Kredide düşük faiz her zaman kárlı olmuyor!

Kredide düşük faiz her zaman kárlı olmuyor!Konut kredisi müşterileri en uygun krediyi almak için faiz oranları yerine masraflara bakmaya başladı. Faiz düşük bile olsa masrafın yüksek olması durumunda geri ödemede bin-2 bin YTL zarar edilebiliyor.
KONUT kredisi alırken ilk bakılan veri olan kredi faizi, asıl maliyet için çoğunlukla yanıltıcı oluyor. Örneğin 100 bin YTL'lik 10 yıl vadeli konut kredisi faizi en düşük olan Vakıfbank toplamda 148 bin 402 YTL alırken, kredi faizi Vakıfbank'a göre yüksek olan İş Bankası toplamda 147 bin 24 YTL ile Vakıfbank'ın altında para alıyor. Bunun nedeni ise alınan masraflar. Her banka farklı masraflar aldığı için kredi faiz oranlarında 5 puana kadar önemli bir artış oluyor.


FARK GERİ ÖDEMEDE BELLİ OLUYOR


BU nedenle emlak uzmanları konut kredisi alırken bankaların kredi faiz oranlarından çok alınan masrafların miktarını özellikle sormak gerekiyor. 100 bin YTL'lik ve 5 yıl vadeli konut kredisinde geri ödeme miktarı baz alındığında en uygun bankanın 147 bin 024 YTL ile İş Bankası olduğu görülüyor. Yüzde 1.21 faiz oranı uygulayan İş Bankası masraflar hariç aylık ödeme olarak 2 bin 354 YTL alıyor.


REKABET `MASRAF'TA YAŞANIYOR


MASRAFLARI rakama dahil ettiğinizde yüzde 1.21'lik kredi faiz oranı, yüzde 1.36'ya çıkıyor. Masraf dahil aylık ödeme miktarı ise 2 bin 450 YTL'ye çıkıyor. Emlak uzmanları masraf miktarının 9 bin YTL'ye kadar çıktığını belirterek `Kredinin uygun olup olmadığını artık faiz oranlarından çok, masraf miktarları belirliyor. Bankalar da zaten bu alanda rekabet edebiliyor' dediler.


İBRAHİM ACAR