Manisa'da kaçak moloz ve hafriyat dökümleri temizleniyor!

Manisa'da kaçak moloz ve hafriyat dökümleri temizleniyor! Manisa'da kaçak moloz ve hafriyat dökümleri temizleniyor!

Manisa Büyükşehir Belediyesi, kaçak moloz ve hafriyat dökümünü önlemek için denetimlerini ve temizlik çalışmalarını sıklaştırdı.Manisa Büyükşehir Belediyesi, bir yandan kaçak moloz dökümü yapılmaması için önlemler alırken, diğer yandan da kaçak yollarla dökülmüş olan moloz ve hafriyat atıklarını temizliyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Turgut Özal Mahallesi’nin ardından Barbaros Mahallesi’nde de kaçak olarak dökülmüş moloz ve hafriyat atıklarını temizledi.


BÜYÜKŞEHİR’DEN MOLOZA SIKI ÖNLEM

Barbaros Mahallesi’nde temizlik çalışmalarını yerinde inceleyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ertuğrul Yıldırım,”6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunuyla birlikte yeni kurulan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak sürekli yeni projeler geliştiriyoruz. Manisa kent merkezinde ve ilçelerde hafriyat alanları oluşturduk. Çevre zabıta ekipleri de kurarak kaçak hafriyat önlemlerini arttırdık. Bunun yanı sıra “Alo Hafriyat” hattını açarak Manisalıların evlerinde veya işyerlerinde tadilat yaptıktan sonra ortaya çıkan molozları alıp çevre ve görüntü kirliliği oluşturmasını engelledik. Bu konuda önemli çalışmalarımızdan birisi de hafriyat firmalarının uydudan takibidir. Tüm hafriyat kamyonlarının saniye saniye nerede olduğunu görebiliyoruz. Bu firmaların atık taşıma belgelerini alabilmesi ve kontrollü döküm yapılabilmesi için de hafriyat döküm alanlarının tespitini yapıyoruz” dedi.


MOLOZ YIĞINLARI TEMİZLENİYOR

Kaçak dökülmüş olan moloz ve hafriyat alanlarını temizlediklerini belirten Yıldırım,”Manisa, büyükşehir olmadan önce molozlar gelişigüzel dökülüyormuş. Öncelikle bunun önüne geçtik. Ardından çevre kirliliğine yol açan kaçak hafriyat alanlarının temizliği için bir plan oluşturduk. Belirlenen yerlerde çevre kirliliği kapsamında fizibilite çalışması gerçekleştirdik. Bu anlamda geçtiğimiz hafta Turgut Özal Mahallesi, bu hafta da Barbaros Mahallesi’nde bulunan kaçak moloz döküm alanında temizlik çalışması gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra, Şehirlerarası Otobüs Terminali etrafında, hal arkasında, Karaçay, Orta Ölçekli Sanayi Sitesi çevre yolu ve Mermerciler Sitesi kenarında kaçak moloz dökülmüş alanlardaki temizlik çalışmalarımızı belli bir zaman planı çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra 2016 yılında hafriyat geri dönüşüm tesisleri kurarak, Merkez ve ilçelerde oluşacak hafriyat atıklarının yerinde bertarafını gerçekleştirebilmek amacıyla fizibilite çalışmasına başladık.” dedi.


KAÇAK DÖKÜM İHBAR EDİLMELİ

Manisa’da çevre ve görüntü kirliliğinin önlenebilmesi amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım,”Duyarlı vatandaşlarımızın kaçak döküm yapanları 231 17 45 nolu Alo Hafriyat döküm hattına ihbar etmelerini rica ediyorum. Manisa’da çevre görüntü kirliliğinin önlenebilmesi amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.Hürriyet