Kredide 'İşsiz kalırsam ödeyemem' sigortası

Kredide 'İşsiz kalırsam ödeyemem' sigortasıMortgage ile birlikte konut kredilerinde vadelerin 30 yıla kadar çıkartmasına rağmen, iş güvencesi olmadığı için uzun vadeli borçlanmaktan kaçınan tüketicilerin imdadına, sonunda sigorta şirketleri yetişti. 1 Ekim tarihinden itibaren uygulamaya konulması
 


 Bunun için kredi kullanan tükecilerin aylık 8 YTL'den başlayan primleri ödemesi yeterli olacak. Başta konut kredileri olmak üzere 10 yıl vadeye kadar olan tüketici kredilerini kapsayan sistem, sigorta şirketlerinden bireysel olarak satın alınabilecek. İşsizlik sigortası, ayrıca bankalardan kredi kullanımı sırasında da talep edilebilecek. 500 YTL aylık ödemelerin üstündeki kredilere uygulanacak olan sigorta maksimum 4 bin YTL'ye kadar çıkabilecek.


Kim nasıl yararlanacak


600 gün sigortalı çalışılması.


55 yaşından küçük olunması.


En az üç ay prim ödenmesi.


İhbar süresinin doldurulması.


Aylık kredi taksitlerinin 500 YTL'den başlaması.


Primlerin düzenli yatırılması.


Suistimal edilmemesi.


 


Vadelerin 30 yıla kadar uzamasının ardından kredi kullanırken en büyük korku 'İşsiz kalırsam taksiti nasıl öderim' oluyor. Ancak, Türkiye'de ilk kez uygulamaya girecek olan işsizlik sigortası bu korkuya son vermeyi amaçlıyor. ACP Sigorta ve Reasürans Brokerlığı'nın geliştirdiği bu sigorta ile kredi taksitlerinde işsizlik riski ayda en az 7-8 YTL prim ödemesiyle güvence altına alınıyor. 1 Ekim'den itibaren satışa sunulması planlalan ürün, başta konut kredileri olmak üzere 10 yıl vadeye kadar olan tüketici kredilerini kapsıyor. Sigorta şirketlerinden bireysel olarak satın alınabilecek işsizlik sigortası, ayrıca bankalardan kredi kullanımı sırasında da talep edilebilecek. ACP Sigorta ve Reasürans Brokerlığı şirketi İcra Kurulu Başkanı Cem Pekkutlucan, "Bu ürünü geliştirirken, kişilerin istemleri dışında iş kaybı sonrası oluşan korkuyu minimize etmek istedik. Kredi kullanan kişiler iş kaybına uğrarsa sigorta devreye girerek 1 yıl boyunca kredi taksitini ödeyecek" dedi.


İşsizlik Belgeleniyor


Sigortanın bankadan kredi kullanan kişilerin kredi ödemesi boyunca karşılaşabilecekleri iş kaybı riskini sigortalamaya yönelik olduğunu dile getiren Pekkutlucan, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) işsizlik sigortasıyla aynı kuralları içerdiğini dile getirdi. Sigortanın işleyişi konusunda bilgi veren Pekkutlucan, şunları söyledi: "Öncelikle sigortadan faydalanabilmek için kişinin 600 iş günü boyunca çalışmış ve 55 yaşını aşmamış olması gerekiyor. Bu süre SSK'nın işsizlik ödeneği için belirlediği zorunlu süre. Kişi işsiz kaldığında SSK'dan işsizlik sigortasından faydalandığını belgeliyor. Bundan sonrada sigorta devreye girerek kişinin kredi taksitini 1 yıl boyunca ödemeye başlıyor"


Üç ay sigortalı olmak gerek


İşsizlik sigortasının devreye girebilmesi için en az üç ay boyunca sigortalı olunması gerektiğinin altını çizen Pekkutlucan, "Sigortanın yapıldığı tarihten itibaren üç ayın sonunda oluşan iş kaybında ancak sigorta devreye giriyor. Bu da bir nevi sistemi art niyete karşı korumak amaçlı. Ayrıca işverenin ihbar taziminatı süresi de sigortanın bekleme süresi olarak kabul ediliyor. Buda 15 gün ile 60 gün arasında değişiyor" dedi.


500 ytl için 7 ytl prim


Sigortanın en az 1-10 yıl vadeli kredilerde uygulanabiliceğini dile getiren Pekkutlucan, en az aylık taksitin ise 500 YTL olması gerektiğini söyledi. Aylık taksitin 4 bin YTL'ye kadar çıktığı sigortanın maliyeti konusunda bilgi veren Pekkutlucan, "500 YTL aylık ödemelerin altına sigorta uygulanmıyor. Maksimum ise 4 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Maliyet ise yaş, meslek faktörlerne göre değişebiliyor. Ancak yaklaşık 500 YTL kredi taksiti ödeyen bir kişi, ayda 7-8 YTL prim ödemesiyle bu sigortayı yaptırabilir.


Bankalar ürüne enjekte edebilir


ACP Sigorta'nın projesini geliştirdiği işsizlik sigortasının bankalar ve sigorta şirketlerinden satın alınabileceğini belirten Cem Pekkutlucan, bu ürünün tüketiciler tarafından kullanılmasında bankalar büyük görev düştüğünü ifade etti."Kredi kullanrıdanda kredi kartı veren kurumllar sadece bankalar" diyen Pekkutlucan sözlerine şöyle devam etti: "Bankaların işsizlik sigortasını mevcut bireysel krediler ürünlerinin üzerine enjekte etmeleri üzerine bir pazarlama stratejisi uyguluyoruz. Genel olarak bankalarla görüşüyoruz. Bazı bankalarla anlaştık. 1 Ekim itibariyle bireylerde bire bir banka aracılığı ya da doğrudan sigorta şirketinden bu ürünü alabilicek" dedi.


İşsizlik sigortasını için işveren ve çalışanın anlaşmalı hareket edebileceği durumlar içinde sigorta şirketlerinin kapsamlı araştırma yaptığını dile getiren Cem Pekkutlucan sözlerine şöyle devam etti:


"Tabiki suistimale açık. Ancak Sigorta şirketleri şüpheli durumlarda Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile kredi kartı hareketini takibe alabilir. Kişinin yapmış olduğu tüm parasal hareket sorgulanabilir ve araştırma yapılabilir."


Yaş ilerledikçe iş bulmak zorlaşıyor


İş görüşmelerinde deneyimin ve bilginin yanında yaşın en önemli unsur olduğunu belirten Cem Pukkutlucan, "Yaşın ilerlemesi ister istemez kişinin iş kaybına uğraması halinde yeni iş bulma süresini uzatabiliyor. Yada yeni iş bulma riskini artırıyor. 30 yaş ile 55 yaşın iş bulma potansiyeli aynı değil. Türkiye'de iş değiştirme istatistiğine bakıldığında 10 yıl içinde kişi başına oran 2.8 gibi. Yani her çalışan 4 yılda bir iş değiştiriyor. Bunun bir kısmı iş değiştirme bir kısmı keyfiyet bir kısmı iş kaybı olabiliyor.


İş deneyimi 5-10 yıl olanlar talep edebilir


İş yaşamında 5-10 yıllık deneyimi olan kişilerin sigortaya ilgi göstereceğini söyleyen Cem Pekkutlucan, uzun vade nedeniyle konut kredilerinde de talebin ciddi boyutta olmasını beklediklerini söyledi. Pekkutlucan, "5-10 yıl arasında iş deneyimi olan kesim ilgi gösterecek. Bu kesimde in ekonomideki dalgalanmalar krizler nedeniyle iş yaşamına dair korkunun dışa vurumunu görüyoruz" dedi. Konut kredisi uzun vadeli olduğu için işsizlik sigortasıda cazip olacak. (Hürriyet)