Londra'daki marketlerde Türk evleri kapış kapış

Londra'daki marketlerde Türk evleri kapış kapış



Ev almak isteyen İngilizler Bodrum'a akın etti. Cumberland Properties Türk evlerini İngiltere'de pazarlamak için marketlerden mağazalara kadar her yere broşürler koydu. Taktik tuttu ve İngilizler Bodrum'dan 5 bin ev aldı




YABANCILARIN Türkiye'de mülk almasının serbest bırakılmasının ardından özellikle İngilizlere yapılan konut satışları patladı. Talebi gören yatırımcılar da yabancıların Türkiye'ye gelmesini beklemeden yerinde pazarlama yapmaya başladı. Cumberland Properties de bu furmalardan birisi. Ergun Kaya ve yabancı ortaklarının kurduğu Cumberland Properties şirketi özellikle Bodrum'a dönük olarak yoğun bir satış faaliyetinin içinde. İstanbul'da da yalıdan villaya kadar gayrimenkul satışı yapan Cumberland Properties özellikle Londra'daki marketlerde, alışveriş merkezlerinde broşürler dağıtarak satış yapıyor.


İLGİ ÇOK BÜYÜK


CUMBERLAND Properties Satış Temsilcisi Köksal Demirdağ özellikle son iki-üç yıldır İngilizler'in Bodrum, Fethiye, Altınkum gibi bölgelere rağbet ettiğini belirterek `İngilizlerin yoğun ilgisi bulunuyor. Londra'daki ofisimize gelen, internetten ya da broşürlerimizden bizi bulan müşterileri Türkiye'ye getirerek tanıtım yapıyoruz' dedi. Bodrum ve bölgesinde İngilizlerin yoğunluğu nedeniyle artık ev fiyatlarının pound'la belirlendiğini belirten Demirdağ `Yabancılara dönük satışlarda pound ya da Euro bazlı mortgage kredisinin faiz oranı yıllık yüzde 6.99 ile yüzde 6.0 arasında değişiyor. Bu da aylık yüzde 0.50'ye denk geliyor. Eğer İngiliz müşteriler isterlerse kendi bankalarından da kredi alıp Türkiye'den ev alıyorlar' dedi. Demirdağ'ın verdiği bilgiye göre bu faiz oranları yabancılara için işletiliyor.


METREKARESİ BİN POUND


EĞER bir Türk bu şartlarda kredi almak isterse, gelir seviyesinin AB ülkeleri vatandaşları seviyesinde olmasına dikkat ediliyor. Aksi durumda ya kredi verilmiyor. Ya da risk oranı arttığı için faiz oranları da artıyor. Cumberland Properties'in sattığı evlerin fiyatları ise 60 metrekarelik evlerde 60 bin pound, 2 odalı evlerde 93 bin pound ve 196 metrekarelik villalarda ise 170 bin pound civarında bulunuyor. Bodrum bölgesi emlakçıları da geçen yıl bölgede 4-5 bin adet konutun satıldığını ve bunların tamamının yabancılar tarafından alındığını belirtiyorlar. Halen 20 bin konut da yabancılara satılmak üzere müşteri bekliyor. Cumberland Properties İstanbul'da da villa ve apartman dairesi satıyor. Ancak şirketin İstanbul'da sattığı en önemli gayrimenkul Boğaz'da bir yalı. Eski haline sadık kalınarak yeniden yapılan 6.5 milyon Euro'luk yalı için büyük talep var.


 


17 bin İngiliz Türkiye'den ev aldı


 


TAPU kayıtlarına göre 17 bin İngiliz Türkiye'de emlak satın aldı. İngilizler'in Türkiye'yi artık yeni İspanya olarak gördüklerini söyleyen emlakçılar İngiltere'ye göre hem fiyatların ucuz olması hem de 300 gün güneşin bulunmasının İngilizler'i çektiğini belirttiler. Emlakçılara göre en popüler bölge ise Fethiye Bodrum, Marmaris ve İzmir'i kapsayan, Kuşadası ile Alanya arasındaki sahil bölümü. Emlakçılar İngilizler'in eskiden yaşadıkları kredi sorununun da çözülmesiyle satışların patladığını belirterek `Eskiden Türkiye'de ev alanların çoğu ya nakit ödüyor ya da İngiltere'den borçlanıyordu. Şimdi Denizbank başta olmak üzere bankalar da kredi vermeye başladı' dediler.


İBRAHİM ACAR