Kral Abdullah Sevda Tepesi'nde otel yaptıracaktı!

Kral Abdullah Sevda Tepesi'nde otel yaptıracaktı!

Hayatı boyunca pek çok büyük projeye imza atan Kral Abdullah’ın gerçekleştiremediği işlerden biri ise İstanbul Küçüksu mevkiinde bulunan Sevda Tepesi projesiydi.Kral Abdullah Sevda Tepesi'nde otel yaptıracaktı.


Hayatı boyunca pek çok büyük projeye imza atan Kral Abdullah’ın gerçekleştiremediği işlerden biri ise İstanbul Küçüksu mevkiinde bulunan Sevda Tepesi projesiydi. Kral Sevda Tepesi'nde yaptırmak istediği otelinden boğaza bakamadan hayatını kaybetti...


Kralın otel yapmak istediği Sevda Tepesi’nin ayrıcalıklı imar planı geçen Aralık ayında iptal edilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Mevkii’nde bulunan Sevda Tepesi’ni 1982 yılında dün gece hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 27 milyon dolara satın aldı. Krala tepeye imar için izin verilmişti.Sevda Tepesi'nin yeri...

Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 2012 yılında tepeye bir otel yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin istemişti. Bakanlık ise  teklif plan hazırlayarak 31 Mayıs 2012'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gönderdi. Teklif plan yazısında 'imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılanma hakkı verilmesini' talep edildi.


PLAN İPTAL EDİLDİ

Bakanlık'tan gelen teklif planı İBB Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi. 16 Haziran 2012 tarihinde ise İBB meclisi yapılanma hakkı verdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ise 24 Aralık 2014 tarihinde, Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi'nin ayrıcalık imar planlarının iptal edildiği açıklamasında bulundu.


Hürriyet