Maliye, kiracıyı sorguya çekiyor!

Maliye, kiracıyı sorguya çekiyor!Ev sahiplerinin peşine düşen Maliye kiracıdan, kiranın yatırıldığı banka hesap numarası dahil birçok bilgi istiyor


Maliye, kayıt dışı ile mücadele kapsamında kira geliri elde edenlerden tahsilatı artırmak için kapı kapı dolaşırken arada kiracılar kaldı. Maliye kiracıdan, ev sahibinin kimlik numarasından, telefonuna, yıllar itibariyle kira tutarından yatırılan banka hesap numarasına kadar ayrıntılı bilgi istiyor.Yıllık 2 bin 600 liranın üzerinde kira geliri elde edenlerin 25 Mart'a kadar vergi beyanında bulunması, 30 Mart'a kadar da ilk taksidinin ödenmesi gerekiyor.

'HABERİM YOKTU' DENMEYECEK
Gelir İdaresi Başkanlığı başta İstanbul, Ankara,  İzmir  gibi büyükşehirler olmak üzere kira gelirlerinin beyanına ilişkin denetimleri arttırdı. Kapı kapı dolaşan Maliyeciler kiracılardan, "Ev sahibinin kimlik numarası, adresi, telefonu, yıllar itibariyle aylık kira tutarı, kira başlangıç tarihi, kirayı ödeme şekli, yatırılan banka adı, şubesi, hesap numarası" bilgileri istiyor. Kira sözleşmesini göstermek istemeyen kiracılara bir gün sonrasına randevu verilerek, bulunduğu semtteki vergi dairesi önünde bulunan maliye araçlarına gelerek istenen bilgileri iletmeleri isteniyor. İki aydır bilgilendirme çalışmalarını yürüten ve 350 bin rehber hazırlayan Gelir İdaresi, ev sahiplerinin "Haberim yoktu" gibi gerekçeleri kabul etmeyecek. Toplam 2 bin 600 liralık istisna tutarının üzerinde gelir elde edip de beyanda bulunmayanlar bundan sonra bu tutarın da vergisini ödeyecek.
Hazal Ateş / Sabah