05 / 02 / 2023

Kurtuluş'un en fazla prim yapan yeri: Kurtuluş Caddesi...

Kurtuluş'un en fazla prim yapan yeri: Kurtuluş Caddesi...

Tek Borsa dergisi bu haftaki sayısında Kurtuluş'u mercek altına aldı. Kurtuluş'ta emlak fiyatları iki yılda yüzde 200 arttı. Talebin en fazla olduğu Kurtuluş Caddesi'nde sıfır satılık dairelerin fiyatı 600 bin YTL'ye çıkıyor. Dükkanların kiralık fiyatı isBazı semtler vardır, hep revaçtadır. Emlak fiyatlarındaki gel-gitlerden çok fazla etkilenmezler. İstanbul'un en eski semtlerinden olan Kurtuluş da bunlardan biri.

Kurtuluş'un merkezi konumu dolayısıyla rağbet gördüğünü söyleyen Gencer Emlak'tan Murat Aydın, ''Burası Taksim, Nişantaşı, Şişli ve Mecidiyeköy'e çok yakın. Kurtuluş İstanbul'un merkezi. Ulaşım çok kolay, metro hemen yanı başınızda. Bu faktörler bölgenin rağbet görmesinin en önemli nedeni'' diyor. Murat Aydın, Kurtuluş'un hemen altında yer alan Dolapdere'de Bilgi Üniversitesi'nin açılmasından dolayı semtteki kiralık fiyatlarının fırladığını belirtiyor. Gencer, ''Bilgi Üniversitesi açıldıktan sonra öğrenciler Kurtuluş'a yerleşmeye başladı. 500 YTL olan kiralar bin YTL'ye çıktı'' diyor.

 

Arz yetersiz

Kurtuluş'un bulunduğu konumdan dolayı hep revaçta olduğunu söyleyen Yapıtur Emlak'tan Ömer Karadağ ise, ''Yoğun talep var ama arz yetersiz. Fiyatlar da çok yüksek. Bu nedenle müşterilerin taleplerine tam olarak cevap veremiyoruz'' diyor. Karadağ semtte son iki yılda emlak fiyatlarının yüzde 200 civarında arttığını söylüyor. Karadağ, daha çok Pangaltı'nda metroya yakın yerlerdeki satılık konutlara talep gösterildiğinden söz ediyor.

 

Erkin Emlak'tan Ali Zincidi ise, seçimlerin araya girmesi ve yaz sezonundan dolayı piyasanın durgun olmasından şikayetçi. Semtte daha çok kiralıklara talep olduğunu söyleyen Zincidi, Kurtuluş Caddesi, Bozkurt Caddesi, Savaş, Çobanoğlu Sokak ve Kuyulubağ'a talep olduğunu belirtiyor. Buralarda 2+1'den oluşan dairelerin kiralık fiyatı 850 bin, 3+1'lerin ise bin YTL'den başlayıp bin 500 YTL'ye kadar çıkıyor. 2+1'lerin satılık fiyatı 200 bin, 3+1'lerin 300 bin YTL'den başlıyor.

 

Yuvabulur Emlak'tan Bayram Çavuşoğlu ise ''Kurtuluş'ta normal fiyata doğru düzgün ev bulmak çok zor. Ev sahipleri yüksek fiyatlar istiyorlar'' diyor. Çavuşoğlu da en çok Kurtuluş Caddesi, Bozkurt, Savaş ve Türkbey Sokak'a talep olduğunu belirtiyor.

 

Kurtuluş Caddesi çekim merkezi...

Semtte talebin yoğun olduğu Kurtuluş Caddesi ise en çok prim yapan yer. Kurtuluş'u baştan sona kesen caddede birinci-ikinci-üçüncü adalarla birlikte buralara paralel sağlı sollu sokaklara da ilgi var. Cadden dolayı bu sokaklar da prim yapıyor.

 

Kurtuluş Caddesi'nin birinci ada kısmı caddeyi paralel kesen Ergenekon'la Baruthane Caddesi arasında kalan alandan, ikinci ada ise Baruthane Caddesi'yle Seymen Sokak, üçüncü ada ise Baruthane Caddesi'yle Savaş Sokak'tan oluşuyor. Kurtuluş Caddesi'nde genel olarak konutların satılık fiyatı 200 bin YTL'den başlayıp yerine ve konumuna göre 600 bin YTL'ye kadar gidiyor. Ömer Karadağ, 2+1'den oluşan satılık dairelerin 200 bin, 3+1'lerin ise 250-300 bin YTL civarında olduğunu belirtiyor. Ana cadde üzerinde yeni yapılan binalardaki dairelerin fiyatı ise 400-450 bin dolardan başlıyor. Kurtuluş Caddesinde 2+1 kombili dairelerin kiralık fiyatı 800- bin 500 hatta 2 bin YTL'ye kadar çıkıyor.

 

Kurtuluş Caddesi'nde kiralık dükkanlara da rağbet oldukça fazla. Emlakçıların deyimiyle Kurtuluş Caddesi'nde her dükkan ''altın'' değerinde. En pahalı dükkanlar ise caddenin birinci ada kısımda bulunuyor. Kurtuluş Caddesi üzerinde dükkanların kiralık fiyatı 3 bin 500 YTL'den başlayıp 11 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Genelde üç katlı olan dükkanlar 75-200 m2 büyüklükte. Dükkanların satılık fiyatı ise konumu ve büyüklüğüne göre 300-900 bin YTL'ye kadar gidiyor.

 

300 bin YTL hava parası...

Kurtuluş Caddesi'nde Karadağ'ın söylediğine göre 200-300 bin YTL'ye varan fiyatlardan hava parası verilip devredilen dükkanlar var. Örneğin 150 m2 büyüklükte 10 bin YTL'ye kiraya verilen bir dükkan için 200-300 bin YTL hava parası isteniyor. Karadağ, kirası 3 bin YTL olan 24 m2 büyüklükteki bir kuruyemişçi için ise 80 bin YTL hava parası istendiğini anlatıyor.

 

Eski binalar yerine lüks konutlar

Eski binaların çoğunlukta olduğu Kurtuluş'ta bir yandan da lüks konutlar yükseliyor. Kurtuluş -Feriköy'de Elysium Cool adında ilk ve tek site ölçekli projesini hayata geçirmeye hazırlanan Ofton İnşaat yanı sıra çok daha küçük ölçekli müteahhitlik firmaları ise eski binaları yıkıp yerine lüks konutlar yapıyor.

Murat Aydın, müteahhitlerin Kurtuluş Caddesi'nden sonra ara sokaklardaki eski binalara yöneldiğini söylüyor. ''Müteahhitler ara sokaklarda iki üç katlı eski binaları tek tek toplayıp, yıkarak yeniden yapıyorlar'' diyor. Kurtuluş'taki 5-6 katlı eski binalar 1-1 milyon 500 bin hatta 2 milyon bin YTL'den satılıyor.

 

Akağalar Caddesi de hareketli

Kurtuluş Son Durak'a ise Kurtuluş Caddesi'nin üst taraflarıyla Pangaltı ve civarına göre daha az talep var. Fakat buna karşılık daha fazla sayıda satılık ve kiralık konut var. Özellikle Son Durak'ta sokak aralarında oturanların profili de yukarıdakilere göre oldukça farklı, burada daha alt gelir grubundan insanlar oturuyor.

 

Kurtuluş Son Durak'ta yer alan Ağalar Caddesi de oldukça hareketli. Aydın'ın söylediğine göre burada 2+1'den oluşan kombili kiralık daireler 800 YTL'den başlıyor. Satılık daire fiyatları ise 200-300 bin YTL arasında.

 

Murat Aydın, Kurtuluş Son Durak'ta, Sefa Meydanı'nda 2+1'den oluşan 85-90 m2 büyüklükteki dairelerin satılık fiyatının 120-200 bin YTL civarında olduğunu söylüyor. Kiralıklar ise şöyle: 2+1'den oluşan kombili daireler 700-800 YTL, 1+1 sobalılar ise 400-600 YTL'ye gidiyor. Kiralık dükkanlar ise ortalama 400 YTL civarında.

Sıfır daireye yatırım karlı

Kurtuluş'un en çok prim yapan yerlerden biri olduğu söyleyen Ali Zincidi, ev alacaklara Kurtuluş'u öneriyor. Şu an piyasanın durgun olduğu söyleyen Zincidi, ''Nakit paraları varsa peşin fiyata daire alsınlar. Kurtuluş Caddesi, Bozkurt Caddesi, Savaş, Çobanoğlu Sokak ve Kuyulubağ'dan sıfır daire almaları tavsiye ediyorum. Şu anda 200 bin YTL'ye aldığınız daireyi bir yıl sonra 280 bin YTL'ye satabilirsiniz'' diyor. Zincidi'ye göre, Kurtuluş Caddesi üzerinde dükkan alıp kiraya vermek de karlı.

Yatırımcılara daire almalarını öneren Murat Aydın, ''Eğer masrafsız bir daire alırsanız 6 aya kadar en az 50 bin YTL kar yapabilirsiniz. 200 bin YTL'ye daire alıp üstüne 25-50 bin YTL kar koyup satanlar çok'' diyor. Bayram Çavuşoğlu yatırımcılara kira getirisi daha iyi olduğu için merkezi yerlerde dükkan almalarını tavsiye ediyor.

KEZBAN GEBETAŞ/ TEK BORSA
Geri Dön