Mehmet Şimşek: 10 otel 1 milyar lira vergi getirir!

Mehmet Şimşek: 10 otel 1 milyar lira vergi getirir!Maliye Bakanı Mehmet Şimşeke en çok çılgın proje soruldu. Şimşek, Bölgeye yatırım yapalım mı diye soran CEOlara net bir yanıt vermezken, Bölgeye Çırağan Sarayı, Four Seasons gibi 10 otel yapılsa sadece vergi geliri 1 milyar TL olur hesabını ortaya koydu


 TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) 2011 yılı ilk CEO Forumunun konuğu olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşeke, CEOlar en çok çılgın proje diye bilinen Kanal İstanbulu sordu. Forumun başlangıcında küresel krizle mücadelede maliye politikalarının rolü konusunda görüşlerini paylaşan Şimşeke, toplantının basına kapalı gerçekleşen bölümünde CEOlardan en çok Çılgın projeye yatırım yapalım mı, Montrö Anlaşması ve Rusyanın tavrı ne olur yönünde sorular yöneltildi.

Toplantıya katılanların Kanal İstanbul projesine yakın bölgelere yatırım yapalım mı yönündeki sorusuna Şimşek, net bir yanıt vermezken, şöyle konuştu: Henüz proje aşamasında. Ancak özel sektörün projeye sahip çıkması önemli. Örneğin o bölgeye Çırağan Sarayı, Four Seasons gibi 10 otel yapılsa, devletin sadece vergi geliri yılda 1 milyar TL olur. Bütün bunlar çok önemli görstergeler. Biz Maliye Bakanlığı olarak bu projeyi manevi destek veriyoruz. Şu aşamada Maliye Bakanlığından bir kaynak gündemde değil.

Özel sektör dinamizmi
CEOların proje ile ilgili daha somut bilgiler almayı umduğu toplantıda Şimşek, projeyi özel sektörün sahiplenmesinin önemini vurguladı. Projenin Türkiyenin ve özel sektörün kalkınmasında büyük avantaj sağlayacağını kaydeden Şimşek,  Biz bu projenin özel sektörün dinamizmi ile yapılmasını istiyoruz. Maliyenin vergi gelirlerini artıracak, ticaret ve turizmde büyüme getirecek önemli bir proje dedi. Montrö Anlaşmasının projeyi nasıl etkileyeceği yönündeki soruları ise yanıtlamaktan kaçınan Şimşek, Ben Maliye Bakanıyım bizim alanımızda olmayan konular bunlar demekle yetindi.

TÜSİAD üyeleri toplantıda ayrıca Bakan Şimşekten rekabet gücünün artırılması için alınan makro ekonomik tedbirler kadar mikro önlemlerin alınması yönünde talepte bulundu. Şimşek bu konudaki talepleri şöyle anlattı: Enerji sektöründe daha fazla liberalleşme olması yönünde talepler geldi. Diğer bazı sektörlerde de mevzuatın basitleştirilmesi gibi talepler oldu. Bütün bu sorunları giderecek bazı adımlar attık. Örneğin Maliye Bakanlığında mevzuatı basitleştirecek uygulamaları sadeleştirecek önümüzdeki dönemde attığımızı adımları göreceksiniz.

40a yakın CEO katıldı
Toplantıya, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Erkut Yücaoğlunun yanı sıra Tayfun Bayazıt, Cansen Başaran, Mehmet Ali Aydınlar, Ziya Akkurt, Levent Çakıroğlu, Agah Uğur, Aslı Karadeniz, Dilek Yardım, Kaan Terzioğlu, Ertürk Değer, Ahmet Eren, Erkut Yücaoğlu, Ömer Arasın da aralarında bulunduğu 40a yakın CEO katıldı.

Boyner: Çılgın proje ile ilgili yeterli bilgi sahibi değiliz

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, çılgın proje ile ilgili olarak şu görüşleri aktardı: Özel sektör olarak bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Düşünce aşamasında olan bir proje. İlerideki günlerde gerekirse değerlendirme yaparız.

CEOlar ısınma yok dese de cari açık önemli

ÜMİT Boyner, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiyede ekonomik toparlanmanın güçlü göründüğünü belirterek, Her ne kadar, Merkez Bankası Başkanımız Erdem Başçı, aşırı ısınma konusunda güçlü işaretler olmadığını, TÜSİAD CEO Anketine katılan CEOlarımız aşırı ısınma olmadığını veya soğutmaya gerek olmadığını ifade etseler de cari açığın güncel önemi, ısınma konusu üzerinde hepimizin düşünmesi gerektiğini gösteriyor dedi.

Kredilerde yavaşlama başladı politikalar kendini hissettiriyor

Mehmet Şimşek,  Şu anda mevduat munzam karşılıklarının artırılması ile ilgili bir tartışma var dedi. Şimşek, Görebildiğim kadarıyla para politikasının gecikmeli çalıştığı biraz gözardı ediliyor. Son bir aydır rakamlar aslında bu politikanın çalışabileceğine dair çok ciddi, çok güçlü sinyaller veriyor. Kredideki genişleme yavaşladı. Yıllık bazda yüksek seyrediyor ama önemli olan ay ay veya hafta haftaki rakamlar bir trend oluşturmaya başladı gibi, orada da bir etki söz konusu  diye konuştu.

Yeniden borç yapılandırma  bir ay uzatıldı

KAMU kurumlarının alacaklarını kapsayan borç yeniden yapılandırmasında başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili ilk taksit ödeme süreleri 2 Hazirana kadar yapılabilecek.

Hürriyet/Hülya Güler