Krizi fırsata dönüştürmek gerek!

Krizi fırsata dönüştürmek gerek!

Multi Turkmall Üst Yöneticisi Levent Eyüboğlu, daha önce ''burnu havada olan alışveriş merkezlerinin şimdi kulakları açık.''Multi Turkmall Üst Yöneticisi (CEO) Levent Eyüboğlu, daha önce "burnu havada olan alışveriş merkezlerinin şimdi kulaklarının açık olduğunu" belirterek, "Sizleri kapıda karşılıyorlar. Alışveriş merkezleri bugün kiracıları daha fazla dinlemek zorunda" dedi.

Soysal Danışmanlık tarafından düzenlenen Perakende Günleri 2008'in
açılışı, Abdullah Kiğılı, Serdar Sunay, Şule Zorlu, Ekrem Akyiğit, Jaklin Güner, Mehmet Nane, Ayşen Zamanpur, Füsun Çevikel ve Ayşe Malhan'ın da giydikleri yöresel kıyafetlerle yer aldığı halk oyunları ekibinin Diyarbakır halayı ile başladı. Değişik yörelerden oyunların sergilendiği gösteriler, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Açılışta konuşan Levent Eyüboğlu, modern perakende sektörünün
büyüklüğünün 150 milyar doları aştığını ve 500 bin kişiye doğrudan iş imkanı sağladığını ifade ederek, ekonominin lokomotiflerinden olan sektör için yeteri kadar destek alınamadığını, şu anda yaşanan çalkantıyla birlikte istediklerini belki gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Eyüboğlu, istihdam üzerindeki yüklere işaret ederken, "KDV yatırımlarımız
uçup gidiyor. Kurumlar Vergisinin bir parça daha azaltılması gibi bazı
önerilerimiz var. Bu fırsatlar için, bazı kararlar için en doğru zaman..." diye
konuştu.

-"YATIRIMLAR DEVAM EDECEK"-
Mağaza sayısındaki artışa da dikkati çeken Eyüboğlu, çok hızlı bir büyüme
olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
"Türkiye'nin geleceği çok parlak. 75 milyon nüfus var. İnsanlar belki
alışveriş konusunda biraz çekingen davranacaklar ama bu 6 ay, bir yıl sürer.

Türkiye'de perakende sektörünün önü çok açık. Yatırımlar devam edecek. Kriz fırsata dönüşür ama herkes için değil. Kendini sağlama alanlar, planlamasını yapanlar için fırsat yaratır. Düzgün, altyapısı sağlam, finansmanı olanlar için yurt dışında inanılmaz fırsatlar var. Yurt dışında onları (bankalar) büyümesi için destekleyin. Uygun fiyatlı perakende zincirleri ve lokasyonlar var. Böyle zamanlarda küçülmek de, imkanı olanlar için büyümek de kolaydır.

Daha önce burnu havada olan alışveriş merkezlerinin şimdi kulakları açık.

Sizleri kapıda karşılıyorlar. Alışveriş merkezleri bugün kiracıları daha fazla
dinlemek zorunda. Kiracı ve alışveriş merkezi yöneticileri biraz daha fazla bir
araya gelmek zorunda."
Levent Eyüboğlu, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, alışveriş
merkezi yatırımlarının geri dönüşünün uzayacağını belirterek, "Önemli olan 6-9 ayı atlatmak. 2009 yılı sonundan itibaren (sektör) belki daha da hızlı büyüyecek" dedi.

-RAKİPLERİ ÇILDIRTMANIN YOLLARI-
Apple markasının yaratıcılarından Garage Technology Ventures Üst
Yöneticisi (CEO) Guy Kawasaki de, İstanbul'un "harika bir şehir" olduğunu dile getirerek, "San Francisco'ya birçok açıdan benziyor. İkisi de tepeler üzerine inşa edilmiş. Benzer köprü ve hava durumları var. İstanbul, kesinlikle çok daha güzel mezarlıklara sahip. İstanbul'da yaşamak kadar ölmek de güzel" şeklinde konuştu.

Kawasaki, "rakiplerinizi çıldırtmanın yolları" konusunda katılımcılara
"Anlam yaratın, mantra'nız olsun, sonraki boyuta atlayın, müşteriye odaklanın, mağazanızı niş yapın, müşterilerinizi evangelistlere dönüştürün, kendi gününüzü yaratın, iyiye ulaşın, rakiplerinizi müttefiklere dönüştürün, zihinleriyle oynayın, bozo'ların sizi alt etmesine izin vermeyin" şeklinde önerilerde bulundu.

Bozo'nun "aptal, palyaço gibi, olan bitenden haberi olmayan" anlamına
gelebileceğini belirten Kawasaki, şöyle devam etti:
"Benim de bozo'luğum var. 12 yıl önce Yahoo yöneticiliği için mülakata
çağrıldım. Benim o zaman bir çocuğum vardı, bir çocuk daha bekliyorduk. Kabul etseydim 2 saat araba kullanacaktım. Arabayla gitmek için çok uzak ve bunun nasıl bir iş alanı olacağını göremiyorum demiştim. Bu şirket Yahoo'ydu. Hesaplamalarıma göre bu karar yaklaşık 2 milyar dolara mal oldu. Ailemi işin önüne koydum. Doğru karar verdim. Yahoo'nun nasıl kendini değiştirebileceğini görmedim, ben de bozo'luk yaptım."