Lüks rezidansları kimler tercih ediyor

Lüks rezidansları kimler tercih ediyor

Bugün İstanbul'un çeşitli semtlerinde çok sayıda rezidans projesi inşa ediliyor. Uzmanlar, bu projelerin gördüğü yoğun talebi, zor yaşam koşullarının evde geçirilen süreyi azaltması ile konforlu ve kolay çekip çevrilebilen evlere olan talebin artmasına baBugün İstanbul'un çeşitli semtlerinde çok sayıda rezidans projesi inşa ediliyor. Uzmanlar, bu projelerin gördüğü yoğun talebi, zor yaşam koşullarının evde geçirilen süreyi azaltması ile konforlu ve kolay çekip çevrilebilen evlere olan talebin artmasına bağlıyor. Rezidans modasında, tıpkı apartmana geçişteki gibi kuşaklar arasındaki yaşam biçimi tercihleri ve değer yargılan da değişime uğruyor, lüküs hayat'ın sembolü sayılan apartman hayatının, yerini rezidanslara bıraktığım rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, insanlar neden rezidanslarda yaşamayı tercih ediyor Bunun nedeni çoğu zaman rahatlık ve konfor olarak açıklansa da aslında yaşam tarzı değiştiriliyor. Son yıllarda rezidans satışlarında ciddi bir artış söz konusu. En önemli sebeplerinden biri de tartışmasız rezidansların daha güvenli ve rahat bir yaşam sunuyor olması. Her şeyin bilgisayarla takip edildiği, akıllı binaların içindeki bu daireler sorumluluk gerektirmeyen bir yaşam vaat ediyor ve vaadini de yerine getiriyor. Çünkü evinizin tüm ihtiyaçları sizin adınıza başkaları tararından karşılanıyor. Mesela musluğunuz bozulduğunda muslukçu bulmak görevi size düşmüyor. Yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalındığında otomatik olarak her şey kilitleniyor. Giriş ve çıkışlar kameralarla kontrol ediliyor. Ev sakinlerine uçsuz bucaksız konfor ve güvenlik vadeden rezidanslarda size verilen hizmetin bedeli olarak aidatınızı ödüyorsunuz ve hiçbir şeye karışmıyorsunuz. Güvenliğinizi, tamirinizi, temizliğinizi başkalar yapıyor.

Her türlü konfora sahip ama aidat düşük
 
Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, lüks yasanım tanımını şu sözlerle açıklıyor: "Yüksek tavanlı bir evde, ferah bir mekanın genişliğini yaşamak bir lükstür. Gün ışığım, temiz havayı hissetmek, pencereni açıp güne başlamak, kentin merkezinde yaşamak bir lükstür. Anlaştığın komşularla ortak alanlarda buluşmak bir lükstür. Ve bütün bu imkânlara sahip, konforlu bir konutta yaşarken düşük aidat ödemek bir lükstür!" Tabanlıoğlu, bir dönem dışa kapalı sitelerde tanımlanan lüksün, bugün kente daha yalan olmanın tercih nedenlerinden biri olduğunu ve merkeze doğru değer kazandığının altını çiziyor. "Her ne kadar lüks araç tüketimi artsa da, artan trafik vg kent dinamiğinden kopmak istemeyen genç neslin, sosyal yaşamı yakalama arzusu bu geri dönüşün nedenlerinden, Tabanlıoğlu şöyle devam ediyor: "10 yıl önce birincil seçeneklerden olmayan önemli bir kriter. Dünya standartları, tasarımın özgünlüğü, güvenlik ölçüleri, aidiyet, kimlerle aynı ortamı paylaşacakları, ortak kullanım alanları altyapısı bugün seçim kriterlerini oluşturuyor. Tüm dünyada olduğu gibi, özellikle İstanbul'da, karma projeler ev-iş-sosyal hayat üçgenini mekânsal olarak birbirlerine yaklaştırıyor. Çünkü içinde bulunduğumuz bu hız ve iletişim çağında en büyük lüks zaman kazanmak. Kazandığınız ekstra zamanı dostlarınıza, yeni dostlarınıza ayırabilmek, hatta yaşadığınız konutların sağladığı sosyal ortamlarda bunu gerçekleştirebilmek bu yaklaşımın sağladığı imkânlardan biri." İşletme anlayışının da rezidanslarda bir ayrıcalık sunduğuna dikkat çeken Tabanlıoğlu, "Merkezi yönetimle aldığınız hizmet gündelik ihtiyaçlarınızın büyük bir kısmım gündeminizden çıkarmanıza fırsat tanıyor. Hatta "akıllı ev" tanımlamasıyla sağlanan otomasyonla, acil olanlar dâhil, birçok ihtiyacınızı bir ekrandan talep ederek halledebiliyorsunuz" diyor.

Hedef kitle kim

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Zamandan kazanmanın bir lüks olduğunu söylediğinizde ise hangi kullanıcı grubunu hedeflediğiniz kendiliğinden tanımlanıyor" diyor ve hedef kitleyi şöyle anlatıyor: "Uzun saatler çalışan, çok seyahat eden, dolayısı ile kazandığı mukayese tecrübesiyle "iyi" çıtası dünya standardında oldukça yüksek olan, sosyal hayatı da en az iş temposu kadar yoğun olan bir grup. Yeme-içme kültüründen tasanın kriterlerine yenilikçi bir anlayış bu grup için belirleyici. Doğa dostu önlemler gibi, uzun vadede tasarruf sağlayacak bir ana yatırımı göze alabilen bu grup ekonomik anlamda yaşayacağı konutun fizibl olup olmadığım önemsiyor ve aidat konusu seçim kriterlerinden biri tabi ki. Bina sadece fiziksel bir yapı olarak değil, "hizmetle birlikte algılanıyor." Yani lüksü talep edenlerin görsel ayrışmayı önemsediğini dile getiren Tabanlıoğlu, "İyi çözülmüş fonksiyon alanları ana talebi oluşturuyor. Depolama ve otopark ihtiyaçları gibi kritelerdebu alanlara dâhil. Dolayısıyla mimarlık bu anlamda seçim için en önemli verilerden biri. Hatta mimarın adı prestij sağlıyor" diyor. Lüks konutlara sahip olacakların elde edecekleri yaşam standardı ve prestijin yanı sıra, yatının değerinin de artacağına inandıkları konuttan tercih ettiklerinin altım çizen Tabanlıoğlu, "80'li-901ı yıllarda yükselen meslek grubu olan 'bankacılar' ya da tekstil üreticileri gibi meslek gruplan belli konutlara talep gösterirken bugün böyle keskin bir mesleki istatistik elde etmek mümkün değil. Türkiye'nin sosyo-ekonomik değişim tablosu konut alıcılarına da yansıyor" diyor.

Lüks kavramı teknik donanımla sınırlı değil

"Lüks konut ister villa tipi, isterse yüksek katlı olsun tercih edilme sebebi sunduğu yaşam biçimidir" diyen Emaar Türkiye Satış Koordinatörü Ümit Türüdü Şen, konutların sağladığı alt yapı ve sosyal imkânların kesinlikle ön plana çıktığım, ev sahiplerine sunduğu hizmetleri çeşitlendiren projelerin de daha çok tercih edildiğinin altım çiziyor. Lüks konut alanlar, yoğun yaşam içinde güvenli bir ortamda evlerinde her türlü hizmeti ve konforu bularak sosyalleşmek istiyor diyen Şen sözlerine şöyle devam ediyor: "Emaar Türkiye olarak projelerimizde ev sahiplerine sunduğumuz hizmetlerle farklılaşması yi başardık. Biz projemizde I lüks konut kavramım sadece teknik donanımla sınırlamıyoruz. Lüks konutun yanı ; sıra lüks bir yaşam olanağı da sunuyoruz. İlk fazında hayatin başladığı Toskana Vadisi'nde 16 bin metrekare sosyal tesisin yanı sıra site yönetimine destek concierge hizmetleri veren bir sistem de oluşturduk. Ev sahipleri teknik ve operasyonel konularda site yönetiminden destek alırken özel talepleri için de concierge hattını arıyor. Bu yılın sonunda teslim edilecek olan projenin 2. fazına da ciddi bir talep geliyor" diyor.

Küçük daire yatırım, büyük daire oturum için

"Lüks konut alıcılarını gözlemlerken projenin yapısını da dikkate almak gerekiyor" diyen Şen, durumu şöyle açıklıyor: "Çünkü genel olarak baktığımızda projelerdeki küçük üniteler ağırlıklı olarak yatırım için, büyük metrekareli daireler ise ağırlıklı olarak oturmak için alınıyor. Lüks konutları işadamları, üst düzey yöneticiler başta olmak üzere, yabancı işadamları da tercih ediyor. Bunu, serbest meslek grupları doktor, mühendisler, avukat ve bankacılar takip ediyor."

Uluslararası yaşamın fiziksel yansıması

PARSELL Pazarlama Satış Yönetimi Şirket Sahibi Zeynep Salman, "Dönüşüm inanılmaz bir ivme kazanmış durumda. Ve bu ivmenin arkasında, dönüşüme katlıda bulunan tüm katmanların dinamik güçleri, aynı zamanda kendilerine özgü yeni bir yaşam tarzı da geliştiriyorlar" diyor ve ekliyor: "Burada "evi" olan ailelerin bazıları aynı zamanda Dubai'de, Hong Kong veya Brüksel'de de yaşam alanlarına yabana değil. Uluslararası :. bir yaşam tarzı ister istemez bir dünya merkezi olan İstanbul'u da etkiliyor. I Yani aslında bu tür 1 konut dokusu, yerel bir trend olmaktan çok daha fazla, globalleşen dünyanın Bombay (Mumbai)'den Singapur'a, Şanghay'a, Londra'dan Dubai'ye kadar kendi kendini yeniden üreten bir ihtiyaçlar bütünü ve uluslararası yaşam kültürünün fiziksel yansıması."

Yatırım için değerli bir adım

Salman'a göre, rezidanslara ilgi gösteren grup, "uzun süre büyük villalarda yaşamış, sonradan çocukların "yuvadan ayrılması" ile daha rahat bir hayat planlayan, ya da çocuklarına yakın konumlanma isteği taşıyan anneler, babalardan" oluşuyor. Çocuklu ailelerin ise projenin konumu ve sunduğu sosyal olanaklara daha çok dikkat ettiğini belirten Salman, "Bu durumlarda karar tamamen çocuğun okulu, dershanesi, hobileri ile ilgili ulaşım ve kolaylıklar üzerine yoğunlaşıyor" diyor. Salman, "İstanbul dışında yaşayan aileler için birçok açıdan tercih edilen bir seçim. Aileler, daha sonra da yatırım anlamında değer kazanacak bir adım atmış oluyorlar. Bazı durumlarda ise temel seçim etkeni, bütün hafta koşturan anne ve baba için, hafta sonlarında çocuklarına ve aile olarak kendilerine kaliteli vakit ayırabilmek de olabiliyor. Bunun için de konutların ya da kompleksin onların kullanımına sunduğu olanaklar önem kazanıyor" diyor.

Etkin ve konforlu yaşam

Bütün gereksinimler bütünü içinde "etkin" ve "konforlu" yaşama kolaylıklarının tercih nedenleri arasında en başta yer aldığına dikkat çeken Salman bu durumu şöyle anlatıyor: "Süratle kent merkezine ulaşabilmek, süratle "marka'ların el altında olduğu bir alışveriş merkezine erişebilmek, kentin eğlence hayatına da uzak olmamak. Bütün bunların sağlandığı tasarlanmış bir ortamda güvenliğin uluslararası standartlarda olduğu ortamlar. Şimdiki trend, bu alanlardaki hizmetin daha da uzmanlaşması, çeşitlenmesi ve katmanlaşması yönünde. Güvenlik, sağlık, spor, alışveriş gibi işlev kümelerinin tümünün en yüksek kalitede kullanıcıya sunulduğu özel yaşam alanlarının kollektif ve entegre tasarlanmasından doğan büyük yaşam merkezleri. Hatta condominiurn/kondo hizmetlerinin adeta 5 yıldızlı bir otelle yarışır düzeye yükseldiği yapılar söz konusu" diyor.

Marka güvencesi tercih nedeni

Salman, bu alanların "sahipleri"nin profilleri ve gereksinimlerinin tahmin edilebildiğini, bu profilin de genellikle marka güvencesi aradığım belirtiyor. Salman, "Alım gücü yüksek, bilinçli, ne alacağını ve karşılığında ne vermesi gerektiğini bilen, global dünyanın ileri gelen insanlarının yaşadığı alanlar bunlar. Doğal olarak da yaşanılan alanın, yalnızca "asgari ölçüde" birtakım gereksinimleri karşılamasından çok daha fazlası bekleniyor.

En önemlisi, bu alanda da artık "marka" bilincinin temel tercih etkenlerinden biri haline gelmesi. Bu, hem kullanılan malzeme ve sabit mobilya, ankastre çözümler vb. açısından, hem de "bütünleştirici" firma açısından geçerli bir kıstas. Yani "müteahhit" değil de en yüksek klasmanda tasarımcı-inşaatçı korporasyon ürünü olan alanların tercihi söz konusu" diyor ve ekliyor: "Bu alanda da bir "marka"nın mevcudiyeti, güvencesi aranıyor artık."

Uzman danışmanlık önemli

Salman, satın alma kararım etkileyen faktörleri ise şöyle açıklıyor: "Konum, erişim olanakları, mikro-iklim, çevrede hava kirliliğine yol açan etmenlerin araştırılması, satın alma kararlarının oluşmasında birkaç yıl öncesine oranla daha fazla etkinin tasarımı", "Hangi firmanın kalitesi ile üretilmiş" gibi sorular her geçen günle birlikte önem basamağında hızla tırmanıyor. Bir başka gelişen özellik ise, bu konuda uzman danışmanlığının giderek önem kazanması."
Hürriyet/Seda Tabak