Kripto yatırımından kazandığı parayla ev yaptırdı!

Kripto yatırımından kazandığı parayla ev yaptırdı!Son günlerde yatırımın arttığı kripto piyasasında kimileri büyük kazanç elde etmek isteyen kimileri de sadece harçlığını çıkarmak istiyor. Kimileri de kazandığı coinlerle ev yaptırdı. İşte yatırımcıların kazanç hedefleri...


Kimileri için dolandırıcılık yöntemi olan kripto para borsası kimileri için ise büyük kazanç kapısı haline geldi. Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre; bu borsada küçük paralarla başlayan yatırımcılar zaman içerisinde servete ulaştı. Tabii herkes büyük kazançlar elde etmiyor. Bazı vatandaşlar faturlarını ödemek, bazı vatandaşlar ise harçlığını çıkarmak için yatırım yapıyor. 

Fakat bazen küçük kazançlar daha fazla kazanç için hırsa dönüşüyor. Özellikle 1 milyon TL'den fazla kazanç sağlayanlar  Maliye veya MASAK’tan kaçmak için kimliklerini açığa çıkarmak istemiyorlar.

12 milyon dolar gelir

Lüleburgaz’da yaşayan ve Türk kripto piyasalarında ‘Finanscio’ olarak bilinen E.B. 2007 yılında borsaya giriş yaptı. Yaptığı yatırımlara yönelik açıklama yapan E.B. “Bitcoin’in 2007’de kazı işlemleri başladı, 2009’da çıktı. İlk çıktığında madenciliğine girdim. İnsanların bilgisi olmadığı için bitcoin yıllarca stabil kaldı. Bir artış olmadı. Fakat arkasındaki sistemin ilerideki dünya ve bilişim çağına yönelik bir hareket olduğunu biliyorduk. Türkiye, pandemi sürecinde ‘Bitcoin’i tanımaya başladı.

Ben de zamanında 314 tane Bitcoin’i, 350 TL’ye aldım. Ama şifremi unuttum. Şu anda 14.5 milyon TL değer yapar. 245 bin TL’ye sattığım lüks aracımı galerici 315 bin TL’ye sattı. Ben ise borsada kullandığım o paramı 1 milyon 750 bin TL yaptım. Şu an ortalama 12 milyon dolar ile borsadayım. Ama bu 12 milyon dolar içerisindeki ana param 1 milyon TL’dir. Şu andaki sisteme göre baktığımız zaman, mevcudiyette ne kadar para varsa borsaya koydum.

Kripto yatırımından kazandığı parayla ev yaptırdı!

Balina niteliğinde borsada denge sağlamaya çalışıyorum. Para kazandığında ev alırsın, araba alırsın, hayallerini gerçekleştirirsin. Ben ise lüks olan, fuzuli, ihtiyaç dışı her şeyimi sattım. Üç lüks aracım vardı. Hepsini sattım. Borsaya yatırdığım üç araba şimdi aynı kalitede 20 araba parası kazandırdı. Şimdi de dünya çapında trader’lik yapıyorum, grafik dersi veriyorum. Bir coin’in hangi gün, hangi tarihte nerede olacağını bilen kişiyim. Bunları rüyada görmüyorum. Grafiklere bakarak, hesaplamalarla, dünyadaki hareketlilikle yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

2021'de trend oldu

2017'de arkadaşlarıyla beraber kripto para borsasına giriş yapan K.M. kripto paraların yükseldiğini görünce coin satın almaya başladıklarını söyledi ve şu açıklamalarda bulundu: 

“5-6 ay gibi bir sürede yatırdığımız parayı yaklaşık 20 kat artırdık. Öyle bir çıkış vardı ki sanki hiç bitmeyecekmiş gibi. Paramızın arttığını gördükçe sisteme daha çok para yüklemeye başladık. Ufak düşüşler olsa da kısa süre sonra tekrar yükseliş başlıyordu. ‘Artık zenginiz’ diye düşünürken bir gün düşüş başladı. Paramızın yarısı gitti.

Nasıl olsa tekrar yükselirler diye hiç korkmadık. Ama düşüş aylar sürdü. En sonunda paramızın yüzde 90’ını kaybettik. Kripto para piyasasında ayı denen düşüş dönemine denk geldik. Coin fiyatları çakıldığında toplayabildiğimiz kadar alttan topladık. Çünkü tekrar yükselişe geçeceğini biliyorduk. 2020’de tekrar çıkış dönemi başlamasıyla yine para kazanmaya başladık ve 2021’de fiyatların zirve yaptığı bu dönemde paramızın çoğunu çektik. Artık cebimizde ev ve araba alabilecek paramız var. 2017’de ders almasaydık bugün kazanamazdık”

İzmir’de yaşayan Ç.M. arkadaşının ısrarıyla kripto para borsasına giriş yaptığını söyleyerek, “Sekiz ay önce ilk 10 bin TL’lik coin aldım. Kazandığımı gördükten sonra bu sefer 4 bin TL’lik daha alım yaptım. Sekiz ay gibi bir sürede paramı yaklaşık 500 bin TL yaptım. Ama bu sürede sayısız düşüş ve bir o kadar da yükseliş oldu.”

Çok farklı piyasa

“Bir gün paramın yarısı bir düşüşle erirken, diğer bir gün de paramın 2-3 kat arttığını gördüm. Her para kaybettiğimde stres oldum. Bu piyasa çok farklı. Paranızı bir anda 10’a katlamanız da mümkün, tüm varlığınızı kaybetmeniz de. Arkadaşım bana yardım etmeseydi büyük ihtimal ben de tüm paramı kaybedebilirdim. 2-3 haftaya tüm paramı çekmeyi düşünüyorum” 

D.G. eşiyle birlikte doğduğu şehir olan İzmir’e kripto borsasından kazandığı paralarla ev inşa ettirdi. İlerleyen günlerde yeni evine yerleşecek olan D.G süreci şu şekilde anlattı: 

Şans faktörü

“Kripto para şans ve risk demek. Ben bu iki faktörü bilip piyasaya girdim. Şans benden yana oldu. İki yıl boyunca yatırdığım 50 bin TL ile 500 bin TL para kazandım. Yatırım yaptığım tarihten iki ay önce piyasaya girseydim şu an milyonluktum ama tarihleri kaçırdım. Kazandığım 500 bin TL’nin 350 binine İzmir’de köyde bir ev yaptırdım, kalan 150 bin TL’ye de araba alacağım. Benim için bu yatırım büyük bir şans oldu. Normal şartlarda maaşımla iki yıl içinde ne ev ne de araba alabilirdim. Aynı dönem bir arkadaşıma da yatırım tavsiyelerinde bulundum, o da kazandı, var olan borçlarını bitirdi.

Kripto yatırımından kazandığı parayla ev yaptırdı!

Ev kredi borcundan kurtuldu

Bağcılar’da tekstil işinde çalışan Nazım K. da önceki yıl kripto para borsasıyla tanıştı. Mutfak masrafları için kripto para borsasına giriş yaptığını söyleyen Nazım K., “Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kripto paraları duydum. Gerçi ‘bitcoin’i duymuştum. O dönem ‘Çöküşe giden yol’ isimli kitap okudum. Sonunda ‘Yeni çağın parası dijital para: Bitcoin’ yazıyordu. Zaten borç içindeydim. 4 bin TL kredi çektim. Bu işi öğrenmek için o parayı gözden çıkardım.

Zaten bir borcun içerisindeydim. Aldığım maaşla kapatamazdım. Pandemi nedeniyle durumum da belliydi. Kripto para sektörüne girdim. Girdiğim zaman ayı ve boğa piyasası var. Ben girdiğim zaman meğer ayı sezonunun tam sonuna denk gelmişim. Battım ama sabrettim. Toplam maliyetim 8 bin TL ile başladım, 7-8 ay içerisinde 20 bin dolara yükselttim. Kredilerim, ev borcum vardı. Bankalara kredilerimi sıfırladım. İnsanlar ‘Hemen yatırayım, zengin olayım’ istiyor. Ama öyle kolay olmuyor. Şu anki hedefim yıl sonu minimum 50 bin dolar kazanmak. Kazanacağımı da düşünüyorum”

Günde 150 TL

Zeytinburnu’nda çantacı olarak çalışan S.A. ise günlük 150-200 TL kâr için yatırım yapmış SA, “Asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorum. Etrafımdaki herkes neredeyse kripto paralarla oynamaya başlıyordu. Sene başında kripto para borsasına girdim. Ana amacım büyük para kazanmak değildi, zaten büyük para koymamıştım. Günlük 150 TL kazançla neredeyse maaşımdan daha fazla para kazanmaya başladım. Bütün gün telefonun elinizde olması gerekiyor. Sonuçta büyük para yatırmamışsınız, günlük kârınızı aldıktan sonra bozuyorsunuz. Kazandıkça insanın aklına daha fazla para yatırmak geliyor. Artık grafik-analiz de takip etmeye başladım. Trader’ları takip ediyorum. Bazen 1-2 saatte 100 TL kazandığım da oluyor. O yüzden gözüm hep bir yandan kripto para borsasında. Belki de büyük para yatırmış olsam bu kadar rahat davranamazdım. Şu an etrafımdaki herkes kripto para borsalarına para yatırıyor” ifadelerini kullandı.

 Kripto yatırımından kazandığı parayla ev yaptırdı!

Her sene yükselmiş

Kripto paralarda son beş yıl içinde yaşanan büyük yükselişler neden bu borsanın gözde olduğunu açıkça gösteriyor.

2016 NİSAN AYI (DOLAR)

Bitcoin:                                455,1

Ethereum:                              7,46

XRP (Ripple):               0.006759

Litecoin:                                 3.81

DASH:                                    6,6

2017 NİSAN AYI

Bitcoin:                           1.321,79

Ethereum:                            68,38

XRP (Ripple):                 0.05287

Litecoin:                               15,74

DASH:                               94,95

2018 NİSAN AYI

Bitcoin:                           9.419,08

Ethereum:                          688,88

XRP (Ripple):                   0,8728

EOS:                                    21,54

ADA:                                0,3651

Litecoin:                             153,63

2019 NİSAN AYI

Bitcoin:                           5.247,35

Ethereum:                            155,2

XRP (Ripple):                   0,2943

EOS:                                      4.53

Litecoin:                               67,96

ADA:                            0,006463

BNB:                                   21,71

2020 NİSAN AYI

Bitcoin:                           8.801,04

Ethereum:                          216,97

XRP (Ripple):                   0,2274

Litecoin:                               49,18

EOS:                                      3,02

BNB:                                   17,49

XTZ:                                      2,95

2021 NİSAN AYI

Bitcoin:                           54.824,7

Ethereum:                       2,746,38

XRP (Ripple):                       1,36

Litecoin:                             258,51

EOS:                                        5,8

BNB:                                 562,63

ADA:                                    1,34

XTZ:                                      3,03

Doge:      0,3237

 

Kripto paralar nasıl vergilendirilecek?