Köylerde inşaatlara kolaylık geldi!

Köylerde inşaatlara kolaylık geldi! Köylerde inşaatlara kolaylık geldi!

İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle köylerde yapılaşma kolaylaştı. Artık köy gelişim alanlarında 10 ailenin onayıyla konut ve tesisler yapılabilecek. Eski yönetmelik en az 30 ailenin onayını zorunlu tutuluyordu.ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı 2007 yılında çıkarılan İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde altıncı kez değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de dün yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre köylerde devlet eliyle yapılaşmanın önü açılacak. Yapılan düzenlemede “Merkezî yerleşimi geliştirmek amacıyla nakil, toplulaştırma veya kanun kapsamında yapılacak köy gelişme alanı uygulamalarında, en az on ailenin kabul ve taahhüt etmesi şartıyla konut, tarım işletmesi binası, diğer bina ve tesisler Devlet eliyle ihaleli olarak yaptırılarak borçlandırılabilirler” denildi. Daha önceki İskan Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde 30 ve daha fazla ailenin onayıyla konut ve tesis yapılabiliyordu. Bu rakam yeni düzenlemeyle 10’a düştü.


İSKANLI KONUTUN ÖNÜ AÇILDI 

Yapılan değişiklikle köylerde iskanlı konutların önünün açıldığını belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Köylerde zaten konut yapılıyor. Şimdi bunlar iskanlı olacak. Böylece bağımsız birimler değerlendirilecek. Yani evler, tesisler satılacak, kiraya verilecek. 3-4 katlı ya da daha yüksek yapılar da söz konusu olabilir.  Yatırımlar devlet eliyle olacağı için devletin belirlediği planlar geçerli olacak” dedi.


DEĞERLİ KÖYLER NE OLACAK 

Köy kelimesinin şehirler için de geçerli olduğuna dikkat çeken Kiraz, “İstanbul’da da hala köy olarak geçen çok değerli yerleşim birimleri var. Yapılaşmanın olmadığı yerler bu kanunu kullanılarak inşaata açılabilir. Şimdi 10 aile isterse bu alanda konut, tesis yapılacak. Devlet ihale edecek, köylü devlete borçlanacak.  Burada risk şu; özel sektörden bir yatırımcı 10 aile ile anlaşıp, borcunu ödemeyi taahhüt edip sürece dahil olabilir” diye konuştu. 


Erdinç Çelikkan & Güslitan Alagöz-Hürriyet