27 / 05 / 2022

'Kriz var ama çatır çatır satıyoruz'

'Kriz var ama çatır çatır satıyoruz'

Ali Ağaoğlu, global krize rağmen eğer doğru proje üretilirse satıldığını söylüyor..Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu adeta krize meydan okuyor! "Proje ve fiyatınız doğruysa satmamanız mümkün değil" diye iddialı bir çıkış yapan Ağaoğlu, son projelerini piyasaların en çok çalkalandığı günlerde "çatır çatır" sattıklarını söylüyor. "İhtiyacı iyi hesaplamak lazım" diyen Ali Ağaoğlu, global krize ve Türkiye'ye olası etkilerine rağmen satışlarda bunu hissetmediklerini söylüyor. Ağaoğlu, "Çünkü Türkiye'deki konutların yüzde 70'i oturulacak durumda değil. Bizim hedef kitlemiz beyaz yakalılar dediğimiz ayda 3-4 bin YTL kredi ödeyebilecek güçte olan insanlar ve onlar finansı bizden iyi biliyor. Projelerimize büyük ilgi gösteriyor" diyor.

Hayat devam ediyor

Ağaoğlu şöyle devam ediyor: "Kan vücutta dolaşıyorsa hayat devam ediyor. Birileri diyor ki 'Ev, araba almayın.' O zaman kendi kendimizi öldürürüz. Türkiye'nin artık gücünün farkına varması lazım. Ticaretin dönmesi lazım. Ekonomi dönerse, çark dönerse Türkiye'nin lehine olur. Krizi fırsata çevirmek lazım. Bizim oralarda, 'Dere her zaman kütük getirmez' diye bir deyiş vardır. İşadamları ağlamayı bıraksın ve ticaretin çarklarını döndürmek için ellerinden geleni yapsın. Çarkların dönmesi herkesin yararına..." Hesapsız projelerin durduğuna ancak Türkiye'de akıllı ve doğru projelere talebin devam ettiğine inanan Ali Ağaoğlu, kendi projelerini örnek göstererek, 376 dairenin yer aldığı son etapta şimdiye kadar 80'e yakın daire satıldığını ve bir ay içinde yüzde 50'den fazlasının satışının gerçekleşeceğini söylüyor. Ağaoğlu'na göre, bu tür şoklarda ve kriz ortamında 5-6 ay dayanma gücü olanlar kârlı çıkıyor. Projeleri genelde ortanın üstü gelir grubuna yaptıklarını, C grubuna da konut üretmenin arsa fiyatlarının yüksekliği nedeniyle mümkün olmadığını söylüyor. Ağaoğlu konuşmasını şöyle bitiriyor: "Türk insanının yaşam standardı bu olmamalı. Ben canlı tabut diyorum bu evlere. C gelir grubuna bizlerin proje üretmesi mümkün değil."

Enka'ya 100 milyon Euro'luk yeni kredi

Enka İnşaat ve Bayerische Hypo und Vereinsbank ile imzalanan anlaşmaya 100 milyon Euro'luk yeni bir kredi geld. Kredi artırım anlaşması imzalayan iki şirket, mevcut anlaşma tutarını 100 milyon Euro artırdı ve gayri nakdi kredi ihtiyaçlarında kullanılmak üzere kullanıma aldı.

Elektrik özelleştirme danışmanlığına iptal

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, elektrik üretim özelleştirmesinde danışmanlık hizmeti almak için açtığı ihaleyi iptal etti. İhale Lehman Brothers'ın güvenilirliği düşük mortgage kredilerinden sonuçlanacak iflas beklentisi nedeniyle iptal edildi.

AFM'den yeni sinema sözleşmesi

AFM Tekira Alışveriş Merkezi'nde inşa edilen sinemayı 2008 sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyor. AFM Uluslararası Film, TİM Trakya ile Tekirdağ'da inşası devam Tekira Alışveriş Merkezi'nde yer alacak sinema için 10 yıllık kira sözleşmesini imzaladı.

Sabah