Kriz 5.5 milyar dolarına mal oldu

Kriz 5.5 milyar dolarına mal oldu

Mortgage kredileri nedeniyle yaşanan dalgalanmanın faturası ortaya çıkmaya başladı.İsviçreli bankaclık devi UBS'in yatırım bankası kolunun açıkladığı 3.5 milyar dolarlık zararın ardından şimdi de ABD'li ünlü yatırım bankası Merrill Lynch 5.5 milyar dolarlık zarar açıkladı.
 
Bankanın bu veriler ışığında üçüncü çeyrek sonuçlarında zarar açıklaması bekleniyor. Hisse başına da 50 cent zarar açıklayan Merrill Lynch 6 yıldan bu yana ilk defa çeyrek yıl sonuçlarında zarar açıklamış olacak.
 
Citigroup, Credit Suisse ve UBS ve Deutsche Bank da daha önce kriz nedeniyle zarar ettiklerini açıklamışlardı.
 
Merrill Lynch'in yaptığı açıklamanın ardından büyük bankaların yaptığı toplam zarar 18 milyar dolara ulaştı. Bazı analistler Merrill Lynch'in zararının devam edeceği yönünde görüş beyan ediyor. Bağımsız bir kredi derecelendirme şirketi Egan-Jones Ratings'in yöneticisi Sean Egan, Merrill Lynch ile ilgili yaptığı yorumda, "Bu zarar burada bitecek mi bilemiyoruz. Merrill Lynch mortgage sektörüne çok fazla yatırım yaptı" diye konuştu. Analistlerin yorumlarının da ışığında, mortgage kredileri ile ilgili krizin etkilerinin daha da artması bekleniyor.
 
Önceki gün ABD'deki en büyük mortgage finansman şirketlerinden Washington Mutual da üçüncü çeyrekte gelirlerinin krizle ilişkili olarak yüzde 75 düşmesini beklediğini açıklamıştı.