Maketten ev almak ne kadar güvenli

Maketten ev almak ne kadar güvenli

Tehlike arsa stoku bulunmayan büyük projelere de sıçradı. Uzmanlar, bitirilmeyen projelerin sayısının arttığına dikkat çekerek konut alıcılarına "paranızı makete kaptırmayın" uyarısında bulundu


Konut teslimini yapamayan inşaat firmalarına yönelik şikayetler son dönemde bir hayli arttı. Tüketici derneklerine yapılan şikayetlerde en büyük sıkıntı evlerin teslim edilememesi oldu. Bu konudaki şikayetlerin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından da incelendiği öğrenildi. Şikayetler arasında büyük projelere imza atan firmaların olması ise dikkat çekti. Uzmanlar, batık firmaların farklı isimlerle piyasada maketten para topladığını önümüzdeki dönemde bitirilemeyen yarım projelerin artabileceğini söyledi.

Elinde arsa stoku bulunmayan ama büyük projelere imza atan inşaat firmalarının da sektörde tehlike oluşturduğu konuşuluyor. Bir projesini teslim eden ama yeni projelere imza atan inşaat firmalarının ucuz konut üreterek maketten para toplamasına son yıllarda sıkça rastlandığına dikkat çeken uzmanlar, ekonomi yönetiminin emlak sektöründe yeni mağdurlar oluşmaması için kolları sıvadığını,  bu kapsamda konut kredilerinin yükseltildiğini kaydetti.

Büyüklerde de tehlike var

Maket satışlarında büyük montanlı projeler geliştiren inşaat firmaları maketten ev satarken ucuz ev silahını kullanıyor. Piyasanın en az yüzde 40 altında yapılan bu satışlarla konut alıcılarına gel gel yapılıyor. Konut alıcıları da geçmişte bir iki proje teslim etmiş, ancak arsa stoku bulunmayan ve vur kaç sistemi için alt yapı oluşturan bu tür firmalara itimat ederek ortada hiçbir inşaat yokken birikimlerini bu kişilere kaptırıyor. Uzmanlar, henüz bu tür riskli projelerden ev alan kişilerin riskin farkında olmadığını kaydediyor. Ancak teslim edilemeyen projelerin önümüzdeki sene sayısının ciddi oranda artacağı söyleniyor.

Yapılan satışın hükmü yok

Tapu sicil muhafızlığında yapılmayan alım satımların hiç bir geçerliliği yok. Maketten bir taşınmaz alındığında mutlaka tapuda şerh ettirmek gerekiyor. Ancak beş yıl içerisinde kesin satış tahakkuk etmezse, tapu sicil muhafızlığınca şerhin de bir hükmü kalmıyor. Noter tastikli satış ise bir nebze de olsa haklarınızı koruyabiliyor.

Acı tecrübeler unutulmadı

Maketten satış yapan  Ankara  kökenli inşaat firması KC Grup, İstanbul ve Ankara'da farklı projelerinden ev alanları mağdur etti. Şirket bir dönem birbiri ardına verdiği reklamlarda büyük montanlı projeler yaptığını duyurmuştu. Firmaya güvenen birçok konut alıcısı maketten ev satın alarak ciddi kayıplar yaşadı.

Hala maket diyorsanız

Müteahhit firmanın geçmişini, daha önce yaptığı işleri, bu işlerin kalitesini, zamanında teslim edilip edilmediğini araştırın
Maket üzerinde de olsa evin ekspertizini yaptırın
Satın alma aşamasında mutlaka bir sözleşme imzalayın
Söz konusu arsanın ya da inşaatın tapu kayıtlarını inceleyip, kayıtlarda konut alanı olup olmadığını tespit edin
Belediyenin imar planında konut alanı olup olmadığını tespit edin
İnşaatı yapan şirketin ya da kooperatifin sözleşmesini görün
Projenin statik ve teknik şartnamesi inceleyin
Konutun kaç metrekare olduğu, oda, salon ve benzeri bölümlerinin kaç adet olduğu; dairede kullanılacak malzemelerin çeşidi ve kalitesi, ortak alanların ve bu alanlardaki tesislerin neler olacağı, hangi ortak alanların kimler tarafından ne şekilde kullanılacağı da sözleşmede açıkça belirtilmeli
Emine AÇAR-BUGÜN