Mahmutbey’de serbest geçiş çalışmaları başladı!

Mahmutbey’de serbest geçiş çalışmaları başladı!

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın ‘şişe başı’ olarak tanımladığı İstanbul Mahmutbey’deki gişelerde ‘serbest geçiş’ için 2 ay sürecek çalışmalar önceki gün başladı.


Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın ‘şişe başı’ olarak tanımladığı İstanbul Mahmutbey’deki gişelerde ‘serbest geçiş’ için 2 ay sürecek çalışmalar önceki gün başladı.  Ancak çalışmalar nedeniyle her iki yönde şerit daraltıldığı için zaten yoğun olan trafik katlanarak arttı. Bağcılar Basın durağından yaklaşık 4 km uzaklıktaki gişelere araçla ulaşım 1 saate kadar çıkarken, tempolu yürüyüşle 40 dakikada kat edebiliyoruz.


YAVUZ Sultan Selim Köprüsü'nün açılmasının ardından trafik yükü daha da artan ve özellikle işe gidiş, çıkış saatlerinde adeta kilitlenen MahmutbeyMahmutbey’de ‘serbest geçiş’ çalışmaları başladı 4 km araçla 1 saate çıktı gişelerinde trafiği rahatlatmak için çalışmalar başladı.


Mahmutbey gişelerinde serbest geçiş sistemi kurulması için dün harekete geçilirken, 2 ayda işlemlerinin tamamlanacağı açıklandı. Mahmutbey gişelerde her iki yönde şerit daraltması uygulaması yapılırken, çalışmaların bitmesinin ardından geçişler gişelerden değil, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde olduğu gibi çelik konstrüksiyonların altından 4 şeritli olarak devam edecek. Yani Mahmutbey gişelerine gelindiğinde araçların gişelere girebilmesi için oluşturulan geniş bölge artık yer almayacak, trafik akışı normal şeridinde seyredecek. 


KAMYONLAR VE ÇALIŞMA


Ancak tüm bunların gerçekleşebilmesi için bu yolu kullananların iki ay daha beklemesi gerekecek. Çünkü çalışmalar için yapılan şerit daraltma uygulaması nedeniyle trafik iyice içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Zaten yoğun olan bölgenin trafiği daha da artarken, özellikle işe gidiş ve çıkış saatlerinde gişeleri her iki yönde geçebilmek bir hayli zorlaştı. Her gün o yolu kullanan birçok sürücü söz konusu yolun başka bir alternatifi olmadığı için bir hayli endişeli. Özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasının ardından günün her saatinde geçişine izin verilen kamyonlar nedeniyle gişelere ulaşmak daha da zorlaşmış, gişeler sonrası yeni köprüye ulaşmak için yapılan tek şeritli bağlantı yolu da bölgenin ‘kilitlenmesine’ neden olmuştu. Ayrıca Mahmutbey gişelerinin neden olduğu trafik nedeniyle yakındaki tüm bağlantı yollarında da yoğunluk meydana geldi.


Hürriyet