Kredi yenilemede bankayı ikna eden avantajı yakalıyor

Kredi yenilemede bankayı ikna eden avantajı yakalıyorKonut kredi faizlerinin düşme eğilimine girmesiyle birlikte, bankacılıkta refinansman olarak nitelendirilen kredi yenileme uygulaması yeniden gündeme geldi. Bu uygulamaya bazı bankalar sıcak bakarken, bazıları kredi yenileme taleplerini geri çevirebiliyor


Konutunu kredi ile alan tüketiciler için bu hafta en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Bu sorular arasında ise en çarpıcı olan yine faizlerin seyrini de içinde barındıran refinansman (kredi yenileme) oldu. Refinansmanın maliyetinden, neleri kapsadığına kadar ayrıntılı bir şekilde merak edilen soruların yanıtlarını aradık. Sektör temsilcilerini görüşlerine yer verdiğimiz refinansman konusunda      tüketicilerin avantaj yakalayabileceği de ortaya çıktı.

Refinansmanda Maliyete Dikkat

Tüketicilerin en merak ettiği soruların başında 'faizler düşerken kredimi         yenileyebilir miyim' geliyor. Bankacılık sektöründe refinansman olarak nitelendirilen bu uygulama bankadan bankaya farkılılık gösteriyor. Kimi banka kredi        yenileme konusunda pazarlama faaliyeti yaparken, kimi banka tüketicinin bu talebini geri çevirebiliyor. Banka ile müşteri arasındaki ilişkinin belirleyici olduğu bu uygulama için sektör temsilcileri şunları söylüyor: "Bankaların böyle bir değişikliği  kabul etmek zorunlulukları bulunmuyor. Tüketici ve banka arasında yapılan sözleşmeler tarafları vade sonuna kadar bağlıyor ve  tarafların herhangi biri tek taraflı olarak sözleşme hükümlerini değiştirme hakkı bulunmuyor. Refinansman en fazla yüzde 2 ücrete tabi olup, kalan ana para bakiyesi üzerinden hesaplanır. Ancak, mortgage  yasasının yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan krediler yeni yasa kapsamına girseler bile bu ücrete tabi değil."

Ürün Değiştirmek Yenilemedir

Öte yandan mortgage ile birlikte tüketicilere sunulan değişken faizde tüketicilerin merakını cezbeden en önemli ürünler arasında yer alıyor. Ancak kullanım toplam kredi portföyü içinde düşük olsada merak edilen sorulardan biri de "sabit faizli krediden, değişken faizli krediye geçiş mümkün mü?" oldu. Sektör temsilcileri sabit faizden değişken faize geçişin mümkün olduğunu dile getirirken, bu geçişinde bir refinansmans olduğunu söyledi. Sektör temsilcileri bu soruyu şöyle yanıtladı: "Bu da bir kredi yenileme şeklidir. Ancak bu konuda ilgili bankanın da kabul etmesi gerekir. Tüketicilerin sözleşmeden veya yasadan kaynaklanan böyle bir dönüştürme hakkı olmadığı için bankasıyla konuşup, anlaşması gerekir. Eğer bankası kabul etmezse mevcut kredisini devam ettirmek zorunda kalacaktır."

Farklı bankalardan kullanılan  krediler de birleştirilebilir

Evini teminat göstererek birden fazla konut kredisi kullanmış olan tüketicilerin de merak ettiği konu ise "iki kredimi birleştirmem durumunda ne ile karşılaşırım?" oldu. Sektör temsilcileri faizlerin yüzde 1 seviyelerine doğru hareket ettiği 2006 yılı başında bu şekilde kredi kullanan birçok tüketicinin bulunduğuna dikkat çekerek iki konut kredisini birleştirmenin de yenileme olduğunu belittti. Sektör temsilcileri "kredileri birleştirmek te bir refinansman olarak değerlendirilir. Bankanın da bu konuyu kabul etmesi halinde birleştirme gerçekleştirilebilir" diye konuştu.

Alınan kredinin para birimi de değişebilir

Ürün değiştirmek gibi kredinin kullanıldığı para biriminde de değişiklik yapılması mümkün. Bankacılar bu işleminde refinansman çerçevesinde değerlendirildiğini belirterek  "Örneğin konut kredisini dolar üzerinden alan bir tüketici bankasıyla oturup anlaşarak İsviçre Frangı'na, Japon Yeni ya da Amerikan  dolarına  geçiş yaparak vadesinin kalan kısmını bu para birimi üzerinden ödeyerek devam edebilir." Uzmanlar  bu işlemlerin de  refinansman kapsamında mümkün olduğunu dile getiriyor.

ESRA SAHİCİ