Malatya Karakaş Konağı restore edilecek!

Malatya Karakaş Konağı restore edilecek!Malatya Büyükşehir Belediyesi tarihi Karakaş Konağı'nı, restore ederek hizmete açacak. Konağın devir işlemleri devam ederken, diğer taraftan hazırlanan restorasyon proje Sivas Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi Karakaş Konağı, restore edilerek hizmete açılacak.


Malatya kültüründe önemli bir yere sahip olan ancak, yıllardır atıl vaziyette bulunan tarihi Karakaş Konağı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle ayağa kaldırılıyor.


Maliye Hazinesi’nde bulunan Karakaş Konağı’nın Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisinin gerçekleşmesi ile birlikte restore edilerek Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası olarak kullanılması planlanıyor. Niyazi Mısri Caddesi üzerinde bulunan tarihi Karakaş Konağı’nın Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi için Aralık 2014 tarihinde girişimde bulunuldu. Aradan geçen 11 aylık süre zarfında konağın Büyükşehir Belediyesi’ne devri gerçekleşmedi.


HAZIRLANAN PROJE, ANITLAR KURULU TARAFINDAN ONAYLANDI


Tarihi konak devredilmemesine rağmen, Malatya Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan devir işlemlerini takip ederken, bir yandan da konağın restorasyonu için proje hazırladı. Hazırlanan proje Sivas Anıtlar Kurulu tarafından onaylanırken, projenin uygulanması için konağın devir işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Konağın özgünlüğünün korunmasının esas alındığı restorasyon projesi sonrasında, tarihi Karakaş Konağı’nın Malatya Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası olarak kullanılması planlanıyor. Animasyon görüntülerinin de hazırlandığı Tarihi Karakaş Konağı restorasyon projesi içerisinde çalışma odaları, çeşitli toplantı salonları, misafir karşılama ve misafir bekleme salonları ile çeşitli hizmet odaları bulunuyor.


Hürriyet Yerel