Mega projelerde yerli malzeme kullanımı inşaat sektörüne olumlu yansıyor!

Mega projelerde yerli malzeme kullanımı inşaat sektörüne olumlu yansıyor! Mega projelerde yerli malzeme kullanımı inşaat sektörüne olumlu yansıyor!

Yurt içinde mega projelerde yerli inşaat malzemesi kullanımı sektöre pozitif olarak yansıyor. Dünyanın önemli ihracatçılarından Türkiye, ‘yeni normal’de de global tedarikte rakiplerinden önde olmak için atağa geçiyor. İnşaat malzemeleri tedarikinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, yurt içinde alt ve üst yapı projelerindeki artan oranda yerli ürün kullanımıyla büyümesini sürdürüyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; inşaat malzeme üreticilerinin yoğun çalışmaları ile ithalat oranı her geçen gün biraz daha azalan Türkiye’de firmaların Ar-Ge çalışmalarını artırarak katma değerli üründe de ithalatın bitirilmesi hedefleniyor. 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, Türk inşaat malzemesinde kalite, güvenilirlik ve rekabet gücünün arttığını, ‘yeni normal’ dönemde de dünyada Türkiye’nin ön planda olmayı sürdüreceğine dikkat çekti. Küçükoğlu, “Biz inşaat malzemeleri sanayicileri olarak, küresel salgın sürecinde rekabetin arttığı küresel pazarda Türkiye markasına duyulan güveni daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayrimenkul geliştiricilerle olan görüşmelerinde yerli ve milli malzeme kullanımının önemine sık sık değiniyor. Yurt dışında ise, özellikle koronavirüs sürecinin etkisiyle, ülkeler tedarikte daha yakın ve güçlü üreticileri tercih ediyor. Bu açıdan kısa uçuş mesafeleri ile 1.5 milyardan fazla insanın yaşadığı bölgelere ulaşılabilen Türkiye’ye yoğun ilgi gösteriliyor. 

‘Kapasite 3 misli’

Türkiye inşaat malzemeleri sanayisinin, kendi alanında Türkiye’ye yapılan ithalatın 3 misli ihracat yapabilme kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Tayfun Küçükoğlu, “İthal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız; Ar-Ge faaliyetlerimizin daha da geliştirilmesi, ithal ürün kullanımının daha sınırlı bir alanda kalmasının sağlanması ve aynı zamanda ihracatımızın gelişimine de katkı verilmesidir” şeklinde konuştu. 

Küçükoğlu, ithalatı azaltma sürecinde kamu ve özel sektörün yerli yapı malzemesi kullanımında örnek adımlar atmasına önem verdiklerini belirtti. 

Yapı malzemeleri üretiminin, toplam sanayi içinde yüzde 10, imalat sanayi içinde ise yüzde 12 - 13’ten fazla bir payı bulunuyor.

İtalyan seramiği, Çin bataryası bitti

İnşaat sektöründe uzun yıllar önce İtalyan seramikleri, ithal bataryalar ve Çin’den Polonya’dan gelen ürünlerin kullanıldığına dikkat çeken İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, şimdi yurt dışında da Türk malzemelerinin tercih edildiğini söyledi. 

Durbakayım, “Aslında global pek çok markayı Türk firmaların aldığını da biliyoruz. Bizler de uzun zamandır, dünya kalitesini belirleyen yerli malzemelerimizi kullanıyoruz. Bizler zaten ihraç eder duruma geldik. Tüketicide bir ‘yabancı marka’ algısı var. Yabancı marka talep ediyor. Ancak o markaların pek çoğunu Türkler aldı, ya da Türkiye’de üretilip yurt dışına gönderiliyor. Artık tüketici algısını da değiştirdiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Türk müteahhide finansman imkânı

Salgın sonrasında kalkınma planları çerçevesinde özellikle altyapı yatırımları devam etmesi beklenen Asya ve Afrika ülkeleri, Türk müteahhitlerinin deneyim sahibi olduğu kamu-özel işbirliği (public private partnership/ PPP) projelerinde yeni açılım fırsatları sağlıyor. Türkiye Müteahhitler Birliği ile online toplantıda buluşan Asya Kalkınma Bankası temsilcileri, Kovid-19'un etkilerine karşı 1.8 milyar dolarlık kısmı özel sektöre kullandırılmak üzere toplam 20 milyar dolar tutarında bir kaynak oluşturduklarını açıkladı. 

‘Konut satışlarını kampanya uçurur’

Koronavirüs salgınının Türkiye’de yoğun etkisini sürdürdüğü Mayıs ayında konut satışlarındaki düşüş devam etti. TÜİK Mayıs ayı istatistiklerine göre, Türkiye genelinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44.6 düşüşle 50 bin 936 adet konut satışı gerçekleşti. Bu dönemde gündeme gelen normalleşme destek paketlerinin etkisiyle Nisan'a göre kısmi artış yaşandı. Nisan 2020'de konut satışları 42 bin 743 oarak kaydedilmişti. 

Konut geliştiriciler, kamu bankalarının düşük faiz hamlesi ve Emlak Konut GYO ile özel sektörün kampanyalarının Haziran'da konut satışlarını uçurmasını, özellikle banka kredili yapılan satışların önemli oranda artmasını öngörüyor. 

Türk müteahhitler koronavirüs sonrası yeni açılımlar yapacak!

Koronavirüs salgınının inşaat ve gayrimenkul sektörüne etkisi!