25 / 06 / 2022

Marmaray’a göre taşındık!

Marmaray’a göre taşındık!

İstanbul’da evini taşımak isteyenlerin ilk tercihi toplu ulaşım güzergahlarına yakınlık oluyor. Yılın ilk yarısında Mart ayında açılan Gebze-Halkalı Marmaray Hattı güzergahlarına olan taşınmalar öne çıktı....Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut, markaları Armut. com ve RahatTasin. com’un verileriyle yayınladığı ‘Türkiye Taşınma Dosyası’ sonuçlarına göre, 2019 yılın9ın ilk yarısına ait taşınma taleplerine dair verilere göre Türkiye’de taşınma talepleri bir önceki döneme göre yüzde 7 arttı.

Yeni hatlar önemli

Bu yılın ilk 6 ayında İstanbul’da  Marmaray  hatlarına yakın ilçeler öne çıkarken, Ankara’da da nisan ayında hizmete açılan Başkentray’ın yeni hatları dikkat çekti. Ankara’nın Etimesgut ile Mamak’ta  taşınma hareketliliğinin yükseldiği görüldü.

Kıyıya göç var

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; İstanbul içinde bölgedeki sahil noktalara taşınma hareketinin de devam ettiği gözlendi. İstanbullular, Şile ve Adalar’a taşındı. İstanbul’da en fazla göç veren ilçeler Eyüp, Sancaktepe ve Zeytinburnu oldu. Özellikle ilçeler Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli’den taşınanların ise en çok Bodrum’u tercih ettiği orta çıktı. İzmir, Ankara, Muğla, Antalya ve Balıkesir ise İstanbul’dan taşınanların en çok tercih ettiği ilk 5 şehir oldu.

Geçtiğimiz döneme kıyasla İstanbul’dan taşınmaların net sayısı yüzde 36 arttı.

Marmaray’a göre taşındık!

Fiyat yüzde 5 düştü

Taşınma alışkanlıklarına göre ise, taşınmalar genellikle cumartesi günleri yapılıyor. En uygun ücretler Ekim, Ocak ve Kasım aylarında gözlemlense de, taşınmak için en çok Haziran, Mayıs ve Nisan ayları seçiliyor. Taşınma oranlarındaki artışa karşın şehir içindeki taşıma ücretlerinde yüzde 5’lik bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Antalya, 2019'un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye genelinden net göç eden kişi sayısını yüzde 110 artırdı ve en çok tercih edilen bölge oldu. Antalya’da en çok göç alan ilçeler; İstanbulluların tercih ettiği Muratpaşa ve Ankaralıların ilgi gösterdiği Kepez oldu.

İstanbul'a yeni metrobüs hatları geliyor!

Beşiktaş Metrosu'nun açılışı gecikebilir!

İstanbul'da 2020'de açılacak 3 yeni metro hattı!