Marmara'nın yeni incisi: Mimarsinan Beldesi

Marmara'nın yeni incisi: Mimarsinan Beldesi Marmara'nın yeni incisi: Mimarsinan Beldesi

Mimarsinan beldesinde gerçekleşen 20'ye yakın projedeki 8 bin konutun inşası hızla devam ediyor.Mimarsinan bölgesi, son dönemde birçok yeni konut projesine ev sahipliği yapıyor. Büyükçekmece'ye bağlı Mimarsinan beldesinde son dönemde gerçekleşen 20'ye yakın projeyle 8 bin yeni konutun inşası hızla devam ediyor. Yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırımla yapımına başlanan projeler arasında, Batıköy İnşaat'ın 11 farklı projesi, Emay İnşaat'ın Kent Plus'ı, Gaffaroğlu İnşaat'ın Sunrise Residence'ı, Ekşi İnşaat'ın Larasu Evleri, Gülsan İnşaat'ın Rose Marine'i ve Kiptaş'ın Mimarsinan Evleri dikkat çekiyor.

Büyükçekmece, İstanbul'un doğusunda Avrupa yakasında, kendi adını taşıyan Büyükçekmece Gölü'nün doğu ve güneydoğusunda yer alıyor. Doğusunda Avcılar ilçesi, batısında Silivri ilçesi, kuzeyinde Çatalca ilçesi ve güneyinde Marmara Denizi ile çevrili. Büyükçekmece Merkez, Kumburgaz, Mimarsinan, Tepecik, Gürpınar, Kavaklı, Yakuplu, Kıraç, Esenyurt ve Bahçeşehir olmak üzere 10 farklı belediyeden oluşuyor.

İstanbul'un iki büyük gölü olan Küçükçekmece ve Büyükçekmece gölleri çevresinde adeta yeni bir İstanbul kuruluyor. İki göl arasındaki Beylikdüzü mevkii, yüzbinlerce aileye konut alanı açan dev sitelerle doluyor. Pek çok alışveriş ve eğlence merkezi, yapı ve elektronik marketleri, üniversiteler, spor kompleksleri, bu bölgede yükseliyor. İstanbullunun yeni ve modern kent yaşamı olarak sunulan Bahçeşehir de bu bölgede yer alıyor. Yine Büyükçekmece'ye komşu Mimarsinan beldesi özellikle yüksek gelir grubuna hitap eden deniz manzaralı konut projeleriyle gündeme geliyor. Sonuçta, Büyükçekmece ilçe sınırları içinde inanılmaz bir inşaat furyası sürüp gidiyor.
Mimarsinan aldı başını gidiyor.

1990'lı yıllarda Emlak Bankası'nın başlattığı konut atağı ile İstanbul'un gelişen bölgeleri arasına giren Mimarsinan beldesi, tüm Türkiye'nin gündemi haline gelen ve pek çok bölgede gayrimenkul fiyatlarının dengelerini altüst eden depremden sonra son yıllarda yeni projeler ile hızla büyüyor ve popülerleşiyor. Büyükçekmece'ye bağlı beldede 5 yılda 25 bin konut başlarken, son dönemde gerçekleşen 20'ye yakın projeyle 8 bin yeni konutun inşası hızla devam ediyor. Yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırımla yapımına başlanan projeler arasında, Batıköy İnşaat'ın 11 farklı projesi, Emay İnşaat'ın Kent Plus'ı, Gaffaroğlu İnşaat'ın Sunrise Residence'ı, Ekşi İnşaat'ın Larasu Evleri, Gülsan İnşaat'ın Rose Marine'i ve Kiptaş'ın Mimarsinan Evleri dikkat çekiyor.

Bölgele ilgi artıyor

İnşaat firmalarının İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yeni projelere uygun arsa bulmakta güçlük çekilmesiyle birlikte gözünü yeni projeler için kent merkezlerinin dışına çevirmesi, bölgeye olan ilginin her geçen gün artmasına neden oluyor. Bugün 30 bin konut ve 120 bin nüfusa sahip Mimaroba, Ekinoba ve Sinanoba'da yeni projelerin devreye girmesiyle birlikte nüfusun 5 yıl içinde 250 bine çıkması bekleniyor. Mimarsinan'da Kent Plus, 2 bin 44 konut için 300 milyon dolar yatırım yaparken, Beyaz İnşaat, Keleş İnşaat, Gül İnşaat, Demir İnşaat, Karaca İnşaat, Empaş İnşaat ve Kesat İnşaat gibi firmalarla çalışan Batıköy Grubu ise bin 100 konuttan oluşacak 11 proje için 120 milyon dolar harcayacak. Ayrıca, Batıköy Grup bölgede her biri 1,5 milyon YTL yatırımla 3 okul yapmaya hazırlanıyor. Batıköy, Mimarsinan'da 5 yıldızlı 120 odalı otel, Marina Çarşı, marina ve marinanın yanına yapılacak yaklaşık 100 konutluk yaşam alanı projelerinin de çalışmalarına devam ediyor.

Ortalama metrekare fiyatlar ne kadar?

Bölgedeki kiralar da konut fiyatlarının artışıyla orantılı hareket ediyor. Projelerin ortalama metrekare fiyatları,  bin 250 ila bin 500 dolar arasında değişiyor. Bölgedeki yeni projelerin çoğunda deniz manzarası bulunurken, kapalı otopark, güvenlik ve yeşil alan tasarımları standart olan sitelerde, yetişkin ve çocuk yüzme havuzları, fitness salonu, oyun alanı, kapalı çocuk oyun alanları, süs havuzları, yürüyüş parkurları, açık spor alanları gibi sosyal donatı alanları, her projenin demirbaşı artık.

Ağırlıklı olarak 3+1 ve 4+1 dairelere yer verilen projelerde yeni evlilere ve öğrencilere hitap eden 1+1 ve 2+1 daire seçenekleri de düşünülmüş. Bunun yanında, müstakil bahçesi veya yüzme havuzu bulunan, deniz manzaralı villa projelerine de rastlanıyor.