Kredi faizleri geriliyor

Kredi faizleri geriliyor Kredi faizleri geriliyor

Merkez Bankası'nın yarım puanlık faiz indirimini takip eden bankalar kredi faizlerini indirdi.HSBC ve Halkbank 10 yıl vadeli konut kredi faizini 1.5 seviyesinde belirledi

Merkez Bankası'nın yeni yılın ilk toplantısında gecelik borçlanma faizini yarım puan indirerek yüzde 16.25'e düşürmesi, bankaları da kredi faizlerini indirmeye yöneltti.
İlk olarak Ziraat Bankası'nın cesur bir hareketle uzun vadeli konut kredi faizlerini yüzde 1.84'ten yüzde 1.49'a indirmesi, diğer bankalara da öncülük etti. Ardından Yapı Kredi Bankası ve Anadolubank'ın 0.10 ile 0.30 puanlık faiz indirim kararları açıklandı.

En düşük faiz yüzde 1.44
Son olarak dün Halkbank, 120 ay vadeli konut kredisine uyguladığı faiz oranını aylık yüzde 1.68'den yüzde 1.58'e indirdi. HSBC de aynı vadede 1.64 olan faizi yüzde 1.56'ya, 5 yıl vadeli faizini ise yüzde 1.56'dan yüzde 1.48'e çekti. Böylece yılbaşından bu yana kredi faizini indiren banka sayısı beşi bulurken, konut kredisinde ortalama faizler yüzde 1.44-2.09 aralığına indi.
Halen Ziraat Bankası'nın 10 yıl vadeli konut kredisi faizi yüzde 1.49, Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 1.61, Anadolubank'ın 180 ay vadeli faizi yüzde 1.54 seviyesinde bulunuyor.
Piyasada uzun vadeli konut kredisinde en düşük faiz, yüzde 1.44 ile Garanti Bankası'nda bulunuyor. Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, 2009 yılına son derece olumlu baktıklarını ve tüm kredilendirme politikalarını bu iyimser bakış üzerine kurduklarını açıkladı.Özince: Sicil affına uyarız
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, sicil affına harfiyen uyacaklarını ancak her ticari müessesenin kendi değerlendirmesini kendisinin yapacağını söyledi.
Hükümetin, son krizle birlikte borcunu ödeyemeyip Merkez Bankası'nın kara listesine girenler için 5 yılı kapsayacak şekilde düzenlemeyi planladığı sicil affına değinen Özince, "Her türlü kanuna harfiyen uyarız, sicil affı da olsa genel af da olsa. Ancak, her ticari müessese kendi değerlendirmesini kendi yapar" dedi.
Bankaların önümüzdeki dönemde sicili, mali bünyesi en iyi kuruluşlarla çalışmaya gayret edeceklerini anlatan Ersin Özince, sicil konusunda sadece bankaların değil tüm ticari tarafların hassas olduğunu ifade etti.
Ersin Özince "Son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle sadece bankalar değil, birçok reel sektör firması da alacaklarını geri çağırdı, çeklerini erken tahsile verdi, bayilik ilişkilerini sonlandırdı" dedi.
Kredi faizlerine de değinen Özince, mevduat faizlerinde yaşanan düşüşün, kredi faizlerine henüz yansımadığını, ancak, talepteki artışla birlikte önümüzdeki süreçte mutlaka bunun gözleneceğini açıkladı.

Milliyet