Kriz Türkiye aşkını durduramadı

Kriz Türkiye aşkını durduramadı


Dubai Emiri Şeyh El Maktum'un inşaat şirketi Deyaar, Türkiye'den gayrimenkul satın alacak.


Gürpınar'da 120 adet villa yapan şirket, Türkiye'de ilk etapta en az 1 milyar dolarlık yatırım planlıyor

İETT arazisine verdiği teklif ile adını duyuran Dubai Emiri El Maktum'un şirketi Deyaar, aralarında Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerde satın almalar gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. 2006 yılında Beylikdüzü'nde 120 villalık Dubai Gürpınar Evleri projesini başlatan ancak bitirmeden satan şirket, Türkiye'ye yeni yatırımlar için düğmeye bastı. Deyaar şirketi o dönemde yaptığı açıklamada, Gürpınar villalarını Türkiye'yi tanımak için aldıklarını söylemişti.

ARAPLAR BATI'DAN BIKTI

DEYAAR şirketi ile uzun görüşmeler yapan bir  TOKİ  uzmanı, `Deyaar yetkilileri ile 2 yıl önce yaptığımız görüşmelerde küresel kriz nedeniyle artık Türkiye gibi ülkelere gideceklerini söylemişlerdi. Artık zamanı geldi. Bunda küresel krizin de büyük etkisi var' dedi. TOKİ uzmanı, Araplar'la yaptıkları konuşmalarda `Londra ve Paris'te yaşadık. Artık gelenekleri bize uygun, coğrafi olarak yakın ülkelere gitmek istiyoruz. Bunların başında da Türkiye geliyor' dediklerini belirterek `Zengin Arap yatırımcı ve turistin yeni rotası Türkiye oldu' diye konuştu.

Dubai'de bir kilometrelik gökdelen yapılıyor

PETROL zengini Dubai'de, merakla beklenen dünyanın en uzun binasının planları görücüye çıktı. Binanın cephe kaplama çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Burj Dubai, Emaar'ın en önemli projesi olan 20 milyar dolarlık Downtown Burj Dubai'nin odak noktası. Downtown Burj Dubai, Dubai'nin merkezinde iki bin dönümlük bir arazinin üstüne kuruluyor. Projeye göre yapının yüksekliği 200 kattan daha fazla olacak.

Deyaar Türkiye'ye yabancı değil

DUBAİ'DE Burlington, Hamilton Residency, Churchill Towers ve Windsor Manor gibi dev projelere imza atan şirket, 3 milyar dolarlık portföyüyle bölgenin en büyük gayrimenkul geliştirme ve yönetim şirketleri arasında yer alıyor. Dubai İnşaat, 5 yıldır Deyaar adıyla faaliyet gösterdiği Dubai'de 3 gökdelen inşaatını tamamladı.

GÖKDELEN UZMANI

20 gökdelen projesine de devam eden firma, Dubai'nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri oldu. Dubai İnşaat şirketi İstanbul Gürpınar'daki bir villa projesini inşaat aşamasında satın alarak Türkiye pazarına test amaçlı giriş yapmıştı. Yıl sonuna doğru teslime hazır hale getirilmesi beklenen ve 120 villadan oluşan proje daha sonra Oğuz Soydan'a satılmıştı. Dubai İslami Bankası'nın sahibi olan Şeyh El Maktum'un halen Türkiye'de Sama Dubai ve Emaar Gayrimenkul şirketlerinde de hissesi bulunuyor. Deyaar şirketi Alarko Holding'le de bir inşaat şirketi kurmuştu.

İbrahim ACAR / Star