Lefkoşa'da cami krizi

Lefkoşa'da cami krizi Lefkoşa'da cami krizi

Kıbrıslı işkadınının AVM yapmak istediği araziye cami yapılması kararı kriz çıkardı.

Kıbrıslı işkadını Sıdıka Atalay'ın alışveriş merkezi yapmak istediği araziye Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi'nce cami yapılması kararı alınması kriz yarattı.

KKTC'de Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclisi'nin Kıbrıslı işkadını Sıdıka Atalay'ın, "ofis, rezidans ve alışveriş merkezi" yapmak istediği yere cami yapılması kararı alması ülkeyi karıştırdı.

Sıdıka Atalay 2 yıl önce Lefkoşa'nın en gözde bölgesine 40 milyon dolarlık alışveriş merkezi yapmak için kolları sıvadı. Movenpick Oteli'ni yapan işkadını Atalay, iş merkezi projesi için geldiği Kıbrıs'ta, LTB Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile görüştü. Belediyeye tahsisli 7 dönümlük arazide ortak iş merkezi yapılmasında anlaşma sağladı. Başbakan ve İçişleri Bakanı da projeye destek çıktı.

Gül'ün ziyaretiyle değişti

Geçen yıl eylülde Cumhurbaşkanı Gül'ün KKTC'yi ziyareti sırasında, iş merkezi yapılması planlanan bölgeye cami yapılması fikri doğdu. Gül'le görüşen Belediye Başkanı Bulutoğluları, cami için Gül'den destek istedi. Gül de "Yardımcı oluruz" sözü verdi. Bulutoğluları, bunu Belediye Meclisi'nde üyelere anlatarak desteklerini aldı.

Bunun üzerine, 2.5 milyon dolarlık yardım için konu Türk Yardım Heyeti'ne taşındı. Atalay'a, yardım sağlayabileceğini belirten heyetin caminin, iş merkezinin yapılması planlanan bölgeye yapılması yönünde ısrarcı olduğu iletildi. Belediye Meclis'inin cami projesini onaylaması üzerine Bulutoğluları'nı arayan Sıdıka Atalay, yaşananları "basın toplantısıyla anlatacağını" söyledi.
Bunun üzerine önceki gün alelacele toplanan Belediye Meclisi, cami kararını askıya aldı. Atalay, Bulutoğluları'nın da sürpriz şekilde katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek yaşananları anlattı. Atalay, "Yardım Heyeti'nin  cami yapılacak diye araziyi ısrarla istediği söylendi. Böyle birşey yokmuş oysa. İki yıldır yatırım için çabalıyorum. O bölgeye tabii cami de yapılabilir. Ama bu adanın yatırım yapmak isteyen bir müteşebbisi boş yere koşturmaya, bezdirmeye lüksü yok" dedi.

Başkan özür diledi

Belediye Başkanı Bulutoğluları, projenin gerçekleşmesini kendisinin de istediğini, cami projesi ortaya çıkana kadar her şeyin yolunda olduğunu söyledi. "Bu süreci yaşattığım için Sıdıka Hanım'dan özür dilerim" diyen Bulutoğluları, Lefkoşa'ya mutlaka bir cami yapmak istediğini ifade etti. Belediye Meclisi'nin cami kararını nasıl aldığı sorusu üzerine Bulutoğluları, "Üyelerimiz bazı kişilerce yanlış yönledirildi" dedi.

Atalay bu aşamadan sonra projeyi yapıp yapmayacağına yönelik soruyu şöyle yanıtladı:

"Başkan, Meclis'in toplanıp karar alacağını söylüyor. Bu kararı bekleyeceğim ama benim saygım, güvenim kalmadı. Projem üzerimden politika yapıldı, incitildim."

Milliyet