Maliye Bakanlığı Akut'u vergilerden kurtaracak!

Maliye Bakanlığı Akut'u vergilerden kurtaracak!

Kasasındaki 70 bin TL borcun üstüne devlete ödedikleri araç ve telsiz vergileri nedeniyle zorlanan AKUT'un sorunu vergi muafiyetiyle çözülecek

16 yıldır Türkiyede yaşanan her doğal afete koşan, hatta kolları yurtdışına kadar uzanan ve bugüne değin binlerce insanın hayatını kurtaran kahraman AKUT Arama Kurtarma Derneği, borçla yaşıyor. En son kasasında eksi 70 bin TL ile Vanda yaşanan depreme yardıma giden ve devletten herhangi bir destek almayan AKUT, kullandığı araç ve telsizler üzerinden ödediği yüksek miktarda vergiden yakınıyor. Arama Kurtarma Derneği, içinde arazi araçlarının da bulunduğu toplam 40 aracı için yılda 20 bin TL, 150 adet telsizi için de iki yılda bir 25 bin TL frekans tahsisi vergisi ödüyor.

Ancak 2004 yılından bu yana vergi yükü konusunda mücadele eden ve Maliye Bakanlığının kapısını defalarca aşındıran AKUTun Başkanı Nasuh Mahruki çözüm için bu kez umutlu. En son görüşmesini 194 gönüllü ile arama kurtarmaya katıldıkları Van depreminden bir hafta önce yapan Mahruki, Maliye Bakanı Mehmet Şimşekten bu konuda söz almış ve hukuki işlemler başlamış. Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsünde yer alan AKUT için vergi konusunda özel bir düzenleme yapılacak. Çünkü mevcut düzenlemede kamu yararına dernekler için bu tip bir vergi avantajı bulunmuyor. Burada AKUTun özel durumu dikkate alınarak, statüsü diğerlerinden farklı olarak arama kurtarmada kamu yararına çalışan dernek olarak değerlendirilecek.

Taleplerinin artık çözüm noktasına çok yaklaştığını dile getiren Nasuh Mahruki, Arama kurtarmanın ilk adımı ulaşımken, vergiler çok ağır geliyor. Sadece depremde değil, dağda, selde arama kurtarma yapıyoruz. Buralara güçlü arazi araçlarıyla girmemiz gerekiyor. Sadece bağış ile giderleri karşılamak çok zor. Her ay düzenli bir gelirimiz olsa daha kolay çalışacağız diyor.

Aylık gideri 25-30 bin TL
Türkiyede 30 bölgede 1.400 gönüllü ile hizmet veren AKUTun aylık gideri de 25-30 bin TL. Şu anda birkaç sponsor ile bazı giderlerini karşıladıklarını belirten Mahruki, Bu tip büyük afetlerden sonra bağış ve sponsorluk teklifleri artıyor. Ancak sonra yine unutuluyor, bağışlar kesiliyor diyor.

AKUTun İstanbuldan sonra ikinci büyük birimi AKUT Antalya sorumlusu Yılmaz Sevgül de, devlete sıfır maliyetle, önemli bir değer kattıklarını belirterek, Ancak bağışları vergi olarak devlete geri ödüyoruz. Sonuç, genel merkezin kasası eksi 70 bin TLde diyor. AKUTun Türkiyeden BM çatısı altındaki Uluslararası Arama Kurtarma Tavsiye Grubuna kabul edilen tek kurum olduğunu vurgulayan Sevgül, diğer ülkelerde gönüllü kuruluşların giderlerinin yüzde 50sinin devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Vana 194 gönüllü gitti
AKUT, depremin hemen ardından Vana koştu. Türkiyedeki 15 ayrı AKUT biriminden toplam 194 gönüllü, ilk günden itibaren Vanda nöbette. AKUT ekibi enkazlarda nöbetleşe sürdürdüğü arama kurtarma çalışmalarında onlarca kişiye ulaştı.

16 yılda 1400 gönüllü
Aralık 1995te Uludağ Keşiştepede yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT kendi adını ilk defa kullanarak yer aldı ve 1996 yılı başında da AKUT Arama Kurtarma Derneği resmen kuruldu. Haziran 1998de Adana-Ceyhan depreminde 20 kişilik AKUT ekibi, 28 kişinin enkaz altında kaldığı bir apartmanda 5 gün çalıştı ve 2 kişinin hayatı kurtarıldı. 15 Ocak 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla da AKUT Kamu Yararına Çalışan Dernek oldu. 40 adet aracı ve 150 adet telsizi var. Türkiye genelinde 30 bölgede, 1.400 gönüllü ile hizmet veriyor. Aylık gideri 25-30 bin TL.

Kamu yararına çalışan dernekler nelerden muaf
Türkiyede AKUT gibi kamu yararına çalışan dernek statüsünde onlarca dernek faaliyet gösteriyor. Ancak AKUTun edinmeye çalıştığı vergi avantajı diğerleri için de geçerli değil. Çünkü mevcut düzenlemede böyle bir uygulama yok. Ancak AKUTun özel durumu gözetilerek, statüsü farklılaştırılıyor. Mevcut yasal düzenlemede tüm kamu yararına çalışan dernekler için de bazı vergi avantajları bulunuyor. Bu derneklere Bakanlar Kurulunca verilen vergi muafiyetleri ise şöyle:

Kapsama giren teslim ve hizmetleri için katma değer vergisi, veraset ve intikal vergisi, derneğe ait gayrimenkullerin ve tesislerin harç vergisi, sahip oldukları bina ve araziler için emlak vergisi, damga vergisi.

NURİYE DOĞU/Radikal