'Kullanmadığın dönemde kirala' sistemi kıyı bölgelerine yayılıyor!

'Kullanmadığın dönemde kirala' sistemi kıyı bölgelerine yayılıyor! 'Kullanmadığın dönemde kirala' sistemi kıyı bölgelerine yayılıyor!

Kaynakları verimli kullanmak günümüzde giderek önem kazanıyor. Artık kimse kullanmadığı tesisi atıl tutup aidat ve bakım giderleri gibi maliyetlere katlanmak istemiyor...Günümüzde kaynakları verimli kullanmak giderek önem kazanıyor. Artık kimse kullanmadığı tesisi atıl tutup aidat ve bakım giderleri gibi maliyetlere katlanmak istemiyor. Bu durum da paylaşım ekonomisini, "kullanmadığın dönemde kirala" sistemini yaygınlaştırıyor. Yazlık konutların ve villaların yapıldığı Çeşme, Bodrum gibi kıyı bölgelerinde de bu sistem uygulanmaya başladı. Villa projelerine eklenen rezidanslarda otel hizmeti verilmesinin yanı sıra kullanılmayan dönemde tesislerin kiralanması sistemi de yaygınlaşıyor.

Ekonomist'ten Levent Gökmen Demirciler'in haberine göre; Ant Yapı, Besa Grup, Nef ve Akfen inşaat gibi firmalar projelerinde rezidans hizmeti vermelerinin yanı sıra kullanılmayan dönemde kiralama gibi uygulamalarda yapıyorlar. Bu sistemle satın aldığı rezidansı yılın belirli bir döneminde kullanan yatırımcı kullanmadığı dönemde işletmeci firma tarafından kiralanmasına izin veriyor. Böylece hem mülk atıl kalmamış oluyor hem de yatırımcısına gelir sağlıyor. İstanbul'da uygulanmaya başlayan ve kıyı kesimine yayılan bu sistemin önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşması bekleniyor.

300 milyon TL yatırım yaptıkları Bodrum Loft projesinde satış planıyla yepyeni bir model yaratacaklarını belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, mülk sahiplerinin kalmadıkları dönemde kiralayabileceklerini söylüyor. 2020'de bitecek projede yer alan 61 ünitelik otelde işletmeyi Maça Kızı yapacak. Resepsiyonu, restoranı, spa'sıyla bir otel hizmeti olacak. Ama otel gibi günlük konaklama yerine en az bir haftalık rezervasyonlar yapılacak. Sistemi beş yıl opsiyonlu verdiklerini söyleyen Akın şu bilgileri aktarıyor: "Yıllık 40 bin Euro'luk 150 metrekare bir yer beş yılda 200 bin Euro ediyor. 200 bin Euro verdiğinde beş yıl boyunca kullanıyorsun. Siz söylüyorsunuz biz satıyoruz, yüzde 65 sizin yüzde 35 işletmenin oluyor. Kendiniz müşteri bulursanız parayı kendiniz alıyorsunuz. Yıllık belli zamanda aidat yok. Her türlü sosyal hizmet var"