Körfez Geçiş Köprüsü'nden geçiş ücreti belli oldu!

Körfez Geçiş Köprüsü'nden geçiş ücreti belli oldu!İstanbul-İzmir arasındaki yolu 3,5 saate indirecek olan otoyol projesi kapsamında yapımına devam edilen 'İzmit Körfez Geçiş Köprüsü' inşaatında kule yükseklikleri 120 metreyi aştı. 2 bin 682 metrelik köprü 2016'da hizmete girecek.İstanbul-İzmir arasındaki yolu 3,5 saate indirecek olan otoyol projesi kapsamında yapımına devam edilen 'İzmit Körfez Geçiş Köprüsü' inşaatında kule yükseklikleri 120 metreyi aştı. 2 bin 682 metrelik köprü 2016'da hizmete girecek.


3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit ve bir hizmet şeridi olarak planlanan köprünün kulelerinin bu yıl sonu tamamlanarak 252 metreye ulaşacağı ve halat çekme çalışmalarının başlayacağı öğrenildi.


Şantiyesinde 1350 kişi çalışan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün 2015 yılının sonunda ise taşıyıcı platformların yerleştirilmesiyle tamamlanacağı belirtildi.


ÜCRET 95 LİRA OLACAK


Şu anda körfezi dolaşarak 70 dakika, feribot ile 1 saat olan geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Milliyet'te yer alan habere göre, köprüden geçiş ücreti ise KDV dahil 41.3 dolar (95 lira) olacak.


BENZERLERİYLE KIYASLANIRSA..


Bu fiyat yüksek karşılansa da, dünyadaki benzerleri ile kıyaslandığında aslında o kadar da pahalı değil. Örneğin, dünyanın en pahalı köprüsü olan Danimarka 'daki yaklaşık 8 kilometrelik Oresund Bridge 'ten geçmek araç başına 40 euro. İngiltere, Kanada ve Yunanistan 'da da durum farksız. En ucuzu ise yine Çin 'de.Manşet Kocaeli