Mehdi Eker: Arazi toplulaştırılıyor

Mehdi Eker: Arazi toplulaştırılıyor

Bölgesel sorunlara bakanlardan yorum geldi
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan: İpotek yatırıma engel
Özel sektörün bölgede yatırım yapmamasının bir nedeni de ipotek konusu. Burada bankalar Doğu ve Güneydoğu'daki arazileri teminat kabul etmezler. Bundan dolayı da bu bölgenin insanı, kendi iline yatırım konusunda manevi boyutuna rağmen mesafe alamaz.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz: Yeni imaj gerekiyor
Sayın Baykal, "GAP'ta hiç sulama ihalesi yapılmadı" dedi. CHP'li arkadaşların bölgeye daha fazla uğraması lazım. GAP Eylem Planı ile sadece bu yıl 2.7 milyar lira aktarıldı. Burayı karlı bulan yatırım yapmalı. Ancak bu bölgelerin yatırımcıyı ürkütmeyecek yeni bir imaja ihtiyacı var.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu: 2013'te su tamam
800 milyon liralık üç ana kanalın temel atma törenini gerçekleştireceğiz. 2050'ye kadar ki su problemi 2013'e kadar çözülmüş olacak. Tuzlanmayı önleyecek drenaja ağırlık veriyoruz. Ilısu Barajı' için 800 milyon euro ticari kredi hazır. Gerekirse biz yaparız.

Tarım Bakanı Mehdi Eker: Arazi toplulaştırılıyor
GAP Bölgesi'nde 1 milyon 178 bin hektar alanın toplulaştırılması ihalesi yapıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez oluyor. Arazi toplulaştırılması 1961'de başlamış. 2003-2008 arasında 566 bin hektar alanın toplulaştırılması yapıldı. Ölçek ekonomisine geçiliyor.
Okan Müderrisoğlu/Sabah