Meclis Lojmanlarının Yerine Dev Proje

Meclis Lojmanlarının Yerine Dev Proje

MESA-AKTÜRK-Emlak Pazarlama ortaklığının, TBMM eski lojman alanında yürüttüğü "Parkoran Konutları" projesi tanıtıldı.Buna göre, proje 150 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Yapılaşma 19 bin metrekare alanı kapsayacak, 130 bin metrekarelik bölüm ise park olacak. Böylece proje alanının yüzde 85'ini yeşil alan oluşturacak.


3 bin 300 araç kapasiteli oto park da yerin altına inşa edilecek ve görüntü kirliliğinin önüne geçilecek. Proje kapsamında ayrıca "çok amaçlı spor alanı, fitness, yüzme havuzu, yürüyüş parkurları" da bulunacak.


17 blokta, 7 farklı tipte toplam 1.832 konut yer alacak. En küçük konut tipi olan 1 1'de fiyat 220 bin YTL'den başlayacak. En üst limiti oluşturan 6 1 dublekste fiyat 1 milyon 178 bin YTL'yi bulacak. Konutların bu aşamada 450 tanesi satıldı.


Projenin, Aralık 2010'da tamamlanması planlanıyor. Proje tamamlandığında, "Parkoran" konutlarında toplam 7 bin 500 kişi yaşayacak.


BAYRAKTAR: 450 KONUTUN SATILDI


Tanıtım toplantısına katılan  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar da eski TBMM lojmanları ihalesinin, "hasılat paylaşımı" yöntemiyle yapıldığını anımsatarak, projeden TOKİ'ye ve Hazine'ye yaklaşık 500 milyon YTL gelir beklediklerini aktardı.


Proje hakkında kısaca bilgi veren Bayraktar, bunun, Türkiye ve dünya ölçeğinde ciddi bir proje olacağını, Ankara'ya da önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.


Henüz önemli bir tanıtım yapılmamasına rağmen Ankaralıların da projeye yoğun ilgi gösterdiklerini ifade eden Bayraktar, 450 konutun satıldığına işaret etti.


Bu tarz projelerden elde ettikleri gelirleri kentsel dönüşüm çalışmalarına aktardıklarını belirten Bayraktar, Erzurum'dan İstanbul'a, Karabük'ten Hatay'a kadar çok ciddi kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini anlattı. Ülkede faizlerin yüksekliği ve belli kesimlerde alım gücünün düşüklüğü nedeniyle devletin bir süre daha yoksullara ve alt gelir grubuna yönelik konut yapmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, 59. hükümet programı çerçevesinde özellikle doğu ve güneydoğuda konut yapımına ağırlık verildiğini kaydetti ve bu bölgelerde yürütülen projelerin yaklaşık 1 milyar YTL'yi bulduğunu söyledi.