Kyoto'ya uygun yüzde 100 ekolojik semtler

Kyoto'ya uygun yüzde 100 ekolojik semtlerKyoto protokolü 2012 yılına kadar 38 ülkede karbondioksit oranının azaltılmasını öngörüyor.


Bu amaca ulaşmak için dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli uygulamalar başladı. Bunların başında tüm enerjisini kendi üreten ekolojik kentlere ulaşmak için geliştirilen “ekolojik semt” örnekleri geliyor.

Ekolojik kentlerin geliştirilmesine yönelik başlangıç aşaması olarak Hollanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde “ekolojik semt” örnekleri uygulanmaya başlandı. Bu semtlerin en eskisi Londra'nın güneyinde yer alan BedZED. 2002'de yaşama açılan projede ofis, konut ve hizmet alanları bulunuyor.

Ekolojik uygulamalarda öne çıkan bir diğer proje ise Almanya'nın Fribourg-en-Brisgau şehrinde gerçekleştirilen Vauban semti. Semtte 2006 yılından beri 5.000 kişi yaşıyor ve ulaşım sadece bisikletle veya yayan olarak sağlanıyor.

Gelişmiş örnekler ise 2010'da Çin'de, 2016'da ise Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözlemlenmeye başlanacak. Planlanan semtler orijinal mimari yapılarıyla da farklılaşırken, ortak bir amaca ulaşılmasına hizmet edecek: temiz, enerjisini kendi üreten ve karbondioksit salınımı mimimumda kentler oluşturmak.

Örnek semtlerde iki uygulama öne çıkıyor. Bunlardan ilki motorlu araç trafiğinin bulunmaması. Söz konusu semtlerde yaşamak isteyenlerin arabalarından vazgeçmesi veya araçlarını semtin dışındaki bir alana park etmesi gerekiyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nde geliştirilen projede ise motorsuz toplu ulaşım araçları kullanılacak.

İkinci önemli özellik ise enerjinin yönetilmesi. BedZED projesinde binalarda gelişmiş izolasyon ve güneş enerjisi sistemleri kullanılırken yağmur suyu da israf edilmiyor. Çin'deki Dongtan semtinde de ısının korunması için çatıların yeşertilmesi planlanıyor.

Haber: Batiactu 
Çeviri: Gayrimenkul Türkiye