Koruma Kurulu üyelik listeleri tamamlanmak üzere!

Koruma Kurulu üyelik listeleri tamamlanmak üzere!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koruma Kurulları'nın üyelik listelerini büyük oranda tamamladı. Üyeler arasında sürpriz isimlerin olduğu belirtildi

17 Ağustos'ta yürürlüğe giren 648 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Türkiye çapındaki 32 Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndaki bütün üyelerin görevleri sonlandı. Bu sebeple Türkiye genelindeki bütün kurul toplantıları 17 Ağustos'tan itibaren iptal edildi. Toplantılar iptal edildiği için bu hafta kurullarda hiçbir karar alınamadı. Kurullar yeni üyelerin atanması ile yeniden çalışmaya başlayacak. Kültür Bakanlığı kurullara yeni üyeler atamak üzere yaptığı çalışmaları tamamlama aşamasına getirdi. Bakanlık, sayıları 250'yi bulan üyeleri belirlemek için hummalı bir çalışma yürüttü. Üyeliği iptal edilen bazı isimlerin yeniden atanmasının yapılması için irtibata geçildiği öğrenildi. Bakanlığa bağlı Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün, bazı eski üyelere dilekçe örneği göndererek, atama için bu dilekçeyi imzalayarak bakanlığa göndermesini talep ettiği bildirildi. Üyeliklerin büyük oranda belirlendiği, bayramdan sonra yeni üyelere atamalarını bildiren tebligatların yapılacağı öğrenildi.

BAKAN BELİRLEYİCİ

Kurul üyelikleri için belirlenen isimler arasında sürpriz isimlerin de olduğu kaydedildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü her kurul için 7 üye atayacak. Üyelerin seçimi konusunda Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın belirleyici olduğu konuşuluyor. Üyelerin atamaları bakan imzası ile gerçekleşiyor. Öte yandan Kültür Bakanlığı, Türkiye genelindeki tüm koruma kurullarına bir yazı göndererek Doğal Sit alanlarının listelerini istedi. Bakanlık, uzmanlardan oluşturacağı komisyon aracılığıyla listeleri tek tek inceledikten sonra daha önce verilmiş sit statülerinin devam edip etmeyeceğine karar verecek.
Sabah/Nazif Karaman