Kuveyt, TOKİ projelerine finans desteği verecek

Kuveyt, TOKİ projelerine finans desteği verecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Kuveyt Yatırım İdaresi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Kuveyt İş Konseyinin düzenlediği Türk-Kuveyt İşadamları toplantısında imzalanan anlaşma ile Kuveyt, Türkiye'de TOKİ'nin projeleri için finansman sağlayacak.

Devamı gelecek: İşbirliği anlaşması,  TOKİ  Başkan vekili Ahmet Haluk Karabel ile Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı Bader M. Al Saad tarafından imzalandı. TOKİ Başkan Vekili Karabel, işbirliği anlaşmasına ilişkin, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Kuveyt arasında yapılan protokolün devamının geleceğini söyledi. Karabel, "Bu dış finansmanın Türkiye'ye getirilmesi bizim toplu konut atağımıza yeni bir boyut kazandıracak" dedi. Bunun bir ön protokol olduğunu, bu ön protokol neticesinde yeni protokoller yapılacağını ifade eden Karabel, "Bu protokollerle detaylar belirlenecek. Henüz net bir şey yok ama Türkiye genelinde hem arsa üretimi, emlak ve toplu konut alanında çalışmalar sürecek. Türkiye'nin dış yatırımı çekmesi doğrultusunda önemli bir adım atılmış olacaktır" dedi.

310 milyon dolar ticaret: DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Kuveyt ile ekonomik ilişkilerin son yıllarda belli bir ivme kazandığını, ancak yeterli olmadığını söyledi. Yırcalı, iki ülke arasındaki ticaretin hala 310 milyon dolar gibi çok düşük bir seviyede bulunduğunu ifade ederek, Türkiye'de daha fazla Kuveytli yatırımcıyı görmenin kendilerini memnun edeceğini, çünkü dünya nüfusunun yüzde 22'sini oluşturan İslam ülkelerinin dünya hasılasından yüzde 5, dünya ticaretinden ise yüzde 8 pay almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Yırcalı, Türkiye'nin son yıllarda, Körfez ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiğine işaret ederek, bu kapsamda DEİK'in de bu ülkelerle ekonomik ilişkilerin artırılmasına önem gösterdiğini aktardı.
(ARDIÇ AYTALAR/HÜRRİYET)