Kullanamadığı bina Kızılay'ı 35 milyon dolardan etti

Kullanamadığı bina Kızılay'ı 35 milyon dolardan ettiKızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kızılay'daki binalarının 8 yıldır hizmete sokulamadığı için 35 milyon doları aşkın kira gelirinden mahrum kaldıklarını belirtti.
Türkiye Kızılay Derneği'nin, Kızılay Meydanı'nda bulunan ve 1980'den 1990 yılına kadar çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle projesi uygulanamayan tesisinin yapımına 1993'te başlandı. Çok amaçlı iş merkezi olarak tasarlanan ve 2 bin 600 metre kare kullanım alanına sahip bina 1999'da yap-işlet-devret ve kiralama modeli ile çıkılan ihalede en uygun teklifi veren Beğendik tarafından kiralandı. Tesisin 20 ay içinde yapılması öngörülüyordu. Firma sözleşme uyarınca derneğe ayda 590 bin ABD Doları ödemeyi kabul etti. Ancak derneğin Beğendik ile yaptığı sözleşmeyi feshetmesi üzerine konu yargıya taşındı. Binadan elde edilecek gelirin, Türkiye'deki ve dünyanın herhangi bir yerindeki ihtiyaç sahiplerine yardım amaçlı kullanılmasının hedeflendiğini dile getiren Başkan Tekin Küçükali, "Kaybımız 35 milyon ABD Doları'nı geçmiştir. Kaybımız her geçen gün büyümekte, binamız ise kullanılmadığından çürümektedir. Gelinen süreçte sorunun iyi niyetle çözüleceğine inanıyorum. Zira bu durumun devam etmesinden hiç kimsenin hiçbir çıkarı bulunmuyor" diye konuştu.


5 YILDIR GÖRÜŞÜYORUZ: Beğendik yetkilileri ise Kızılay Derneği yöneticileri ile yaklaşık 5 yıldır çeşitli görüşmeler yaptıklarını ancak sorunun çözümü konusunda henüz bir ilerleme kaydedemediklerini anlattı. Bina için Kızılay Derneğine ödedikleri kiralarla birlikte yaklaşık 60 milyon dolar harcadıklarına dikkati çeken yetkililer, hukuki sorunların aşılamaması nedeniyle Beğendik'in de büyük kayba uğradığını vurguladılar. 


(Hürriyet)