Kredili ev satışına, faiz dopingi!

Kredili ev satışına, faiz dopingi!

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0.64'e, ikinci elde yüzde 0.74'e indirmesi sonucunda, konut satışlarında artış meydana geldi. 


Antalya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Funda Aydın Seymen, kredili konut satışında faizlerin düşürülmesiyle birlikte, haziranın ilk 15 gününde Burdur, Isparta ve Antalya genelindeki satışlarda, geçen seneye göre yoğunluk yaşandığına dikkat çekti. 

Milliyet'te yer alan habere göre; 1-15 Haziran 2019 tarihlerinde toplam 137 kredili konut satışı yapıldığına vurgu yapan Seymen, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0.64'e, ikinci elde yüzde 0.74'e düşürmesiyle 1-15 Haziran 2020 tarihleri arasında toplam 1325 kredili konut satışı gerçekleştiğini, yaklaşık 10 kat artış yaşandığını belirtti. 

Kovid-19 salgını sebebiyle müdürlüklerde önlemleri artırdıklarına da vurgu yapan Funda Aydın Seymen, vatandaşların tapu ve kadastro müdürlüklerine gelmeden 'www.tkgm.gov.tr' adresi üzerinden 'web tapu işlemleri' sekmesinden online işlem yapabileceklerini belirtti. 

WEB TAPU SAYESİNDE İŞLEMLER ONLİNE YAPILIYOR

Konut kredi faizinde indirim yapılmasıyla bölge müdürlüğünde yoğunluk yaşandığını vurgulayan Funda Aydın Seymen, vatandaşların tapu işlemlerini 2017'den beri online hizmet veren Web-tapu işlemleri üzerinden takip edebildiğini ve yönetebildiklerini hatırlattı. Seymen, "Koronavirüs döneminde Web-tapu sistemini daha kullanılabilir hale getirdik. Vatandaşlar müdürlüklere gelmeden Web-tapu üzerinden 7/24 başvuru yapabilir. Bu başvurular personelimizin bilgisayarlarına düşüyor ve vatandaşlara ilişkin tüm harç ve diğer bilgilendirmeler SMS yoluyla yapılıyor. Vatandaşlar ve personel bu süreçte hiç bir araya gelmiyor. Vatandaşlar sadece imza zamanında randevu alıp alıcı-satıcı ve personel olarak sosyal mesafe kuralına dikkat ederek müdürlüğümüzde bir araya geliyor. Son anda imzalarını atarak işlemlerini tamamlıyorlar" şeklinde konuştu.

ALICI VE SATICININ AYNI YERDE OLMASI ZORUNLU DEĞİL

Tapu ve kadastro müdürlüklerinde alıcı ve satıcının artık aynı yerde olma zorunluluğunun kalktığına vurgu yapan Seymen, şunları kaydetti: 

"Kurumumuz, vatandaş odaklı yaklaşımına bir yenisini ekleyerek, 2020 yılı başından itibaren bir pilot uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık alıcı, satıcı ve taşınmazlar farklı yerlerde olsa dahi satış, bağış ve mal değişim işlemleri yapılabiliyor. Bölge müdürlüğümüz kapsamında bu yenilik, pilot olarak Kepez Tapu Müdürlüğümüzde başlatılmıştır. Örneğin, Kepez Tapu Müdürlüğü'ne başvurarak Ankara'da bulunan taşınmazınızı Bornova Tapu Müdürlüğü'ne giden alıcıya satmanız mümkün. Uygulama belli bir süre daha pilot müdürlüklerde devam edecek. Berlin Yurtdışı Temsilciliğimiz de pilot müdürlükler arasında. Geri bildirimler sonucu uygulamanın geliştirilerek ülke geneline yaygınlaştırılması sağlanacak."

2020 Mayıs'ta 50 bin 936 konut satıldı!

Konut satışlarında düşük faiz etkisini gösteriyor!

Antalya'da satılık konut fiyatları yüzde 13.91 arttı!