Köprü bakımı vapur seferlerine ilgiyi artırdı!

 Köprü bakımı vapur seferlerine ilgiyi artırdı! Köprü bakımı vapur seferlerine ilgiyi artırdı!

İstanbul'un kent içi deniz ulaşımını sağlayan Şehir Hatları, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 66 gün süren bakım sırasında İstanbulluların yoğun ilgisiyle karşılaştıŞehir Hatları'nda günlük yolcu sayısı 180 bine ulaştı. Geçici olarak konulan İstinye-Küçüksu ile Kabataş-Küçüksu-Sarıyer gibi seferler ise artık tarifeli olarak devam edecek.


Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 66 gün süren bakım ve onarım çalışmaları Şehir Hatları'na olan ilgiyi arttırdı. Köprü çalışmalarından önce günde 150 bin kişinin yolculuk yaptığı Şehir Hatları'nın yolcu sayısı 180 bine ulaştı. Çalışmanın başlamasından bu yana yolcu oranı yüzde 16-17 civarında arttı. Bazı hatlarda bu oran yüzde 40'lara çıkan artış gösterdi. Bakım çalışmaları boyunca ise Şehir Hatları vapurlarında ortalama 30 binin üzerinde yolcu artışı yaşandı. Köprüdeki çalışmalarda artan trafiğe alternatif olarak açılan vapur hatları talep üzerine tarifeli olarak hizmete geçecek.


FSM'de yapılan bakım ve onarım çalışmaları esnasında bazı şeritlerin kapanması trafik yoğunluğunun artmasına sebep oldu. Saatlerce araç kuyruğunda bekleyenlerin mağdur olmaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları AŞ, köprüye alternatif vapur seferlerini hizmete açtı. Boğaz seferleriyle entegre edilerek düzenlenen ek seferler 9 Temmuz'da başlamıştı. Ancak 16 Eylül'e kadar sürdürülmesi planlanan seferler yoğun talep üzerine tarifeli olarak hizmete geçecek. İstinye-Küçüksu ve Kabataş-Küçüksu-Beykoz seferleri tarifeli sefer olarak devam edecek.


İstanbul'un kent içi deniz ulaşımını sağlayan Şehir Hatları, iki yaka arasında, Eminönü-Kadıköy, Eminönü-Üsküdar, Karaköy-Kadıköy, Karaköy-Haydarpaşa, Beşiktaş-Kadıköy, Beşiktaş-Üsküdar, Boğaz, Haliç seferleri düzenliyor. Karaköy-Üsküdar arası gün boyu 26 sefer düzenleniyor. Kabataş-Küçüksu-Beykoz hattı ise sabah saatlerinde Avrupa'ya, akşam saatlerinde ise Anadolu yakasına geçişte hizmet veriyor. İstinye-Küçüksu arasında ise gün boyu karşılıklı 40 sefer yapılıyor.


Şehir Hatları, Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kartal-Kadıköy metrosunun hizmete açılmasının ardından Kabataş-Kadıköy seferlerini yeniden düzenledi. Kartal-Kadıköy arasını 32 dakikaya indiren metro hattıyla Kadıköy'e ulaşan İstanbullular, Şehir Hatları'nın vapur ve motor seferleriyle Eminönü, Karaköy, Beşiktaş ve Kabataş gibi aktarma merkezlerine ulaşarak daha rahat seyahat planlaması yapabilecek. Şehir Hatları'nın Eminönü, Karaköy, Beşiktaş vapur seferlerinin yanı sıra Kabataş'tan düzenlenen yoğun motor seferleri İstanbulluları Kadıköy'de metro hattıyla buluşturacak. Dün başlayan seferler, yoğunluğun arttığı 07.00 -10.00 ile 17.00 - 20.40 saatlerinde 20 dakika, 10.00-17.00 saatlerindeki düşük yoğunlukta da 30 dakika aralıklarla gerçekleştirilecek. Pazar hariç haftanın altı günü karşılıklı 66 seferin yapılacağı Kabataş-Kadıköy hattında düzenlenen seferler metro, füniküler, tramvay ve İETT hatlarında elektronik biletle aktarma yapılacak.


Zaman