Kripto paralara özel çalışma ekibi kuruldu! 

Kripto paralara özel çalışma ekibi kuruldu! Devlet, kripto para için “çalışma grubu” kurdu. Kripto para özel ekibi bir süredir kripto varlıkları, platformlarını yakından takip ediyor. 


Kripto para borsalarında yaşanan skandallar sonrasında devlet harekete geçti. Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; kripto borsa platformları gibi finansal teknolojileri daha yakından takip etmek ve kurumları arasında etkin eşgüdüm sağlamayabilmek için “çalışma grubu” kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığı önderliğinde, MB, BDDK, SPK ve TMSF başkanlarından oluşan Finansal İstikrar Komitesi’nin talimatıyla oluşturulan, “kripto para özel ekibinin” bir süredir kripto varlıkları, platformlarını yakından takip edildiği ortaya çıktı. SPK, TBMM’ye gönderdiği yazıda, kripto para platformlarına yönelik denetim yetkisinin olmadığı ifade edilirken , diğer devlet kurumlarının, kripto para işlemlerinin herhangi bir resmi otoritenin güvencesinde olmadığı ve işlem yapanların kayıplarla karşılabileceği konusunda uyardı. 

Kripto paralara özel çalışma ekibi kuruldu! 

TBMM Dilekçe Komisyonu’na, Bitcoin ve Thodex gibi kripto para platformlarında milyonlarca lirasınıdan olan vatandaşlar tarafından şikayetler yağmur oldu. Komisyon başvuruları SPK’ya iletti.

SPK: Yetkim yok 

SPK, Meclis’e gönderdiği yazıda kuruluş kanununa atıf yaparak, şunları kaydetti:

“Sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurulumuz yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, herhangi bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen kripto varlıklar kurulumuz görev alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler kurulumuz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere göre bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları sözleşmeler hususunda kurulumuzca bir inceleme yapılması imkanı bulunmamaktadır.”

SPK yazısında, kripto para/varlıkların Türkiye’de yasal bir dayanağının olmadığı ve gerçekleştirilen işlemlerin herhangi bir resmi otoritenin kontrolünde olmadığı defalarca tekrarlandı. Yazıda, “Bunlarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları konusunda vatandaşlarımız uyarılmıştır” denildi.

 Kripto paralara özel çalışma ekibi kuruldu! 

Etkin iş birliği

SPK, Finansal İstikrar Komitesi’ne bilgi verilmlesini Meclis’e iletti. Komite de son zamanlarda kripto paraların değerlerinde yüksek oynaklık yaşandığını ve belli olumsuzlukların yaşandığını dile getirirken ilgili kamu otoriteleri arasındaki eşgüdüm ve iş birliğinin daha etkin zeminde hayata geçirilmesiyle beraber finansal teknolojileri yakından izleyerek gerekli çalışmaları planlamak için “çalışma grubu” oluşturulduğunu ifade etti. 

Kara parayla mücadeleye kripto ayarı yapıldı

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının  önlenmesine dair tedbirler dahilinde yükümlü sayılan şirketlere, kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri de dahil edildi.

Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Özel sektör taslak hazırlıyor

Thodex skandalı sonrasında Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) nezdinde de kripto varlık platformlarının düzenlemesiyle ilgili bir çalışma ekibi oluşturuldu

Platformların işlem kuralları, sahiplerinin taşıması gereken özellikler, iç kontrol mekanizmalarının nasıl olacağı, sermaye şartları gibi konuları içerecek taslak için mevcut kripto para alım satım platformlarının görüşleri de alınacak.

Kripto paralara özel çalışma ekibi kuruldu! 

Dolandırıcılık için uygun

Çalışma grubunun değerlendirmeleri de şu şekilde sıralandı. 

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.

Kripto paraların piyasa değerinin aşırı değişken olması dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi olumsuz özellikleri bulunuyor Ayrıca kullanıcıların ve hizmet alınan firmaların operasyonel hatalarından ya da kötü niyetli kişilerin suistimallerinden kaynaklanan zararların, işlemlerin geri döndürülemez olması nedeniyle düzeltilmesi veya iptal edilmesi mümkün değil.

Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük karlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara sebebiyet verebilmektedir. 

Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim dahilinde yapılmadığından dolandırıcılık için uygun bir ortam yaratabilmektedir. 

Kripto paraların, piyasasının herhangi bir resmi otorite ya da garantör kurum tarafından denetlenme imkanı olmadığından yasadışı faaliyetlerde kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Thodex sonrası kripto para borsası ne oldu?