Malatya Karahan Tüneli'nde son durum!

Malatya Karahan Tüneli'nde son durum!Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznhur Çalık, Karahan Tüneli’nde çalışmaların son aşamaya geldiğini ve kısa bir süre sonra araç trafiğinin kontrollü olarak verilebileceğini söyledi.


Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznhur Çalık, Karahan Tüneli’nde çalışmaların son aşamaya geldiğini ve kısa bir süre sonra araç trafiğinin kontrollü olarak verilebileceğini söyledi. 


Çalık, Karahan Tüneli’nden kendisinin kullandığı otomobili kullanarak geçti.

Mileltvekili Çalık beraberindeki AK Parti heyetiyle birlikte Karahan Tüneli’nde incelemelerde bulundu ve son çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Karahan Tüneli’nin girişinde Karayolları Kontrol Şefi ve tünel bağlantı yolları yüklenici firma yöneticisinden son durum hakkında bilgi alan Çalık, “Ben şimdi arabaya binersem tüneli kullanabilir miyim?” diye sordu. Bunun üzerine Karayolları Kontrol Şefi ve firma yöneticisi, “Gidersiniz, tünelin her iki tarafından da araç trafiği kullanılabilir” şeklinde cevap verdiler.


“KARAYOLLARININ MALATYALILARA ÖZÜR BORCU VAR”

Tünelin 2011 yılında bitmiş olması gerektiğini belirten Çalık, “Ancak zeminde sıkıntı çıkması, müteahhit firmanın sıkıntı yaşaması ve problemlerin üst üste gelmesi ve 2008’de başlayan işin bitmiş olması gerekiyordu. Ben üzülerek söylüyorum; bu anlamda Karayollarının ve yüklenici firmaların bir özür borcu var” dedi.


TÜNEL ŞUANDA TRAFİĞE AÇIK DURUMDA

Karayolları Kontrol Şefi ve yüklenici firma yetkilileri 1 Kasım’dan önce Karahan Tüneli’nde kontrollü olarak trafiğini verilebileceğini söylerken Milletvekili Çalık ise “Çok şükür şuanda tünel çalışmaları bitmiş durumda. Bağlantı yolları ile ilgili olarak 600 metrelik bir mesafe ve bağlantı yollarının giriş düzenlemeleri var. 600 metrelik bölge heyelan olan bir bölge. Oranın kamulaştırma yapılması gerekiyor. Normal de şuanda bağlantı yolları ve Karahan tüneli trafiğe açık durumda” şeklinde konuştu.


“ŞUANDA KONTROLLÜ TRAFİK VERİLEBİLİR”

2008’de yer teslimi yapılmasıyla normalde inşaatın 3 içerisinde bitmesi gerektiğini belirten Çalık, “Normal AK Parti iktidarları döneminde başlayan iş, sözleşme tarihinin sonunda biter. Ama Malatya’da Karahan Tünelinde sorun ve sıkıntılar yaşadık. Bu bizden, karayollarımızdan, bakanlığından kaynaklanan ödenek sıkıntılarının olmadığı bir süreçti. Sadece temel problem, tünel zemininde yaşanan problemdi ve tünel inşaatında çok ciddi manada bir bataklık sorunu yaşandı. O yüzden de bitmesi gereken tarih ileriye atıldı. Çok yavaş ilerleyen bir dönem oldu. Son çalışmalar ile birlikte Karahan Tüneli bitmiş durumda, aydınlatma, havalandırma sistemleri büyük oranda bitmiş durumda. Şuanda tünelde trafik akışı başlamış vaziyette. Bağlantı yollarımız tamamlandı ve sadece 600 metrelik bir kısım kaldı ve burada bir heyelan söz konusu. Bu sorununda çözümü için kamulaştırma yapılması gerekiyor. Şuanda tünelde kontrollü olarak trafik verilecek durumda. Buradaki çalışmalar yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanır” diye konuştu.


Çalık, daha sonra direksiyonun başına geçerek bin 600 metrelik Karahan Tünelini araçla geçti. Çalık, Karahan tünelinde emeği geçen herkese teşekkür etiğini belirterek, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Karahan Tüneli’nin yapımında kamulaştırmadan dolayı mağdur olduklarını belirten vatandaşlarla da görüşen Çalık, “Hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacaktır” sözünü verdi.


Milliyet