Mecidiyeköy'e 800 milyon dolarlık proje...

Mecidiyeköy'e 800 milyon dolarlık proje...

FDB Yapı, Mecidiyeköy'deki en büyük projelerden birine start vermeye hazırlanıyor.


İstanbul'un Mecidiyeköy semti, deyim yerindeyse yatırımcıları mıknatıs gibi çekiyor. Son yıllarda birbirini ardına yükselen alışveriş merkezleri (AVM), rezidans ve otel projeleriyle şantiyeye dönen Mecidiyeköy ve çevresinde projelerin biri bitip bir diğeri başlıyor. Mecidiyeköy'de büyük ölçekli yatırım yapmaya hazırlananlardan biri de FBD Yapı... İsmini Antalya'da yaptığı Ak Club rezidansla duyuran şirket, Mecidiyeköy'de yaklaşık 800 milyon dolar maliyetle içinde alışveriş merkezi, otel ve rezidansların yer alacağı karma bir proje start verecek.

2009'da ilk kazma vurulacak

Projenin 52 dönüm üzerinde yer alacağını belirten FDB Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Deniz Bıçakçı, 260 milyonu arsa olmak üzere projenin toplam yatırım maliyetinin 810 milyon dolar olacağını söylüyor. Bıçakçı'nın söylediğine göre Mecidiyeköy'de eski binaları satın alma yoluna giden şirket, mevcut eski binaları yıkıp üzerine projeyi gerçekleştirecek. Bıçakçı, uluslararası bir emlak zincirinin bölgedeki mevcut konut ve işyerlerini satın aldığını söylüyor. "Emlak zincirinin satın aldığı eski bina ve işyerlerinin tamamını alma aşamasındayız. Satın almanın tamamen sonuçlanmasının ardından, 2009'un başında mevcut binalarda yıkımlar başlayacak. 2009'un ortasından itibaren de projeye başlamış olacağız" diyen Bıçakcı, projeyi yerli ve yabancı ortaklarla birlikte gerçekleştireceklerini belirtiyor. Bıçakçı ayrıca prejenin inşaatını Çinli bir firma yapacağını da söylüyor.

Ak Club'ı İspanyol Barceló işletecek

FDB bir yandan da Antalya'da inşa edilen Ak Club'ın inşaatına devam ediyor. Hemen belirtelim `ev-otel' konseptinde olan proje kapsamında konut alacaklar  satın aldıkları dairelerde tatil yapabilecekleri gibi dairelerini otelin işletmecileri aracılığıyla kiraya verip gelir elde edebiliyorlar.
Dört etap halinde toplam bin 200 konuttan oluşan projenin birinci etabında satışlar haziran ayında başlıyor. Dairelerin m2 fiyatı bin euro civarında. 270 konutun yer aldığı birinci etabın yatırım maliyetini 11 milyon euro olduğunu belirten Bıçakçı, projenin tamamının 70 milyon euro olacağını söylüyor. Bıçakçı, henüz imzalar atılmadığı için kesin konuşmak istemiyor ama Ak Club'ı işletmek için şirketin konuştuğu adaylar arasında en güçlüsü İspanyol kökenli otel zinciri Barceló. "Barceló'yla görüşmeler devam ediyor, büyük bir ihtimalle işletmesini onlara vereceğiz" diyor. Bıçakçı, önümüzdeki yıldan itibaren İngiltere ve Dubai'de benzer projeler geliştirmeyi planladıklarını da anlatıyor.

Bulgarlar için sağlık tesisi yapacak

Gözünü Bulgaristan'a diken şirket, bir yandan da buraya açılmaya hazırlanıyor. Bulgaristan'ı "Avrupa'nın giriş kapısı ve gayrimenkul fiyatlarının sürekli artmazı nedeniyle kârlı bir pazar" olarak nitelendiren Fatih Deniz Bıçakçı, Bulgar kökenli bir firmayla sağlık turizmine yönelik bir tesis inşa etmeyi planladıklarını belirtiyor. Şirket, önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren Sofya'nın doğusunda 3 bin dönüm üzerinde yer alacak projenin ilk etabında 800 villanın yanı sıra bir de hastane yer alacak.

Kezban GEBETAŞ / Tek Borsa