Kuveytliler Abdullah Gül'e komşu oldu

Kuveytliler Abdullah Gül'e komşu olduKörfez sermayesinin Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne olan ilgisi devam ediyor.


Türk coğrafyasında gayrimenkul yatırım yapmak amacıyla geçtiğimiz yıl Bahreyn'de kurulan Turcapital Holding, Türkiye'de gayrimenkul yatırım yapmak amacıyla geçtiğimiz temmuz ayında İskân Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, adında bir şirket kurdu. Bu şirket, İstanbul'da yer alan İdealist Kent ve Toskana Vadisi Projeleri'nden yaklaşık 51 milyon dolar karşılığında 92 daire ve 30 villa satın aldı .

Körfez sermayesinin Türkiye olan ilgisi devam ediyor. Özellikle de gayrimenkul sektörü,  Körfez sermayesinin ilgi alanlarının başında geliyor. Dubai Orijinli Emaar Properties'in başını çektiği Körfez sermayesinin Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Türkiye'de gayrimenkul yatırıma soyunan Körfez sermayeli şirketlerin bir yenisine ise Bahreyn merkezli Turcapital Holding de eklendi. Holding, İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasında yer alan iki büyük konut projesinden 92 daire ve 30 adet de villa satın aldı.
Turcapital, Türkiye'deki yatırım operasyonun ise İskân Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ aracılığı ile gerçekleştirdi.
Turcapital Holding'in yüzde yüz hissedarı olduğu İskân Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, 4 Temmuz 2008 tarihinde kuruldu. Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fawaz Kh.E.Alsaleh'in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı şirketin 63 milyon YTL tutarında sermayesi bulunuyor.
51 milyon dolarlık yatırım
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini Cevad Toprak'ın yaptığı şirkette, Ömür Filiz, Haluk Elçi ve Ramazan Bayram ise yönetim kadrosundaki diğer isimleri oluşturuyor.
İskân Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, Türkiye'de faaliyete başladığı dönemden buyana iki önemli gayrimenkul yatırım operasyonuna imza attı. Bu yatırımlardan ilkini ise Hektaş İnşaat Şirketler Grubu'nun,  TOKİ  iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş ile İstanbul'un Çekmeköy bölgesinde gerçekleştirilen İdealist Kent Projesi oluşturuyor.
İskân Gayrimenkul, İdealist Kent'in tamamlanan birinci etabından 27 milyon YTL(22 milyon 842 bin dolar) tutarında bir bedelle 92 daire ve 9 villa satın aldı. İskân Gayrimenkul, bu operasyonun ardından Dubai merkezli Emaar Properties'in İstanbul Büyükçekmece'de gerçekleştirdiği Toskana Vadisi adındaki villa projesinden 21 adet villa satın alarak, Türkiye'deki ikinci yatırımını gerçekleştirdi.
Bu yatırımın 28 milyon dolara mal olduğunu belirten İskân Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme AŞ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevad Toprak, Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının bunlarla sınırlı kalmayacağını şu anda görüşme halinde oldukları birçok proje olduğunu dile getiriyor.    

Gayrimenkul dışında da yatırım yaptı
Turcapital'in Türkiye'deki yatırımları gayrimenkul ile sınırlı değil, holding geçtiğimiz günlerde Otoland Filo Kiralama AŞ'nin yüzde 65 oranındaki hissesini satın aldı. Turcapital, bu operasyonun ardından Haliç Sigorta AŞ'nin yüzde 53 oranındaki hissesini 40 milyon YTL karşılığında satın aldı.

Okhan Şentürk / Ekonomist