Kriz mobilyacılara yaradı

Kriz mobilyacılara yaradı

MOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Boydak: "YTL ile girdilerin fazla olması en büyük şansımız"


Boydak, dövizin yükselmesinin ihracatımıza katkısı olduğunu da söyleyebilirim" dedi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstikbal Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, "Son zamanlarda ihracat yapan mobilya şirketlerimiz, serzenişte bulunuyorlardı, dövizin yükselmesinin ihracatımıza olumlu yönde katkısı olduğunu söyleyebilirim" dedi.

İHRACATA ODAKLANALIM

Mobilya sektöründe işçiliğin önemli bir unsur olmasının bu etkiyi en aza indirdiğini ifade eden Boydak, "Sektörde YTL ile girdilerin daha fazla olması bizim en büyük şansımız oldu. Son zamanlarda ihracat yapan mobilya şirketlerimiz serzenişte bulunuyorlardı. Dövizin geride kalmasından dolayı 'sattığımız ürünlerden para kazanamıyoruz' diyorlardı. Şimdi bu tersine dönmüş oldu.

İNİŞ ÇIKIŞLAR OLABİLİR

Boydak, firmaların ihracata daha da yoğunlaşmalarını sağlayacağını dile getirerek, şunları kaydetti: "İhracatımızı artırma adına elimizden gelen gayretleri artıracağız. (Dövizin yükselişi ihracatçıların yüzünü güldürdü) demek belki pek doğru olmaz ancak rahatlattı ve beklentileri karşıladı. Esasen dolar, bin 400-bin 450 civarında olsaydı hem içerideki bir çok sektörü hem de ihracatçıları memnun etmiş olabilirdi. Umarız uzun vadede bu bahsettiğimiz rakamlara gelir diye umut ediyoruz. Şu içinde bulunduğumuz konjonktür itibariyle de ufak tefek iniş çıkışlar olabiliyor. Şirketler ihracat faaliyetlerini daha fazla motive ederlerse, bu sorundan daha az etkilenirler."

Yeni Şafak