26 / 05 / 2022

Lübbey köyünde 48 ev tescillendi!

Lübbey köyünde 48 ev tescillendi!

İzmir’in Ödemiş ilçesine 35 kilometre mesafede yer alan Lübbey köyünde, Ödemiş Belediyesi’nin başlattığı çalışmalar sonucu 48 ev tescillendi.CHP’li eski Belediye Meclis üyesi Mualla Akgün, köydeki mülk sahiplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hibe fonlarından yararlanabilmesi için rölöve projelerinin onaylandıktan sonra konut sahiplerine teslim edilmesini istedi. 


Osmanlı döneminde askerlerden kaçan eşkıyaların saklandığı bölge olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken Lübbey’de,  İzmir  2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu minaresiz 1 camiyle birlikte 48 evi tescilledi. Askıya çıkarılması ve itirazların olası değerlendirilmesinin ardından tesciller kesinleşecek. Daha sonra koruma imar planı çalışmalarına başlanacağını belirten, eski Belediye Meclis Üyesi, yüksek mimar Mualla Akgün, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü öğrencilerinin yaz okulundaki çalışmalarını hatırlattı, “Öğrenciler, başlarında hocaları ile birlikte her yaz Birgi’ye gelip, tarihi tescilli evlerde rölöve çalışmaları yaptı.


Onaylı projeler vatandaşın eline verilirse, mülk sahipleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapım süreci için hibe fonlarından yararlanabilir” diye konuştu. Milliyet