Maketten konut satışı yasaklamalara rağmen devam ediyor!

Maketten konut satışı yasaklamalara rağmen devam ediyor!

Tüketici Sorunları Derneği, iki yıl önce çıkartılan Tüketici Kanunu'nda maketten emlak satışlarına yasak getirilmesine rağmen, inşaat şirketlerinin "etkili ve yüksek bütçeli kampanyalarla" pazarlama faaliyetlerine devam ettiğini açıkladı.


Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yeni Tüketici Kanunu ile maketten konut alacakların mağduriyet yaşamaması için ciddi önlemler getirilmesine rağmen, inşaat sektörünün önemli bölümünün "maketten konut satışlarını etkili ve yüksek bütçeli kampanyalarla" pazarlamaya devam ettiklerini ileri sürdü. 


KONUTA KANUN İŞLEMİYOR 


İki yıla yakın süre önce hayata geçen yeni 6502 sayılı Tüketici Kanunu'nun 30 konutun üzerindeki projelerde maketten ev alacaklar için önemli kurallar konulduğuna işaret eden Ağaoğlu, "Bu kurallara uyulduğu takdirde, müteahhit batsa bile ama ev almak isteyen tüketici zarar görmez" dedi ve yasal düzenlemeyi şöyle açıkladı: "Yeni yasal düzenlemeye göre, maketten konut satanların tüketiciye garanti vermeden peşinat almaları veya senet imzalatırmaları mümkün değil. Çünkü İnşaat ruhsatının alınmış olması, alıcının üzerine kat irtifakı tapusunun yapılmasının yanında Tamamlama Sigortası veya Banka Teminat Mektubu gibi güvencelerin sağlanması zorunluluğu getirildi. Ayrıca kredi veren banka parayı sadece o projeden konut alınmasına yönelik kullandırmışsa şayet kredi tutarı oranında bankanın da kefaleti söz konusudur. İnşaat şirketi her hangi bir nedenle projeyi yarım bıraktığı takdirde Tamamlama Sigortası varsa sigorta şirketi, Banka Teminat Mektubu varsa banka devreye girerek tüketiciye külfet yüklemeden binayı tamamlayacaktır." 


SEKTÖR ESKİ TAS ESKİ HAMAM 


Yoğun ve cazip reklam kampanyalarıyla tüketicilerin ilgisini çekerek ev sahibi olma hayalindeki onbinlerce kişinin ellerinde, avuçlarındakinden başka banka kredisiyle borçlandırarak dolandıran firmalardan birisinin ortaklarının kısa süre önce Bursa Ağır Ceza Mahkemesince 657'şer yıl hapis cezasına çarptırıldığını anımsatan Ağaoğlu, şu uyarıları yaptı: "Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi reklamlarında tanınmış sanatçıları oynatarak ev sahibi olma hayaliyle yola çıkan 219 insanı kandıran ve mağdur eden şirket yöneticileri hakkında emsal bir karar vermiş ancak bu adalet 6 yıl sonra gelebilmiştir. Geçmişte yaşanmış mağduriyetlerin tekrarlanmaması için yeni Tüketici Kanunu önemli kriterler getirmiş, ancak denetleme yapılmadığından emlak sektörü 'Eski Taş, Eski Hamam' yeni projelerinin maketten satışlarına devam etmektedir. Bu reklamları veren firmaların Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce takibe alınarak Tüketici Kanunu'nun 77. Maddesinde öngörülen cezaların uygulanması ve ev sahibi olmak için sözleşme imzalamış tüketicilere gerekli güvencelerin verilmesi sağlanmalıdır." 
TarafHaber Bizim Gazete'de şöyle yer aldı


Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu yeni Tüketici Kanunu ile maketten konut alacakların mağduriyet yaşamaması için ciddi önlemler getirilmesine rağmen, inşaat sektörünün önemli bölümünün "maketten konut satışlarını etkili ve yüksek bütçeli kampanyalarla" pazarlamaya devam ettiklerini söyledi. Yaklaşık 2 yıl önce hayata geçen yeni 6502 sayılı Tüketici Kanunu'nda 30 konutun üze rindeki projelerde maketten ev alacaklar için önemli kurallar konulduğuna işaret eden Ağaoğlu, "Bu kurallara uyulduğu takdirde, müteahhit batsa bile ama ev almak isteyen tüketici zarar görmez" dedi. 

Yoğun ve cazip reklam kampanyalarıyla tüketicilerin ilgisini çekerek ev sahibi olma hayalindeki on binlerce kişiyi ellerinde avuçlarındakinden başka banka kredisiyle borçlandırarak dolandıran firmalardan birisinin ortaklarının kısa süre önce Bursa Acıır Ceza Mahkemesince 657'şer yıl hapis cezasına çarptırıldığını anımsatan Ağaoğlu, şu uyarıları yaptı: "Mağduriyetlerin tekrarlanmaması için Tüketici Kanunu önemli kriterler getirdi ancak denetleme yapılmadığından emlak sektörü 'eski tas, eski hamam' yeni projelerin maketten satışına devam ediyor. Cezaların uygulanması ve ev sahibi olmak için sözleşme imzalamış tüketiciye güvence verilmesi sağlanmalıdır. "

Bizim Gazete
Haber  Ankara  Son Söz'de şöyle yer aldı;Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu yeni Tüketici Kanunu ile maketten konut alacakların mağduriyet yaşamaması için ciddi önlemler getirilmesine rağmen, inşaat sektörünün önemli bölümünün "maketten konut satışlarını etkili ve yüksek bütçeli kampanyalarla" pazarlamaya devam ettiklerini ileri sürdü. İki yıla yakın süre önce hayata geçen yeni 6502 sayüı Tüketici Kanunu'nun 30 konutun üzerindeki projelerde maketten ev alacaklar için önemli kurallar konulduğuna işaret eden Ağaoğlu, "Bu kurallara uyulduğu takdirde, müteahhit batsa bile ama ev almak isteyen tüketici zarar görmez" dedi ve yasal düzenlemeyi şöyle açıkladı: "Yeni yasal düzenlemeye göre, maketten konut satanların tüketiciye garanti vermeden peşinat almaları veya senet imzalattırmaları mümkün değil.  Çünkü İnşaat ruhsatının alınmış olması, alıcının üzerine kat irtifakı tapusunun yapılmasının yanında Tamamlama Sigortası veya Banka Teminat Mektubu gibi güvencelerin sağlanması zorunluluğu getirildi. Ayrıca kredi veren banka parayı sadece o projeden konut alınmasına yönelik kullandırmışsa şayet kredi tutarı oranında bankanın da kefaleti söz konusudur. İnşaat şirketi her hangi bir nedenle projeyi yarım bıraktığı takdirde Tamamlama Sigortası varsa sigorta şirketi, Banka Teminat Mektubu varsa banka devreye girerek tüketiciye külfet yüklemeden binayı tamamlayacaktır.

Ankara Son Söz