Küresel dalgalanmadan mortgage da nasibini aldı

Küresel dalgalanmadan mortgage da nasibini aldıBankacılar son haftalarda 5 - 10 baz puan artan mortgage faizlerinin kısa sürede eski seviyelerine döneceğini söylemekle birlikte tüketiciyi uyarıyor: Faizler daha da artabilir. Elinizi çabuk tutun


Son haftalarda küresel piyasaları sallayan subprime mortgage krizi, Türkiye'deki mortgage faizlerini de vurdu. Mayıs 2006'daki dalgalanmayla aylık yüzde 1.07 seviyesinden yüzde 2'lere kadar çıkan mortgage faizleri, tam 1.35'ler seviyesine gelmişti ki yeni bir dalgayla yönünü yine yukarıya çevirdi. Son birkaç hafta içinde 5 - 10 baz puan yükselen mortgage kredilerindeki artış bir süre daha sürecek gibi.

Bankacılar, küresel dalgalanmanın, Mayıs 2006'daki kadar uzun soluklu ve derin olmayacağı görüşünde. Mortgage faizlerinin yıl sonuna kadar 1. 40 - 1.55 bandına oturacağı tahmin edilirken 2008 yılında dalgadan önceki seviyenin yakalanabileceği belirtiliyor.

Bazı projeler gecikebilir

Ancak yine de mortgage kullanmak isteyen tüketicileri, faizler daha da artmadan harakete geçmeleri için uyaran bankacılar, faizlerin yüzde 1'in altına inmesi için artık o kadar iyimser değiller.

Bankacılara göre, küresel dalgalanmanın sektöre, bazı projelerde olabilecek gecikmeler ve faiz oranlarının düşmesiyle yaşanabilecek fiyat artışları gibi etkileri de olabilir.

'Faizler daha da yükselmeden kredinizi alın'

Barış Yılmazkaya - Denizbank Konut ve Oto Finansman Bölüm Müdürü

2007 yılının küçük çaplı dalgalanmalarla devam edeceğini, konut kredi faiz oranlarının aylık yüzde 1.40 - 1.45 bandına oturacağını tahmin ediyoruz.

2008 yılı ve sonrasında konut kredileri büyüme trendine devam edecektir. Ama faizlerin aylık yüzde 1'in altını görmesi zaman alacaktır.

Faizlerin yükselişiyle konut talepleri bir süreliğine ertelenecek. Ama faiz oranlarını koruyan bankalar da mevcut. Bu yüzden oranlar yukarı doğru tam anlamıyla hareketlenmeden konut kredisi kullanmak bir an önce kullanmalarını öneririm.

'Yükselen faizler projeleri geciktirebilir'

Recep Atakan - Anadolubank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Mortgage faizlerinde yaşanan tedbir nitelikli yükselişlerin uzun soluklu olmayacağını düşünüyorum. Faiz seviyeleri aylık yüzde 1.35 ile yüzde 1.50 arasında denge bulacaktır.

Dış düzeltmenin etkileri, şiddeti azalarak en az 6 ay daha sürecektir. Faiz oranlarının aylık yüzde 1'e gelmesi de 2008'de olacaktır.

Konut sektöründe, faiz oranlarındaki yükselişle birlikte gelen durgunluğun uzun sürmesi bazı projelerde gecikmelere yol açabilir. Tüketicinin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.

'Faiz etkisi tüketiciye henüz yansımadı'

İsmet Erdem - Yapı Kredi Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı

Faizlerin yukarı gitmesi halinde tüketici taleplerinde bir erteleme olabilir. Tüketiciler önlerini daha net görebilmek için gelişmelerin netleşmesini bekleyebilir.

Pazardaki son 1 aylık artış hacmine baktığımızda haftalık 215 milyon YTL'lik artışın 2007 sene ortalamasının yaklaşık yüzde 50'nin üzerinde olduğunu görmemiz bize mortgage taleplerinin devam ettiğini, faiz etkisinin talebe henüz yansımadığını gösteriyor. Faizlerin 2010 yılına doğru tek haneli rakamlara düşmesini, mortgage piyasasının gelişip genişlemesini bekliyoruz.

'Mayıs 2006 gibi olmaz'

Tunç Akyurt - Finansbank Bireysel Bankacılık Pazarlama Ürün ve Segment Yönetimi Grup Yöneticisi

Bu yükseliş seyrinin çok uzun soluklu olacağını düşünmüyor, kredi faiz oranlarının Mayıs 2006'daki gibi aylık yüzde 1.9 - 2 gibi oranlara yükselmesini beklemiyoruz. Son haftalarda görülen aylık 5 - 10 baz puanlık artışlar tekrar eski seviyesine inecektir. Efektif faizler bugün 1.45-1.55 seviyesinde ilerliyor. Efektif faizlerin yüzde 1'lere inmesi 2009 başını bulacaktır.

Tüketicilere uygun fiyata bir ev bulmaları durumunda mevcut faiz oranlarından mortgage kullanarak almalarını öneriyoruz. Faiz indirimini beklerken ev fiyatlarında yaşanabilecek bir artış tabloyu daha da olumsuz hale getirebilir. (Milliyet)