Kriz kiracıya fırsat yarattı

Kriz kiracıya fırsat yarattı

Konut satışlarının yavaşlamasıyla birlikte kiralamalarda yüzde 50'ye varan bir artış yaşanıyor.


Yüzde 20 düşen kiralar sayesinde eski kiracılar daha ucuza yeni evlere taşınıyor..

İstanbul'da yeni kira trendleri Küresel finansal kriz ile birlikte bir yıldan bu yana emlakta devam eden durgun seyir, satışları yavaşlatırken kiralamalarda yüzde 50'nin üzerinde artışa neden oldu. Eskiden İstanbul genelinde satılık-kiralık oranları dikkate alındığında yüzde 60 satılık, yüzde 40 kiralıktan yana olan tablo, bu aydan itibaren gözle görünür bir şekilde değişti. Kiralama oranları yüzde 85'e çıktı. Kiralık evlerde arzın artmasıyla birlikte kira oranları da buna bağlantılı olarak yüzde 20'ye varan oranlarda düştü. Kiralamaların en hızlı şekilde artığı bölgeler arasında özellikle de yeni konut projelerinin yapıldığı Ataşehir, Bahçeşehir, Çekmeköy, Kemerburgaz, Zekeriyaköy, İkitelli, Kozyatağı, geliyor. Kiralamalaya olan talep aslında aynı bölgelerde devam ediyor, ancak eskiye oranla artıyor. Piyasada arzda olan çok sayıdaki konut ise bunun başlıca nedeni. Bunun yanı sıra birden fazla daire sahibi olanlar kiracılar konusunda eskisi kadar titiz davranmıyor.

Kiralamada rekabet oluştu
'Yeter ki ev boş kalmasın' düşüncesiyle hareket eden ev sahipleri daha düşük rakamlardan kiralama yapıyor. Reha Medin Emlak'tan Nabi Cücük kiralamalarda bir rekabetin oluştuğunu söylüyor. Çiftehavuzlar ve Selamiçeşme bölgesinde ev sahiplerinin kiralarını 1000-1200 YTL'ye kadar düşürmesini ise buna örnek gösteriyor. Cücük, 'Yakın bir zamana kadar bu bölgede bu rakamları duymak hayaldi' diye konuşuyor. Kiralamaların artışındaki bir başka neden ise birden fazla daire sahibi olan ev sahiplerinin sadece aidat ücretleri ödememek için kiraları düşük tutması. Cücük, gelişmekte olan bölgelerdeki ev sahiplerinin aidat ödememek için kiraları düşürdüğünü söylüyor. Bu nedenle Beylikdüzü, Yenisahra-Şerifali, Kartal bölgelerinde 400 ile 500 YTL'ye kadar düşen daireler olduğundan bahsediyor. Bir başka önemli nokta ise eski kiracıların yeni kiracılara oranla daha fazla kira ödemesi. Century 21 Franchise Geliştirme Müdürü Sinan Şerifoğlu, şu anda kirada oturanlar yeni gelecek kiracılardan ortalama yüzde 20 daha fazla ödüyor. Bu nedenle bu kiracılar evden çıkarak aynı bölgede başka bir ev kiralıyor ve yüzde 20 daha ucuza oturuyor' diyor.

'Fiyatlar en dip noktada'
Dolar bazında kira ödeyenler ise bu işten en zararlı çıkanlar. Bu nedenle özellikle Etiler, Ulus, Kemerburgaz, Zekeriyaköy gibi bölgelerde kirasını dolar bazında verenler ev sahipleriyle görüşerek dövizden YTL'ye geçmek istiyor. Ev sahipleriyle anlaşamayanlarsa oturdukları evlerden çıkıp YTL bazında daha ucuza oturabilecekleri evlere yerleşiyorlar. Bahçeşehir'de kiralar 1000 YTL'ye, Çekmeköy'de 800 YTL'ye, Çiftehavuzlar ve Selamiçeşme'de 1000-1200 YTL'ye, Ataköy'de 1200-1500 YTL'ye, Ataşehir'de ise 900-1400 YTL'ye, Beylikdüzü'nde ise 450 YTL'ye kadar düştü. Emlak uzmanları kiralardaki bu düşüş seyrinin bu yılın sonuna kadar süreceğini, 2009 yılının mart-nisan aylarına kadar devam edeceğini öngörüyor. Reha Medin Emlak'tan Cücük, 'Kira oranları gelebileceği dip noktaya kadar geldi. Satışlar eski beklendiği oranlara geldiğinde bu düşüşler sona erecek' diyor. Century 21'den Serifoğlu ise 'Bu düşüş biraz daha devam eder. Yüzde 30 oranlarını da görürüz. Ancak piyasalar dünyada iyi bir ivme kazanmaya başladığında ertelenmiş talep ortaya çıkar' diye konuşuyor.

İstanbul'da yeni kira trendleri

İstanbul'da yeni kira trendleri * Kiralar yüzde 20 oranında ucuzladığından kiracılar aynı bölgede daha ucuza başka evlere çıkıyor. Bunun nedeni eski kiracıların şu anda yenilere göre daha pahalıya oturması

* Dolar bazındaki ödeme yapan kiracılar, YTL'ye dönmek için ev sahipleriyle anlaşmalar yapıyor. Anlaşamayanlar, YTL bazındaki daha uygun fiyatlı evlere yerleşiyor.

* Yatırım amacıyla birden fazla evi olanlar, yüksek aidat ücretlerini ödememek ve bu dönemde 'boş kalmasın' düşüncesiyle evlerini daha uygun fiyatlardan kiraya veriyor.

* Ev sahipleri artık doğru kiracıyı bulmak için daha titiz davranmıyor. En uygun fiyattan evini kiralamaya bakıyor.Aksine bu dönemde kiracılar seçici davranıyor.

Sabah