenek barajını da 2009'da hizmete aldık. Bozkır barajı tamamlanma safhasında olup, Avşar barajının inşası ise hızla devam ediyor. KOP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak. KOP kapsamında dört kentte yaşayan vatandaşlarımızdan 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak" dedi.


Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın öncülüğünde Konya'da 4,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, 678 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 260 bin dekar arazinin sulama kanallarının yenilendiğini, çiftçilere yılda 830 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını bildirdi. Davutoğlu, inşaatına devam ettikleri sulama tesisleriyle de 342 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacaklarını açıkladı. 


Davutoğlu, bu tesislerden bazılarını da şöyle sıraladı: 


"Seydişehir Suğla Cazibe Sulaması İkmali, Seydişehir Cazibe Sulaması, Meram İnlice Göleti ve Sulaması, Seydişehir Karaören Gölet ve Sulamaları, Sarayönü Ertuğrul Göleti ve Sulaması, Hadim Göynükışla Göleti ve Sulamaları, Seydişehir Ortakaraören Göleti ve Sulaması, Taşkent Borboğazı Göleti ve Sulaması, Hüyük İlmen Göleti ve Sulaması." 


İçme suyu temininde de çok önemli projeler geliştirdiklerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti: 


"Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Temin edilecek yılda 100 milyon metreküp içme suyu ile Konya şehir merkezi ile Çumra ilçesi ve İçeriçumra beldesinin 2045 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak. Taşkınlara karşı yaptıklarımız da tarım değerlerimizi korunaklı kıldı. Son 13 yılda inşa ettiğimiz 61 adet taşkın koruma tesisi ile 70 mahalleyi, 5 tesisi 2 bin 630 dekar araziyi taşkın zararlarına karşı koruduk.15 taşkın koruma tesisinin yapımına da hızla devam ediyoruz. 


Son 13 yılda 77 milyon adet fidan diktik. 7 bal ormanı kurduk, korunan alanlara gözümüz gibi baktık. İlaveten 31 mesire ve 5 şehir ormanı kurduk. Son 13 yılda 44 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. 2016 yılında 6 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu daha kuracağız. Bunlar Konya için yaptıklarımız. İnşallah Konya bundan sonra daha nice büyük tesislere mührünü vuracak."


Davutoğlu konuşmasının ardından, canlı bağlantılarla tesislerin açılışını yaptı.


-Notlar 


Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen tören öncesi terör operasyonlarında hayatını kaybeden güvenlik görevlileri ve vatandaşlar için Kur-an'ı Kerim okundu. Davutoğlu salona girişinde hazırlanan platformdan geçerek ellerinde sadece Türk bayrağı olan vatandaşları selamladı. 


Salondakiler, "İyi ki doğdun bilge adam" ifadesi ve Başbakan Davutoğlu'nun babaannesinin, "Bal Ahmadım, pürlene, budaklanasın, koç koç oğlanlar ardına düşe, büyük adamlar olasın, bütün dünya senin ayağına gelip akıl danışa" duasının yazılı olduğu pankartı açarak, Davutoğlu'nun iki gün sonraki doğum gününü kutladı. 


Törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve diğer ilgililer ile çok sayıda vatandaş katıldı. 


AA
Haber Hürriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı....Konya’da 1 milyar 171 milyon liralık yatırımla baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan 42 tesisin törenine katılan Başbakan Davutoğlu Konya Ovası Projesi ile suya olan hasretin biteceğini belirtti.


BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Konya’da 42 tesisin açılış ve temel atma törenine katıldı. Davutoğlu 1 milyar 171 milyon liralık yatırıma işaret eden ve büyük bir kısmı Konya Ovası Projesi kapsamındaki olan tesislerin yılda ekonomiye 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacağını vurguladı. Başbakan Davutoğlu, baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan ve 1 milyar 171 milyon liralık 42 tesisin 19’unun açılışını yapacaklarını, 23’ünün de temelini atacaklarını dile getirdi. Önceki hükümetler tarafından Konya Ovası Projesi'nin (KOP) unutulduğunu belirten Davutoğlu, alan olarak Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Konya'nın su kaynaklarının kısıtlı olduğunu, Konya Ovası'nı suyla buluşturmak üzere Osmanlı'nın rüyasını gerçekleştirdiklerini anlattı.


KONYA’NIN MAVİ RÜYASI


KOP ile başta Konya olmak üzere Aksaray, Karaman ve Niğde kentlerini kapsayan bölgenin kalkındığını, Türkiye'de sulanabilir arazilerin yüzde 13'ünün KOP kapsamında olduğu bilgisini paylaşan Davutoğlu, proje tamamlandığında 1.1 milyon hektar arazinin suyla buluşacağını, Konya Ovası'nın KOP ile suya olan hasretini dindireceğine işaret etti. Davutoğlu, Konya'nın "Mavi Rüyası" olarak bilinen projenin 17 bin metre uzunluğunda, 4.6 metre çapında bir tünel olduğunu aktardı. Davutoğlu, "Bu projeyle, Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz'e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu tesislerden Mavi Tünel ile Bağbaşı barajlarının inşaatlarını tamamladık, Karaman-Ermenek barajını da 2009'da hizmete aldık. Bozkır barajı tamamlanma safhasında olup, Avşar barajının inşası ise hızla devam ediyor. KOP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak. KOP kapsamında dört kentte yaşayan vatandaşlarımızdan 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak" dedi.


TOPLAM 4.5 MİLYAR


Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın öncülüğünde Konya'da 4.5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, 678 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 260 bin dekar arazinin sulama kanallarının yenilendiğini, çiftçilere yılda 830 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını bildirdi. Davutoğlu, inşaatına devam ettikleri sulama tesisleriyle de 342 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacaklarını açıkladı.


İçme suyu arıtma tesisi


BAŞBAKAN Davutoğlu içme suyu temininde de çok önemli projeler geliştirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Temin edilecek yılda 100 milyon metreküp içme suyu ile Konya şehir merkezi ile Çumra ilçesi ve İçeriçumra beldesinin 2045 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak. Taşkınlara karşı yaptıklarımız da tarım değerlerimizi korunaklı kıldı. Son 13 yılda inşa ettiğimiz 61 adet taşkın koruma tesisi ile 70 mahalleyi, 5 tesisi 2 bin 630 dekar araziyi taşkın zararlarına karşı koruduk.15 taşkın koruma tesisinin yapımına da hızla devam ediyoruz. Son 13 yılda 77 milyon adet fidan diktik. 7 bal ormanı kurduk, korunan alanlara gözümüz gibi baktık.”Gizem KARAKIŞ/Hürriyet