Kovid-19'la hangi tip konutlar tercih edilmeye başlandı?

Kovid-19'la hangi tip konutlar tercih edilmeye başlandı?İstanbul'da Beykoz ve Sarıyer ilçelerinin sırtlarından Çekmeköy ve Pendik ilçelerinin geniş alanlarına kadar olan birçok bölgede, son zamanlarda yeni bir trend ortaya çıktı. Yeni trendin ismi müstakil villalardan kurulmuş aile sitesi. 


İstanbul'da Beykoz ve Sarıyer ilçelerinin sırtlarından Çekmeköy ve Pendik ilçelerinin geniş alanlarına kadar olan birçok bölgede, son zamanlarda yeni bir trend ortaya çıktı. Yeni trendin ismi müstakil villalardan kurulmuş aile sitesi. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; böylece lüks gayrimenkullerin yelpazesi gittikçe genişliyor. Çok sık rastlanılan ve herkesin bildiği ‘aile apartmanı’ konsepti, Türkiye’nin yüksek sosyetesinde Kovid-19 pandemisi sürecinde tekrar tasarlandı. 

Kovid-19

Ünlü ailelerdeki orta yaş ve üzerinde olan aile temsilcileri, büyük aile üyeleri ve çocukları olacak şekilde kendi özel sitelerini hayata geçirdi. Her birine ayrı olarak inşa edilen müstakil villalardan meydana gelen bu siteler için doğal yaşam ile çevrili fakat kentten de kopmayan İstanbul'un içindeki bölgeler tercih ediliyor. Bu ultra lüks trendin hayata geçirilmesi için ilk yapılması gereken uygun bir arazinin bulunması. Taşı toprağı altın denilen İstanbul’daki arazilere bu sebeple talepler de katlandı.

Kovid-19

İKİ NESİL FARKI

Doğayla çevrili ve korunaklı bir hayat isteği, bir arada ancak müstakil düşüncesi bu rağbeti yükseltirken, ailelerin güzergahında yeşille ve doğayla iç içe bir yaşam bulunuyor. Havuzlu, spor alanlarının bulunduğu alanlarla tasarlanan bu yapılar için özellikle Beykoz, Sarıyer, Göktürk ile Çekmeköy ve Kartal-Pendik bölgeleri tercih ediliyor.

Kovid-19

Genç kişilerse ne olursa olsun kentten uzaklaşmayı istemiyor. Bu noktada ortaya çıkan trend de kent merkezinden kopmayan genç insanlar tarafından tercih edilen, ‘kişiye özel’ yapım ve tasarımla hayata geçirilen rezidanslar oldu. Bu rezidanslar isteğe göre, her türlü konforun sunulduğu; özel havuzların bile ilav edilebildiği kentin içinde bir yaşam alanı sağlıyor. İstanbul'un Anadolu yakası müstakil hayat için ne kadar değerliyse, kent merkezinden kopmak istemeyen genç nesil için değerli yerler de Avrupa yakasının Beşiktaş hattında Etiler/ Ulus, Bebek ve Akatlar bölgeleri oldu.

Kovid-19

‘FİYATLA ÖLÇÜLMEZ’

Arsa talebine ek olarak çeşitli konumlarda villa arayışlarının da yoğunlaştığına dikkat çeken Lüks Gayrimenkul Uzmanı Sühran Aras, belli bir fiyat skalasından ziyade lüksün tanımının; ürünün içeriğiyle sağlandığının altını çizdi. "Tıpkı özel tasarım bir saat, mücevher ve kıyafette olduğu gibi" diye konuşan Aras’ın tanımına göre, yalnızca fiyatla ölçülseydi ‘Bağdat Caddesi’nin yüzde 80’inden fazlasının lüks olması gerekirdi. Aras, şunları kaydetti:

"Bir stili, kişiye göre tasarımı, konforu en üste taşıyan içerikler ile lokasyonu bize lüks gayrimenkulün karşılığını veriyor… Bu açıdan mevcutta rezidanslarda en düşük fiyat 10 milyon lira bandında iken, müstakil konut ve villada en düşük fiyat 5 milyon dolardan hesaplanıyor. Villaya her ek yapı fiyatı yukarı çekiyor. Misafirler için konukevi yaptıranlar daha yüksek bir bedeli gözden çıkarsın."

Kovid-19

KIYILARA YÖNELDİLER

Üst düzey beyaz yakalıların yönü ise bu süreçte Ege ve Akdeniz kıyılarına döndü. Yerleşmek amacıyla villa alımı yükselirken, sezonluk kiralamalar da ön plana çıkmaya başladı. Bu rağbet sezonluk kira fiyatlarını ikiye katladı. Bölgede gerçekleştirilen kiralamalarda aylık 40 bin Türk Lirası'na imza atılan sözleşmeler için ‘ucuza aldık’ denilirken, Yalıkavak’ta 100 bin Türk Lirası'ndan daha düşük fiyatta aylık kiralık villa bulmak mümkün değil. Beyaz yakalılar arasında şehirden bir kaçış olsa da, kent içinde ise büyük metrekareye sahip, terasıyla dikkat çeken yeni yapılara talep artıyor. Müstakil evler için de artan ilgi devam ediyor.

İstanbul'un hangi ilçesinde ev fiyatları tavan yaptı?

Hangi ilde konut yatırımı yapmak mantıklı?

Markalı konut projelerinde en çok hangi tip konutlar satıldı?